Afsløring: Victor Lind får tre år i Brommapojkarna

Victor Lind er mandag til lægetjek i sin nye klub i Sverige, som køber ham for øjnene af OB. Han skriver under på en treårig aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.



Victor Lind rykker til Allsvenskan i håbet om at forløse det meget store talent. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber får en treårig aftale i sin nye klub Brommapojkarna – til udgangen af 2027. 

Det sker, efter at Fotbollskanalen søndag som det første medie kunne fortælle, at Victor Lind bliver solgt fra FC Midtjylland til Allsvenskan-klubben. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den 21-årige angriber i dag, mandag, til lægetjek i Brommapojkarna, og når det er overstået, vil han være solgt fra FC Midtjylland. 

Brommapojkarna henter Victor Lind foran blandt andre OB, der også har vist interesse i at hente ham denne vinter. 

Dog har svenskerne og FC Midtjylland allerede underskrevet transferaftalen, der sender 250.000 euro, 1,9 millioner kroner, til Heden, og ifølge Tipsbladets kilder er der yderligere små to millioner euro, 15 millioner kroner, i bonusser, ligesom der er et kæmpe videresalg på hele 40 procent af en fremtidig transfer.   

Lys fremtid
FC Midtjylland hev Victor Lind op på Superliga-mandskabet i 2021 som en af de mest attraktive danske angrebstalenter overhovedet, hvorfor der straks også blev skrevet under på en femårig kontrakt som bevis på, at fremtiden tegnede lys for ham. 

Inden da havde Victor Lind lynet hele 21 gange i 21 kampe i U19-ligaen, og han fik derfor chancen på førsteholdet i Herning, hvor han også fik hakket flere scoringer ind i Superligaen. 

I forbindelse med kontraktforlængelsen til slutningen af 2026 gav daværende sportschef Svend Gravesen disse ord med på Victor Linds vej: 

– Det er jo en fantastisk historie, når en ung spiller brager ind på førsteholdet med mål, passion og en fantastisk arbejdsindsats. Det har Lind gjort, og det har været en fornøjelse at se. Han er en ydmyg og hårdtarbejdende ung mand, som har været vigtig for os i det her efterår, og vi er rigtigt glade for at have forlænget aftalen med ham, sagde han til fcm.dk og tilføjede: 

– Det næste skridt for Lind er at tilkæmpe sig flere startpladser. Han er 18 år og har allerede scoret fem mål, og det er jo hans store spidskompetence. Han kan sparke bolden i kassen, og det glæder vi os til at se meget mere af. Der er ingen tvivl om, at der venter ham en stor fremtid i FCM, og han har også potentialet til at komme til udlandet engang, lød det fra Svend Graversen.

Efterfølgende har det vist sig, at fremtiden i FC Midtjylland ikke blev stor for angriberen, der dog stadig er ung, og hvis han alligevel forløser sit talent i Brommapojkarna, venter der altså mange penge til de danske mestre. 

Men Svend Gravesen fik nu ret i et udsagn – Victor Lind er klar til et udlandsskifte.







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

FC København – Silkeborg IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Spotpris – så billig er Højbjerg

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Transferpres på Albert Grønbæk

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn