Afsløring: Victor Lind får tre år i Brommapojkarna

Victor Lind er mandag til lægetjek i sin nye klub i Sverige, som køber ham for øjnene af OB. Han skriver under på en treårig aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.



Victor Lind rykker til Allsvenskan i håbet om at forløse det meget store talent. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber får en treårig aftale i sin nye klub Brommapojkarna – til udgangen af 2027. 

Det sker, efter at Fotbollskanalen søndag som det første medie kunne fortælle, at Victor Lind bliver solgt fra FC Midtjylland til Allsvenskan-klubben. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den 21-årige angriber i dag, mandag, til lægetjek i Brommapojkarna, og når det er overstået, vil han være solgt fra FC Midtjylland. 

Brommapojkarna henter Victor Lind foran blandt andre OB, der også har vist interesse i at hente ham denne vinter. 

Dog har svenskerne og FC Midtjylland allerede underskrevet transferaftalen, der sender 250.000 euro, 1,9 millioner kroner, til Heden, og ifølge Tipsbladets kilder er der yderligere små to millioner euro, 15 millioner kroner, i bonusser, ligesom der er et kæmpe videresalg på hele 40 procent af en fremtidig transfer.   

Lys fremtid
FC Midtjylland hev Victor Lind op på Superliga-mandskabet i 2021 som en af de mest attraktive danske angrebstalenter overhovedet, hvorfor der straks også blev skrevet under på en femårig kontrakt som bevis på, at fremtiden tegnede lys for ham. 

Inden da havde Victor Lind lynet hele 21 gange i 21 kampe i U19-ligaen, og han fik derfor chancen på førsteholdet i Herning, hvor han også fik hakket flere scoringer ind i Superligaen. 

I forbindelse med kontraktforlængelsen til slutningen af 2026 gav daværende sportschef Svend Gravesen disse ord med på Victor Linds vej: 

– Det er jo en fantastisk historie, når en ung spiller brager ind på førsteholdet med mål, passion og en fantastisk arbejdsindsats. Det har Lind gjort, og det har været en fornøjelse at se. Han er en ydmyg og hårdtarbejdende ung mand, som har været vigtig for os i det her efterår, og vi er rigtigt glade for at have forlænget aftalen med ham, sagde han til fcm.dk og tilføjede: 

– Det næste skridt for Lind er at tilkæmpe sig flere startpladser. Han er 18 år og har allerede scoret fem mål, og det er jo hans store spidskompetence. Han kan sparke bolden i kassen, og det glæder vi os til at se meget mere af. Der er ingen tvivl om, at der venter ham en stor fremtid i FCM, og han har også potentialet til at komme til udlandet engang, lød det fra Svend Graversen.

Efterfølgende har det vist sig, at fremtiden i FC Midtjylland ikke blev stor for angriberen, der dog stadig er ung, og hvis han alligevel forløser sit talent i Brommapojkarna, venter der altså mange penge til de danske mestre. 

Men Svend Gravesen fik nu ret i et udsagn – Victor Lind er klar til et udlandsskifte.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Fifa kritiserer transportpriser under

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Steve Cooper storroser stjerne

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Chelsea – Manchester United

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Kan koste Brøndby flere millioner

Ringet op af Brøndby-træner

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Brøndby IF – Sønderjyske

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt