Afviser alle rygter om milliontung Brøndby-trio

Tre Brøndby-spillere, der blev købt for mange millioner, ser ikke meget til grønsværen, men en retur til deres tidligere klub lurer ikke lige rundt om hjørnet.



Forbindelsen mellem Brøndby IF og norske Viking har de seneste sæsoner været en kærlighedshistorie bedre end Twillight.

Det er ligefrem blevet en komisk frase, at hver gang Brøndby IF skal hente en ny spiller, jamen så er han nok i starten af 20’erne og kommer fra Viking FK. Henrik Heggheim, Joe Bell og Sebastian Sebulonsen er alle taget fra Viking til Brøndby IF for store millionbeløb de seneste tre transfervinduer.

Ingen af dem er dog for alvor slået igennem i Danmark, og derfor har spekulationerne på det seneste været, om de kunne tage turen retur til den norske klub på en lejeaftale. Således skrev Aftonbladet for nyligt, at Joe Bell var en, man pønsede på at leje.

– Der er ingenting i de rygter, så vidt jeg ved. Helt generelt har vi et rigtig godt forhold til Joe. Da han var her, gjorde han det rigtig godt, så han vil altid være velkommen i Viking, men der er ikke nogle samtaler om, at det skal ske, siger Erik Nevland, sportschef i Viking FK, til Tipsbladet.

23-årige Joe Bell kom til Brøndby for knap et år siden, hvor han overtog pladsen på midtbanen med det samme, men siden er han stille og roligt gledet ud af holdet. Det samme er sket for Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsen, der dog heller ikke er på vej retur til Viking.

– Der har ikke været nogen samtaler fra vores side, med de spillere som er taget til Brøndby. Jeg vil helst ikke spekulere i det, men de har gjort det godt i Viking tidligere, og de er gode spillere, men der er ikke nogen samtaler med dem fra vores side.

– Hvis der er en mulighed, og vi har et behov på deres positioner, så vil det altid være interessant for os. Så vidt jeg ved, så kan de godt lide tilværelsen i Brøndby, og de skal have en ny træner, hvor de får nye muligheder, så der er ingen samtaler med dem.

Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsen er begge to lokale drenge i Viking, så Erik Nevland trykker fra tid til anden deres nummer ind på telefonen for gammel venskabs skyld.

– De har en forbindelse til vores klub, og de har gode venner her. Der er selvfølgelig altid kontakt på den måde. Heggheim og Sebulonsen er lokale drenge, så der vil altid være en forbindelse, men i professionel fodbold arbejder vi med de spillere, som vi har. Så vi bruger ikke alt for meget energi på spillere, som ikke er vores. Af respekt for Brøndby og spillerne, så taler vi ikke om disse ting med dem.

21-årige Henrik Heggheim kom til Brøndby sidste sommer, hvor han i en periode lignede en af Superligaens mest lovende forsvarsspillere. Sebulonsen fik også samtlige kampe fra start, da han kom til i sommer, men skader og udmattelse har bragt ham langt bag i køen om spilletid på højre back.

Brøndby IF kan snart præsentere en ny cheftræner, og det kan måske være Joe Bell, Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsens chance for en renæssance i Brøndby IF.



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Endelig godt nyt

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FC København-profil ude med sygdom

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Skidt melding

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’