Afviser alle rygter om milliontung Brøndby-trio

Tre Brøndby-spillere, der blev købt for mange millioner, ser ikke meget til grønsværen, men en retur til deres tidligere klub lurer ikke lige rundt om hjørnet.



Forbindelsen mellem Brøndby IF og norske Viking har de seneste sæsoner været en kærlighedshistorie bedre end Twillight.

Det er ligefrem blevet en komisk frase, at hver gang Brøndby IF skal hente en ny spiller, jamen så er han nok i starten af 20’erne og kommer fra Viking FK. Henrik Heggheim, Joe Bell og Sebastian Sebulonsen er alle taget fra Viking til Brøndby IF for store millionbeløb de seneste tre transfervinduer.

Ingen af dem er dog for alvor slået igennem i Danmark, og derfor har spekulationerne på det seneste været, om de kunne tage turen retur til den norske klub på en lejeaftale. Således skrev Aftonbladet for nyligt, at Joe Bell var en, man pønsede på at leje.

– Der er ingenting i de rygter, så vidt jeg ved. Helt generelt har vi et rigtig godt forhold til Joe. Da han var her, gjorde han det rigtig godt, så han vil altid være velkommen i Viking, men der er ikke nogle samtaler om, at det skal ske, siger Erik Nevland, sportschef i Viking FK, til Tipsbladet.

23-årige Joe Bell kom til Brøndby for knap et år siden, hvor han overtog pladsen på midtbanen med det samme, men siden er han stille og roligt gledet ud af holdet. Det samme er sket for Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsen, der dog heller ikke er på vej retur til Viking.

– Der har ikke været nogen samtaler fra vores side, med de spillere som er taget til Brøndby. Jeg vil helst ikke spekulere i det, men de har gjort det godt i Viking tidligere, og de er gode spillere, men der er ikke nogen samtaler med dem fra vores side.

– Hvis der er en mulighed, og vi har et behov på deres positioner, så vil det altid være interessant for os. Så vidt jeg ved, så kan de godt lide tilværelsen i Brøndby, og de skal have en ny træner, hvor de får nye muligheder, så der er ingen samtaler med dem.

Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsen er begge to lokale drenge i Viking, så Erik Nevland trykker fra tid til anden deres nummer ind på telefonen for gammel venskabs skyld.

– De har en forbindelse til vores klub, og de har gode venner her. Der er selvfølgelig altid kontakt på den måde. Heggheim og Sebulonsen er lokale drenge, så der vil altid være en forbindelse, men i professionel fodbold arbejder vi med de spillere, som vi har. Så vi bruger ikke alt for meget energi på spillere, som ikke er vores. Af respekt for Brøndby og spillerne, så taler vi ikke om disse ting med dem.

21-årige Henrik Heggheim kom til Brøndby sidste sommer, hvor han i en periode lignede en af Superligaens mest lovende forsvarsspillere. Sebulonsen fik også samtlige kampe fra start, da han kom til i sommer, men skader og udmattelse har bragt ham langt bag i køen om spilletid på højre back.

Brøndby IF kan snart præsentere en ny cheftræner, og det kan måske være Joe Bell, Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsens chance for en renæssance i Brøndby IF.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Christian Nørgaard tæt på skifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

FC Midtjylland – AC Horsens

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt