Tipsbladet i Lyngby:
”Nice weather today”.
Sådan udbrød en storsmilende Marc Muniesa, der er født og opvokset under palmer og varmere himmelstrøg i feriebyen Lloret De Mar, med sine shorts smurt op som en anden Alexis Sanchez efter Lyngbys træning torsdag eftermiddag.
Og det indrammer i virkeligheden meget godt, hvordan det går i Lyngby i øjeblikket.
For lige så naturstridigt det er, at der er 22 grader i slutningen af september i Danmark, lige så naturstridigt er det, at de kongeblå sjællændere – stik imod alles forventninger – kun er ét point efter AGF i top seks.
Det går nemlig rigtig godt i Lyngby, og det kan man blandt andet takke Andri Gudjohnsen for.
Den kun 21-årige islænding er dog kun hentet til Lyngby på en lejeaftale fra svenske IFK Norrköping. Men hvis man skal tro hans træner Freyr Alexandersson, er Gudjohnsen formentlig også at finde i Lyngby efter denne sæson.
– Nu snakker jeg for sportschefen og bestyrelsen. Men vi har en stor tro på, at vi kan holde på ham. Vi har en købsoptionsaftale med Norrköping, og jeg ved, at klubben arbejder på at indløse den klausul. For os handler det om at lave en personlig aftale med Andri. Jeg tror gerne, at han vil blive i Lyngby, fortæller Alexandersson til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Lyngby arbejder på højtryk for at indløse Andri Gudjohnsens frikøbsklausul, afslører Freyr Alexandersson. Foto: IMAGO / Gonzales Photo
Det giver da også ganske god mening, at Freyr Alexandersson vil holde sin landsmand i klubben på en permanent aftale. Lyngby-topscoreren har nemlig scoret mål på samlebånd i denne sæson, hvor det er blevet til seks mål på de seneste seks kampe.
– Hvis en 9’er kommer ind i sådan en form, som han er i, så tror de bare, at de scorer på alt. Det er så dejligt. Det tager altid tid at komme ind på et hold og lære sine holdkammerater at kende, men han er kommet ind og har præsteret fra dag ét,
Men han er bestemt ikke kommet sovende til det. Det kan hans træner, som følger ham hver dag på træningsbanen, skrive under på.
– Han scorer mål, får straffe og laver assister. Han arbejder sindssygt hårdt og løber som en hest. Og hvis man arbejder for holdet, så kommer målene. Det kan også se på Alexander Lind lige nu.
På lånt tid i Superligaen
Hvis der er en angriber i dansk fodbold, der overgår Andri Gudjohnsen i at lave mål, er det netop Superligatopscorer Alexander Lind, der har scoret i sine seneste syv kampe for Silkeborg.
Ifølge Freyr Alexandersson rangerer de to angribere da også blandt de bedste angribere i Superligaen.
– Der er mange rigtig dygtige angribere i Superligaen lige nu. Alexander Lind og Andri Gudjohnsen er dem, der har overrasket mest. Jeg synes at Andri er blandt de fem eller seks bedste angribere i ligaen.
Lyngby-juvelen skal dog ikke spille i den danske Superliga for evigt.
– Jeg sagde til ham allerede inden han kom hertil ”Du bliver solgt til en større liga inden for 18 måneder”. Jeg vidste, hvilket potentiale han har, og jeg vil hellere have, at Lyngby tjener de penge end at Norrköping gør, afslutter Alexandersson med et smil på læben til Tipsbladet.
Andri Gudjohnsen er søn til den islandske legende Eidur Gudjohnsen, der i løbet af sin karriere blandt andet nåede at repræsentere klubber som Barcelona, Tottenham og Chelsea. Om fremtiden bliver lige så stor for sønnike, forbliver i det uvisse, men potentialet er stort.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED