Afsløring: Victor Lind får tre år i Brommapojkarna

Victor Lind er mandag til lægetjek i sin nye klub i Sverige, som køber ham for øjnene af OB. Han skriver under på en treårig aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.



Victor Lind rykker til Allsvenskan i håbet om at forløse det meget store talent. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber får en treårig aftale i sin nye klub Brommapojkarna – til udgangen af 2027. 

Det sker, efter at Fotbollskanalen søndag som det første medie kunne fortælle, at Victor Lind bliver solgt fra FC Midtjylland til Allsvenskan-klubben. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den 21-årige angriber i dag, mandag, til lægetjek i Brommapojkarna, og når det er overstået, vil han være solgt fra FC Midtjylland. 

Brommapojkarna henter Victor Lind foran blandt andre OB, der også har vist interesse i at hente ham denne vinter. 

Dog har svenskerne og FC Midtjylland allerede underskrevet transferaftalen, der sender 250.000 euro, 1,9 millioner kroner, til Heden, og ifølge Tipsbladets kilder er der yderligere små to millioner euro, 15 millioner kroner, i bonusser, ligesom der er et kæmpe videresalg på hele 40 procent af en fremtidig transfer.   

Lys fremtid
FC Midtjylland hev Victor Lind op på Superliga-mandskabet i 2021 som en af de mest attraktive danske angrebstalenter overhovedet, hvorfor der straks også blev skrevet under på en femårig kontrakt som bevis på, at fremtiden tegnede lys for ham. 

Inden da havde Victor Lind lynet hele 21 gange i 21 kampe i U19-ligaen, og han fik derfor chancen på førsteholdet i Herning, hvor han også fik hakket flere scoringer ind i Superligaen. 

I forbindelse med kontraktforlængelsen til slutningen af 2026 gav daværende sportschef Svend Gravesen disse ord med på Victor Linds vej: 

– Det er jo en fantastisk historie, når en ung spiller brager ind på førsteholdet med mål, passion og en fantastisk arbejdsindsats. Det har Lind gjort, og det har været en fornøjelse at se. Han er en ydmyg og hårdtarbejdende ung mand, som har været vigtig for os i det her efterår, og vi er rigtigt glade for at have forlænget aftalen med ham, sagde han til fcm.dk og tilføjede: 

– Det næste skridt for Lind er at tilkæmpe sig flere startpladser. Han er 18 år og har allerede scoret fem mål, og det er jo hans store spidskompetence. Han kan sparke bolden i kassen, og det glæder vi os til at se meget mere af. Der er ingen tvivl om, at der venter ham en stor fremtid i FCM, og han har også potentialet til at komme til udlandet engang, lød det fra Svend Graversen.

Efterfølgende har det vist sig, at fremtiden i FC Midtjylland ikke blev stor for angriberen, der dog stadig er ung, og hvis han alligevel forløser sit talent i Brommapojkarna, venter der altså mange penge til de danske mestre. 

Men Svend Gravesen fik nu ret i et udsagn – Victor Lind er klar til et udlandsskifte.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Crazy transfer: City køber Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

Schweiz – Algeriet

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Steve Cooper med stor beslutning