HERNING (Tipsbladet): I kender sikkert den der meme med Oprah Winfrey, hvor hun forærer et hav af biler væk i et af sine talkshows.
– Du får en bil!
– Du får en bil!
– Alle får en bil!
Sådan kunne søndagens hektiske Superliga-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og AGF sagtens være endt, bare med blodrøde ostemadder og marchordrer for hårde frispark i stedet for et lækkert, nyt ‘ride’.
Det endte med, at Valdemar Byskov fra FC Midtjylland og Tobias Bech fik røde kort for at have hakket albuer, skuldre eller arme (alt efter hvem der ser) i ansigtet på modspillere.
Men Denil Castillo fra FC Midtjylland og måske også gæsternes Mikael Anderson kunne også have været i farezonen med strengere dommere, og det var i det hele taget en højspændt kamp, især efter pausen, hvor FC Midtjylland endte med en vital 3-1-sejr på genialiteter af især Darío Osorio og hans bedste ven i FC Midtjylland, Franculino.
Og det var underholdende og intenst at følge, især for dem uden tilhørsforhold og aktier i kampen.

Til gengæld var Mikael Anderson træt af resultatet.
Tilråbene og drillerierne fra hjemmepublikum, som Anderson jo tidligere har spillet for, tager midtbanespilleren i stiv arm og med et smil, men at tabe 1-3 i slutfasen igen gør nas.
– Det er jo det samme, der sker igen. Vi føler, vi er med i kampen. Og så forærer vi mål væk igen. De skaffer to straffespark og får en omstilling på vores hjørnespark, tror jeg det er. Vi har utur i øjeblikket, men det handler samtidig også om, at det bare ikke er godt nok lige nu, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Vi havde helt klart en målsætning om at vinde i dag, og jeg synes, vores indsats egentlig var ok. Men det er bare ikke vores lod i øjeblikket, og vi kæmper med det. Vi må bare arbejde hårdere for at vinde.
– Vi har ikke været gode nok i det her slutspil, det er der ingen tvivl om. Vi ligger sekser og startede som nummer tre, så det siger lidt sig selv, at vi ikke har været supergode.
Ikke med vilje
Mikael Anderson fik også givet FCM-anfører Mads Bech Sørensen et ordentligt fur i første halvleg, hvilket man kunne se på forsvarsspillerens næse efter kampen.
Og der var knald på kampen igennem, men den situation var på ingen måde med vilje, fortæller AGF-profilen.
– Det var mega-tilfældigt. Jeg prøvede bare at beskytte bolden, og så tror jeg, han kommer til at ramme min albue, eller jeg kommer til at svinge min albue. Det ved jeg ikke, hvilken af delene, det er.
– Jeg prøver overhovedet ikke at ramme ham eller noget som helst. Jeg kunne godt se, han havde fået et ordentligt slag på næsen, men han er ok nu. Jeg er ikke sådan en spiller. Jeg laver sgu ikke svinestreger. Jeg kigger på ham og siger undskyld for, hvis jeg kom til at ramme ham, siger Mikael Anderson om situationen, hvor FCM-anførerens hoved kunne se ud til at være lavt med tanke på, at han er en del højere end AGF-midtbanespilleren.
FC Midtjylland har nu Valdemar Byskov i karantæne til kampene mod FC København og Brøndby IF, i øvrigt til Thomas Thomasbergs store ærgrelse, mens AGF mangler Tobias Bech i den kommende kamp mod Randers FC.
FC Midtjylland er et point efter FC København og har otte point ned til Brøndby på tredjepladsen, mens AGF er sidst i Top 6 to point bag FCN og fem efter Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny