Afsløring: Vinder retssag om Superligaens dyreste

FCN's ejer Right To Dream har vundet en opsigtsvækkende sag om Superligaens dyreste salg nogensinde.



Det gav et brag i Superligaen og Fodboldeuropa, da FC Nordsjælland solgte Ernest Nuamah til Lyon i 2023.

Det var og er Superligaens største salg nogensinde, og handlen var kontroversiel.

For Nuamah blev flyttet via Lyon-ejer John Textors klub Molenbeek i Belgien.

Det lignede en ulovlig bridge transfer, selv om FCN fik garantier af Lyon og fodboldmyndighederne i Belgien og Frankrig for, at handlen var ok.

Markant retssag

Men Tipsbladet kan afsløre, at det ikke var det eneste påfaldende i sagen.

Tipsbladet har nu set afgørelsen fra den internationale sportsdomstol CAS, hvortil FCN’s ejer, Right To Dream, har appelleret en afgørelse fra FIFA helt tilbage fra den 23. februar 2024.

Højst opsigtsvækkende var der i Nuamah-handlen registreret en barndomsklub, Stadium Youth Club, for den unge stjerne i Ghana.

Men ifølge FCN og Right To Dream har Stadium Youth Club ikke haft Nuamah i talentafdelingen, mens Nuamah har været mellem 12 og 23 år, altså de år, hvor der betales solidaritetspenge til ungdomsklubberne ud fra FIFA’s regler.

FCN FC-Nordsjaelland Superligaen Superliga Ernest-Nuamah
FC Nordsjælland har haft stort held med at udvikle og sælge spillere. I denne sag måtte ejeren Right To Dream gå rettens vej for at få de udviklingspenge, man mener at være berettiget til. Foto: Alamy

Højst opsigtsvækkende var der i Nuamah-handlen registreret en barndomsklub, Stadium Youth Club, for den unge stjerne i Ghana.

En klub, der ifølge FCN og Right To Dream ikke har haft Nuamah i talentafdelingen, mens Nuamah har været mellem 12 og 23 år, som er de år hvor der betales solidaritetspenge til ungdomsklubberne efter FIFA’s regler.

Hvordan den forkerte spillerhistorik er opstået, er uvist, men klubben, Stadium Youth Club, havde kun Nuamah et par år, indtil han var cirka otte år gammel.

Derefter havde en anden klub, Real Soccer Angels FC, Ernest Nuamah på flere børnehold.

Det havde de, fra Nuamah var otte år, til han skiftede til Right To Dream en måned efter sin 10-års fødselsdag.

Men en fejl i spillerhistorikken registreret for flere år siden af det ghanesiske fodboldforbund betyder, at Right To Dream gik glip af en stor del af udviklingspengene på fem procent af transfersummen.

Det beløb skulle i stedet betales til Stadium Youth Club, på trods af at den klub intet har haft med Nuamah at gøre, efter han skiftede til Right To Dream lige efter sin ti års fødselsdag.

FCN-ejeren Right To Dream appellerede FIFA’s afgørelse til CAS, da FIFA trods indsigelser fra Right To Dream anvendte de forkert registrerede kluboplysninger om Nuamahs ungdomstid.

Og højst opsigtsvækkende har sportsdomstolen CAS i en dom set af Tipsbladet og offentliggjort på CAS’s hjemmeside dømt til fordel for FCN og Right To Dream, selv om FIFA i hele sagen blankt har afvist at have gjort noget forkert.

Millionbeløb fra Nuamah-handlen

I dommen fra CAS er beløbet angivet til mindst 283.919 euro [cirka 2,1 millioner kroner], som Right To Dream skal have, når registreringerne bliver korrigeret.

Og dette er vel og mærke kun penge i relation til transferen fra FC Nordsjælland til Molenbeek, hvortil der oveni kommer solidaritetspenge fra transferen til Lyon.

CAS har nemlig annulleret FIFA’s første afgørelse og sendt sagen tilbage til FIFA med besked om, at FIFA nu skal genbehandle sagen og tage højde for de oplysninger, som er er kommet frem under CAS-sagen, og som entydigt peger på, at Right To Dream var Nuamahs ungdomsklub i hele den periode, der er relevant for FIFA’s solidaritetsbetaling.

FC Nordsjælland FCN FC-Nordsjaelland Superligaen

FCN har til sommer Lucas Høgsberg og Sindre Walle Egeli blandt salgsemnerne. Foto: Alamy

FIFA taber sjældent sager ved CAS, men i denne sag vandt Superliga-klubbens ejer altså.

Det fremgår af afgørelsen, at klubben blev repræsenteret af den danske fodboldadvokat, Jes Christian Fisker.

Ernest Nuamah har i interview med Tipsbladet selv fortalt om, hvordan han som 10-årig kom ind i Right To Dreams talentakademi.

Nuamahs vej til Europa

Ernest Nuamah blev lejet direkte videre fra Molenbeek til Lyon i august 2023 med en obligatorisk købsaftale til Lyon i sommeren 2024 med tre millioner euro oven i prisen på handlen fra Danmark til Belgien, hvilket gav FCN en mindre ekstra betaling fra en videresalgsklausul.

I afgørelsen fra CAS kan man se, at Right To Dream betalte ni millioner kroner i videresalg til Real Soccer Angels FC, Ernest Nuamahs klub, fra han var otte år, til han blev ti.

Stadium Youth Club, der havde Nuamah, fra han var cirka seks til otte år, og som stod til at få udviklingspengene for tre år fra Superliga-rekordtransferen, eksisterer ifølge Tipsbladets oplysninger ikke længere, så pengene ville i stedet være gået til det ghanesiske fodboldforbund, men det kan CAS nu have lavet om på.

Ernest Nuamah er fast mand på Ghanas landshold til større kampe i kvalfikationen til VM og African Cup of Nations.

Forwarden har i flere omgange været sat i forbindelse med transfers til Premier League.

Her spillede også de tidligere Right To Dream-spillere Mohammed Kudus, Kamaldeen Sulemana og Simon Adingra i den forgangne sæson.





Svinedyre stjerner helt ude i kulden



LIVE

TransferLIVE: Mødes nu – lang næse til Man Utd?


På vej til Brøndby: Inde i en kæmpe målkrise

Fem bud på FC Københavns nye keeper

Overraskende bud: ‘Eriksen kunne gøre dem bedre’

‘De vil hente Christian Eriksen’

Bud fra FCK – enige om lang aftale

Han får en vanvittig start

De tvivlede på Thomas Frank


FC-Nordsjaelland FCN FC-Nordsjælland Superligaen Ernest-Nuamah TRANSFER

Afsløring: Vinder retssag om Superligaens dyreste


Afsløring: Randers henter Jannich Storch

Eriksen jubler: Et perfekt match

Afsløring: Hammarby lurer på stort Lyngby-talent

Ny FCK-stjerne? Han kan blive livsfarlig



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Agent: Diant Ramaj er færdig i FCK

Nu er Kevin De Bruyne på plads i storklub

Leroy Sané tæt på chokskifte

Her er de mest værdifulde danske fodboldspillere

Fodboldekspert i chok


TOPNYHED

Brøndby-bombe: ‘Jeg er meget, meget spændt’


‘De vil være helt og aldeles knuste’

Jagter Brøndby-stjerne

Fem bud på en afløser for Jacob Rasmussen

– Jeg ved, de er i choktilstand på de britiske øer

Drømmejobbet i hus: Riemer kan ikke få armene ned

Afsløring: Schmedes-kending på listen i Brøndby

Nu åbner Lukas Hradecky døren på klem



Afsløring: FC Midtjylland accepterer bud fra Vejle

FC København og HSV tørner sammen i Parken

Afsløring: Gør agent-millioner i Danmark hemmelige

Uvis FCK-fremtid

Arsenal-dansker skal udlejes: Vil til Danmark


David-Blitzer BIF Broendby-IF Brøndby-IF Frederik-Birk Superligaen TIPSBLADET SPECIAL

Det er en kæmpe strategisk bommert, Brøndby!


Malurt i Riemers bæger: ‘Pisse irriterende’

Spillerne er lykkelige over Lewandowskis stop

Afsløring: Brøndby forlænger med EM-aktuel talent

Wow – Vingegaard smadrer Pogacar

Schmeichel mindes Lars Høgh: ‘Han sagde det altid’

Thomas Frank vil hente bomber til Tottenham

Transferplanen: Det kan de godt glemme alt om!



FC København byder 15 millioner kroner

FCK og Brøndby er møghamrende jaloux!

‘Hold øje med Kvistgaarden’

Dansker afslører godt venskab med verdensstjerne

Danske divisionsrækker får nye navne

Ellevild Gaaei: Noget af det største

Værtsland kan drille Spanien ved U21-EM

Danmark stortæver Litauen i Odense

Sølle modstand – men blev en dansk stjerne født?

Manchester City køber 21-årig fransk stjerne

Thomas Helveg opnår kæmpe hæder

– Hvis han er på vej, skal Højlund tænke sig om



Dansk stjerne deler stor nyhed

Sådan starter Danmark mod Litauen

Danmark slagter Litauen