Victor Lind rykker til Allsvenskan i håbet om at forløse det meget store talent.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber får en treårig aftale i sin nye klub Brommapojkarna – til udgangen af 2027.
Det sker, efter at Fotbollskanalen søndag som det første medie kunne fortælle, at Victor Lind bliver solgt fra FC Midtjylland til Allsvenskan-klubben.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den 21-årige angriber i dag, mandag, til lægetjek i Brommapojkarna, og når det er overstået, vil han være solgt fra FC Midtjylland.
Brommapojkarna henter Victor Lind foran blandt andre OB, der også har vist interesse i at hente ham denne vinter.
Dog har svenskerne og FC Midtjylland allerede underskrevet transferaftalen, der sender 250.000 euro, 1,9 millioner kroner, til Heden, og ifølge Tipsbladets kilder er der yderligere små to millioner euro, 15 millioner kroner, i bonusser, ligesom der er et kæmpe videresalg på hele 40 procent af en fremtidig transfer.

Lys fremtid
FC Midtjylland hev Victor Lind op på Superliga-mandskabet i 2021 som en af de mest attraktive danske angrebstalenter overhovedet, hvorfor der straks også blev skrevet under på en femårig kontrakt som bevis på, at fremtiden tegnede lys for ham.
Inden da havde Victor Lind lynet hele 21 gange i 21 kampe i U19-ligaen, og han fik derfor chancen på førsteholdet i Herning, hvor han også fik hakket flere scoringer ind i Superligaen.
I forbindelse med kontraktforlængelsen til slutningen af 2026 gav daværende sportschef Svend Gravesen disse ord med på Victor Linds vej:
– Det er jo en fantastisk historie, når en ung spiller brager ind på førsteholdet med mål, passion og en fantastisk arbejdsindsats. Det har Lind gjort, og det har været en fornøjelse at se. Han er en ydmyg og hårdtarbejdende ung mand, som har været vigtig for os i det her efterår, og vi er rigtigt glade for at have forlænget aftalen med ham, sagde han til fcm.dk og tilføjede:
– Det næste skridt for Lind er at tilkæmpe sig flere startpladser. Han er 18 år og har allerede scoret fem mål, og det er jo hans store spidskompetence. Han kan sparke bolden i kassen, og det glæder vi os til at se meget mere af. Der er ingen tvivl om, at der venter ham en stor fremtid i FCM, og han har også potentialet til at komme til udlandet engang, lød det fra Svend Graversen.
Efterfølgende har det vist sig, at fremtiden i FC Midtjylland ikke blev stor for angriberen, der dog stadig er ung, og hvis han alligevel forløser sit talent i Brommapojkarna, venter der altså mange penge til de danske mestre.
Men Svend Gravesen fik nu ret i et udsagn – Victor Lind er klar til et udlandsskifte.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Revser Dorgu: Bliver erstattet
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
I spil til stort job
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Har ikke spillet kamp i tre uger
