Victor Lind rykker til Allsvenskan i håbet om at forløse det meget store talent.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber får en treårig aftale i sin nye klub Brommapojkarna – til udgangen af 2027.
Det sker, efter at Fotbollskanalen søndag som det første medie kunne fortælle, at Victor Lind bliver solgt fra FC Midtjylland til Allsvenskan-klubben.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den 21-årige angriber i dag, mandag, til lægetjek i Brommapojkarna, og når det er overstået, vil han være solgt fra FC Midtjylland.
Brommapojkarna henter Victor Lind foran blandt andre OB, der også har vist interesse i at hente ham denne vinter.
Dog har svenskerne og FC Midtjylland allerede underskrevet transferaftalen, der sender 250.000 euro, 1,9 millioner kroner, til Heden, og ifølge Tipsbladets kilder er der yderligere små to millioner euro, 15 millioner kroner, i bonusser, ligesom der er et kæmpe videresalg på hele 40 procent af en fremtidig transfer.

Lys fremtid
FC Midtjylland hev Victor Lind op på Superliga-mandskabet i 2021 som en af de mest attraktive danske angrebstalenter overhovedet, hvorfor der straks også blev skrevet under på en femårig kontrakt som bevis på, at fremtiden tegnede lys for ham.
Inden da havde Victor Lind lynet hele 21 gange i 21 kampe i U19-ligaen, og han fik derfor chancen på førsteholdet i Herning, hvor han også fik hakket flere scoringer ind i Superligaen.
I forbindelse med kontraktforlængelsen til slutningen af 2026 gav daværende sportschef Svend Gravesen disse ord med på Victor Linds vej:
– Det er jo en fantastisk historie, når en ung spiller brager ind på førsteholdet med mål, passion og en fantastisk arbejdsindsats. Det har Lind gjort, og det har været en fornøjelse at se. Han er en ydmyg og hårdtarbejdende ung mand, som har været vigtig for os i det her efterår, og vi er rigtigt glade for at have forlænget aftalen med ham, sagde han til fcm.dk og tilføjede:
– Det næste skridt for Lind er at tilkæmpe sig flere startpladser. Han er 18 år og har allerede scoret fem mål, og det er jo hans store spidskompetence. Han kan sparke bolden i kassen, og det glæder vi os til at se meget mere af. Der er ingen tvivl om, at der venter ham en stor fremtid i FCM, og han har også potentialet til at komme til udlandet engang, lød det fra Svend Graversen.
Efterfølgende har det vist sig, at fremtiden i FC Midtjylland ikke blev stor for angriberen, der dog stadig er ung, og hvis han alligevel forløser sit talent i Brommapojkarna, venter der altså mange penge til de danske mestre.
Men Svend Gravesen fik nu ret i et udsagn – Victor Lind er klar til et udlandsskifte.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Melder ud om Kasper Hjulmand
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Ser I med, Brøndby?
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
Vild stime før Danmark-brag
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
INTERVIEW