Afviser efter voldsom kamp: Ikke sådan en spiller

Der blev gået til den i søndagens opgør i Herning mellem FCM og AGF, hvor hjemmeholdet kom tilbage fra 1-1 en mand i undertal og vandt 3-1.



HERNING (Tipsbladet): I kender sikkert den der meme med Oprah Winfrey, hvor hun forærer et hav af biler væk i et af sine talkshows.

– Du får en bil!

– Du får en bil!

– Alle får en bil!

Sådan kunne søndagens hektiske Superliga-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og AGF sagtens være endt, bare med blodrøde ostemadder og marchordrer for hårde frispark i stedet for et lækkert, nyt ‘ride’.

Det endte med, at Valdemar Byskov fra FC Midtjylland og Tobias Bech fik røde kort for at have hakket albuer, skuldre eller arme (alt efter hvem der ser) i ansigtet på modspillere.

Men Denil Castillo fra FC Midtjylland og måske også gæsternes Mikael Anderson kunne også have været i farezonen med strengere dommere, og det var i det hele taget en højspændt kamp, især efter pausen, hvor FC Midtjylland endte med en vital 3-1-sejr på genialiteter af især Darío Osorio og hans bedste ven i FC Midtjylland, Franculino.

Og det var underholdende og intenst at følge, især for dem uden tilhørsforhold og aktier i kampen.

Til gengæld var Mikael Anderson træt af resultatet.

Tilråbene og drillerierne fra hjemmepublikum, som Anderson jo tidligere har spillet for, tager midtbanespilleren i stiv arm og med et smil, men at tabe 1-3 i slutfasen igen gør nas.

– Det er jo det samme, der sker igen. Vi føler, vi er med i kampen. Og så forærer vi mål væk igen. De skaffer to straffespark og får en omstilling på vores hjørnespark, tror jeg det er. Vi har utur i øjeblikket, men det handler samtidig også om, at det bare ikke er godt nok lige nu, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

– Vi havde helt klart en målsætning om at vinde i dag, og jeg synes, vores indsats egentlig var ok. Men det er bare ikke vores lod i øjeblikket, og vi kæmper med det. Vi må bare arbejde hårdere for at vinde.

– Vi har ikke været gode nok i det her slutspil, det er der ingen tvivl om. Vi ligger sekser og startede som nummer tre, så det siger lidt sig selv, at vi ikke har været supergode.

Ikke med vilje

Mikael Anderson fik også givet FCM-anfører Mads Bech Sørensen et ordentligt fur i første halvleg, hvilket man kunne se på forsvarsspillerens næse efter kampen.

Og der var knald på kampen igennem, men den situation var på ingen måde med vilje, fortæller AGF-profilen.

– Det var mega-tilfældigt. Jeg prøvede bare at beskytte bolden, og så tror jeg, han kommer til at ramme min albue, eller jeg kommer til at svinge min albue. Det ved jeg ikke, hvilken af delene, det er.

– Jeg prøver overhovedet ikke at ramme ham eller noget som helst. Jeg kunne godt se, han havde fået et ordentligt slag på næsen, men han er ok nu. Jeg er ikke sådan en spiller. Jeg laver sgu ikke svinestreger. Jeg kigger på ham og siger undskyld for, hvis jeg kom til at ramme ham, siger Mikael Anderson om situationen, hvor FCM-anførerens hoved kunne se ud til at være lavt med tanke på, at han er en del højere end AGF-midtbanespilleren.

FC Midtjylland har nu Valdemar Byskov i karantæne til kampene mod FC København og Brøndby IF, i øvrigt til Thomas Thomasbergs store ærgrelse, mens AGF mangler Tobias Bech i den kommende kamp mod Randers FC.

FC Midtjylland er et point efter FC København og har otte point ned til Brøndby på tredjepladsen, mens AGF er sidst i Top 6 to point bag FCN og fem efter Randers FC.





Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Frank reddet i døende sekunder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Nu er han gratis – på vej til OB?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!