HERNING (Tipsbladet): I kender sikkert den der meme med Oprah Winfrey, hvor hun forærer et hav af biler væk i et af sine talkshows.
– Du får en bil!
– Du får en bil!
– Alle får en bil!
Sådan kunne søndagens hektiske Superliga-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og AGF sagtens være endt, bare med blodrøde ostemadder og marchordrer for hårde frispark i stedet for et lækkert, nyt ‘ride’.
Det endte med, at Valdemar Byskov fra FC Midtjylland og Tobias Bech fik røde kort for at have hakket albuer, skuldre eller arme (alt efter hvem der ser) i ansigtet på modspillere.
Men Denil Castillo fra FC Midtjylland og måske også gæsternes Mikael Anderson kunne også have været i farezonen med strengere dommere, og det var i det hele taget en højspændt kamp, især efter pausen, hvor FC Midtjylland endte med en vital 3-1-sejr på genialiteter af især Darío Osorio og hans bedste ven i FC Midtjylland, Franculino.
Og det var underholdende og intenst at følge, især for dem uden tilhørsforhold og aktier i kampen.

Til gengæld var Mikael Anderson træt af resultatet.
Tilråbene og drillerierne fra hjemmepublikum, som Anderson jo tidligere har spillet for, tager midtbanespilleren i stiv arm og med et smil, men at tabe 1-3 i slutfasen igen gør nas.
– Det er jo det samme, der sker igen. Vi føler, vi er med i kampen. Og så forærer vi mål væk igen. De skaffer to straffespark og får en omstilling på vores hjørnespark, tror jeg det er. Vi har utur i øjeblikket, men det handler samtidig også om, at det bare ikke er godt nok lige nu, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Vi havde helt klart en målsætning om at vinde i dag, og jeg synes, vores indsats egentlig var ok. Men det er bare ikke vores lod i øjeblikket, og vi kæmper med det. Vi må bare arbejde hårdere for at vinde.
– Vi har ikke været gode nok i det her slutspil, det er der ingen tvivl om. Vi ligger sekser og startede som nummer tre, så det siger lidt sig selv, at vi ikke har været supergode.
Ikke med vilje
Mikael Anderson fik også givet FCM-anfører Mads Bech Sørensen et ordentligt fur i første halvleg, hvilket man kunne se på forsvarsspillerens næse efter kampen.
Og der var knald på kampen igennem, men den situation var på ingen måde med vilje, fortæller AGF-profilen.
– Det var mega-tilfældigt. Jeg prøvede bare at beskytte bolden, og så tror jeg, han kommer til at ramme min albue, eller jeg kommer til at svinge min albue. Det ved jeg ikke, hvilken af delene, det er.
– Jeg prøver overhovedet ikke at ramme ham eller noget som helst. Jeg kunne godt se, han havde fået et ordentligt slag på næsen, men han er ok nu. Jeg er ikke sådan en spiller. Jeg laver sgu ikke svinestreger. Jeg kigger på ham og siger undskyld for, hvis jeg kom til at ramme ham, siger Mikael Anderson om situationen, hvor FCM-anførerens hoved kunne se ud til at være lavt med tanke på, at han er en del højere end AGF-midtbanespilleren.
FC Midtjylland har nu Valdemar Byskov i karantæne til kampene mod FC København og Brøndby IF, i øvrigt til Thomas Thomasbergs store ærgrelse, mens AGF mangler Tobias Bech i den kommende kamp mod Randers FC.
FC Midtjylland er et point efter FC København og har otte point ned til Brøndby på tredjepladsen, mens AGF er sidst i Top 6 to point bag FCN og fem efter Randers FC.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER