Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Viborg køber Osman Addo i B.93. Superliga-klubben sender 100.000 euro, 750.000 kroner, mod Østerbro og stikker den teknisk stærke dansker en kontrakt på 4,5 år – til sommer 2030. Sønderjyske prøvede også at få kanten, men tabte duellen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Fra en af de mindste 1. divisionsklubber til en konsolideret Superliga-klub.

Osman Addo tager et stort skridt i sin karriere og skifter nummer otte i den næstbedste række, B.93, ud med Viborg.

Tipsbladet kan afsløre, at viborgenserne bare er detaljer fra at købe den 21-årige finurlige kant, som længe har drevet gæk med sine modstandere i 1. division.

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Viborg 100.000 euro, 750.000 kroner, for sin nye dribler, der får en kontrakt på 4,5 år i domkirkebyen – det vil sige til sommer 2030.

Danskeren havde kun et halvt år tilbage af sin kontrakt i B.93, hvorfor Viborg har gjort en god handel på en spiller, som ellers ville have haft en langt større værdi grundet sit potentiale, sine præstationer og den unge alder.

Viborg vinder kampen over Sønderjyske
Der har da også været bred interesse og bud efter Osman Addo fra flere kanter i dette og seneste transfervinduer.

Således kan Tipsbladet også løfte sløret for, at Sønderjyske har forhandlet med Osman Addo, men de tabte altså til Viborg.

Tipsbladet kunne i sommer også løfte sløret for, at den polske storklub Legia Warszawa var kommet til Danmark for at syne ham i en kamp mod Kolding IF, ligesom Lech Poznan har haft ham i kikkerten.

Osman Addo havde da også gjort sig bemærket ved at være den spiller i den næstbedste række i Danmark med flest vellykkede driblinger.

B.93 har af samme årsag længe prøvet at forlænge kontrakten, men Osman Addo har villet prøve sig af på en højere hylde, og det lykkes denne vinter, hvor han træder op på den helt store scene i Danmark og er klar til Superligaen for Viborg.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK