Afsløring: Victor Lind får tre år i Brommapojkarna

Victor Lind er mandag til lægetjek i sin nye klub i Sverige, som køber ham for øjnene af OB. Han skriver under på en treårig aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.



Victor Lind rykker til Allsvenskan i håbet om at forløse det meget store talent. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber får en treårig aftale i sin nye klub Brommapojkarna – til udgangen af 2027. 

Det sker, efter at Fotbollskanalen søndag som det første medie kunne fortælle, at Victor Lind bliver solgt fra FC Midtjylland til Allsvenskan-klubben. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den 21-årige angriber i dag, mandag, til lægetjek i Brommapojkarna, og når det er overstået, vil han være solgt fra FC Midtjylland. 

Brommapojkarna henter Victor Lind foran blandt andre OB, der også har vist interesse i at hente ham denne vinter. 

Dog har svenskerne og FC Midtjylland allerede underskrevet transferaftalen, der sender 250.000 euro, 1,9 millioner kroner, til Heden, og ifølge Tipsbladets kilder er der yderligere små to millioner euro, 15 millioner kroner, i bonusser, ligesom der er et kæmpe videresalg på hele 40 procent af en fremtidig transfer.   

Lys fremtid
FC Midtjylland hev Victor Lind op på Superliga-mandskabet i 2021 som en af de mest attraktive danske angrebstalenter overhovedet, hvorfor der straks også blev skrevet under på en femårig kontrakt som bevis på, at fremtiden tegnede lys for ham. 

Inden da havde Victor Lind lynet hele 21 gange i 21 kampe i U19-ligaen, og han fik derfor chancen på førsteholdet i Herning, hvor han også fik hakket flere scoringer ind i Superligaen. 

I forbindelse med kontraktforlængelsen til slutningen af 2026 gav daværende sportschef Svend Gravesen disse ord med på Victor Linds vej: 

– Det er jo en fantastisk historie, når en ung spiller brager ind på førsteholdet med mål, passion og en fantastisk arbejdsindsats. Det har Lind gjort, og det har været en fornøjelse at se. Han er en ydmyg og hårdtarbejdende ung mand, som har været vigtig for os i det her efterår, og vi er rigtigt glade for at have forlænget aftalen med ham, sagde han til fcm.dk og tilføjede: 

– Det næste skridt for Lind er at tilkæmpe sig flere startpladser. Han er 18 år og har allerede scoret fem mål, og det er jo hans store spidskompetence. Han kan sparke bolden i kassen, og det glæder vi os til at se meget mere af. Der er ingen tvivl om, at der venter ham en stor fremtid i FCM, og han har også potentialet til at komme til udlandet engang, lød det fra Svend Graversen.

Efterfølgende har det vist sig, at fremtiden i FC Midtjylland ikke blev stor for angriberen, der dog stadig er ung, og hvis han alligevel forløser sit talent i Brommapojkarna, venter der altså mange penge til de danske mestre. 

Men Svend Gravesen fik nu ret i et udsagn – Victor Lind er klar til et udlandsskifte.





Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

‘Schmedes er under pres’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Victor Froholdt bliver matchvinder

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder Mads Hermansen

– Det er lort!

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Han afløser Sune Smith lige nu

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen