HERNING (Tipsbladet): I kender sikkert den der meme med Oprah Winfrey, hvor hun forærer et hav af biler væk i et af sine talkshows.
– Du får en bil!
– Du får en bil!
– Alle får en bil!
Sådan kunne søndagens hektiske Superliga-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og AGF sagtens være endt, bare med blodrøde ostemadder og marchordrer for hårde frispark i stedet for et lækkert, nyt ‘ride’.
Det endte med, at Valdemar Byskov fra FC Midtjylland og Tobias Bech fik røde kort for at have hakket albuer, skuldre eller arme (alt efter hvem der ser) i ansigtet på modspillere.
Men Denil Castillo fra FC Midtjylland og måske også gæsternes Mikael Anderson kunne også have været i farezonen med strengere dommere, og det var i det hele taget en højspændt kamp, især efter pausen, hvor FC Midtjylland endte med en vital 3-1-sejr på genialiteter af især Darío Osorio og hans bedste ven i FC Midtjylland, Franculino.
Og det var underholdende og intenst at følge, især for dem uden tilhørsforhold og aktier i kampen.

Til gengæld var Mikael Anderson træt af resultatet.
Tilråbene og drillerierne fra hjemmepublikum, som Anderson jo tidligere har spillet for, tager midtbanespilleren i stiv arm og med et smil, men at tabe 1-3 i slutfasen igen gør nas.
– Det er jo det samme, der sker igen. Vi føler, vi er med i kampen. Og så forærer vi mål væk igen. De skaffer to straffespark og får en omstilling på vores hjørnespark, tror jeg det er. Vi har utur i øjeblikket, men det handler samtidig også om, at det bare ikke er godt nok lige nu, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Vi havde helt klart en målsætning om at vinde i dag, og jeg synes, vores indsats egentlig var ok. Men det er bare ikke vores lod i øjeblikket, og vi kæmper med det. Vi må bare arbejde hårdere for at vinde.
– Vi har ikke været gode nok i det her slutspil, det er der ingen tvivl om. Vi ligger sekser og startede som nummer tre, så det siger lidt sig selv, at vi ikke har været supergode.
Ikke med vilje
Mikael Anderson fik også givet FCM-anfører Mads Bech Sørensen et ordentligt fur i første halvleg, hvilket man kunne se på forsvarsspillerens næse efter kampen.
Og der var knald på kampen igennem, men den situation var på ingen måde med vilje, fortæller AGF-profilen.
– Det var mega-tilfældigt. Jeg prøvede bare at beskytte bolden, og så tror jeg, han kommer til at ramme min albue, eller jeg kommer til at svinge min albue. Det ved jeg ikke, hvilken af delene, det er.
– Jeg prøver overhovedet ikke at ramme ham eller noget som helst. Jeg kunne godt se, han havde fået et ordentligt slag på næsen, men han er ok nu. Jeg er ikke sådan en spiller. Jeg laver sgu ikke svinestreger. Jeg kigger på ham og siger undskyld for, hvis jeg kom til at ramme ham, siger Mikael Anderson om situationen, hvor FCM-anførerens hoved kunne se ud til at være lavt med tanke på, at han er en del højere end AGF-midtbanespilleren.
FC Midtjylland har nu Valdemar Byskov i karantæne til kampene mod FC København og Brøndby IF, i øvrigt til Thomas Thomasbergs store ærgrelse, mens AGF mangler Tobias Bech i den kommende kamp mod Randers FC.
FC Midtjylland er et point efter FC København og har otte point ned til Brøndby på tredjepladsen, mens AGF er sidst i Top 6 to point bag FCN og fem efter Randers FC.
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
FC København-profil ude med sygdom
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
NYHEDER