Lyngby arbejder på at købe åbenbaring

Han var egentlig kun på lånt tid i den danske Superliga, men Freyr Alexandersson håber og tror, at Andri Gudjohnsen bliver hængende i lidt længere tid end først forventet. Tipsbladet har talt med Lyngby-cheftræneren om hans islandske juvel.



Tipsbladet i Lyngby:

”Nice weather today”.

Sådan udbrød en storsmilende Marc Muniesa, der er født og opvokset under palmer og varmere himmelstrøg i feriebyen Lloret De Mar, med sine shorts smurt op som en anden Alexis Sanchez efter Lyngbys træning torsdag eftermiddag.

Og det indrammer i virkeligheden meget godt, hvordan det går i Lyngby i øjeblikket.

For lige så naturstridigt det er, at der er 22 grader i slutningen af september i Danmark, lige så naturstridigt er det, at de kongeblå sjællændere – stik imod alles forventninger – kun er ét point efter AGF i top seks.

Det går nemlig rigtig godt i Lyngby, og det kan man blandt andet takke Andri Gudjohnsen for.

Den kun 21-årige islænding er dog kun hentet til Lyngby på en lejeaftale fra svenske IFK Norrköping. Men hvis man skal tro hans træner Freyr Alexandersson, er Gudjohnsen formentlig også at finde i Lyngby efter denne sæson. 

– Nu snakker jeg for sportschefen og bestyrelsen. Men vi har en stor tro på, at vi kan holde på ham. Vi har en købsoptionsaftale med Norrköping, og jeg ved, at klubben arbejder på at indløse den klausul. For os handler det om at lave en personlig aftale med Andri. Jeg tror gerne, at han vil blive i Lyngby, fortæller Alexandersson til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Lyngby arbejder på højtryk for at indløse Andri Gudjohnsens frikøbsklausul, afslører Freyr Alexandersson. Foto: IMAGO / Gonzales Photo

Det giver da også ganske god mening, at Freyr Alexandersson vil holde sin landsmand i klubben på en permanent aftale. Lyngby-topscoreren har nemlig scoret mål på samlebånd i denne sæson, hvor det er blevet til seks mål på de seneste seks kampe. 

– Hvis en 9’er kommer ind i sådan en form, som han er i, så tror de bare, at de scorer på alt. Det er så dejligt. Det tager altid tid at komme ind på et hold og lære sine holdkammerater at kende, men han er kommet ind og har præsteret fra dag ét, 

Men han er bestemt ikke kommet sovende til det. Det kan hans træner, som følger ham hver dag på træningsbanen, skrive under på. 

– Han scorer mål, får straffe og laver assister. Han arbejder sindssygt hårdt og løber som en hest. Og hvis man arbejder for holdet, så kommer målene. Det kan også se på Alexander Lind lige nu. 

På lånt tid i Superligaen
Hvis der er en angriber i dansk fodbold, der overgår Andri Gudjohnsen i at lave mål, er det netop Superligatopscorer Alexander Lind, der har scoret i sine seneste syv kampe for Silkeborg.

Ifølge Freyr Alexandersson rangerer de to angribere da også blandt de bedste angribere i Superligaen. 

– Der er mange rigtig dygtige angribere i Superligaen lige nu. Alexander Lind og Andri Gudjohnsen er dem, der har overrasket mest. Jeg synes at Andri er blandt de fem eller seks bedste angribere i ligaen. 

Lyngby-juvelen skal dog ikke spille i den danske Superliga for evigt. 

– Jeg sagde til ham allerede inden han kom hertil ”Du bliver solgt til en større liga inden for 18 måneder”. Jeg vidste, hvilket potentiale han har, og jeg vil hellere have, at Lyngby tjener de penge end at Norrköping gør, afslutter Alexandersson med et smil på læben til Tipsbladet.

Andri Gudjohnsen er søn til den islandske legende Eidur Gudjohnsen, der i løbet af sin karriere blandt andet nåede at repræsentere klubber som Barcelona, Tottenham og Chelsea. Om fremtiden bliver lige så stor for sønnike, forbliver i det uvisse, men potentialet er stort. 





LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Helt på røven over Victor Froholdt

Riemer melder stjerne klar

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Nu flytter anfører til Danmark

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Klar besked til danske debutanter

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Divisionsforeningen med markant udmelding

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere