BT kunne i sidste uge fortælle, at Brøndby IF arbejder på at finde en ny klub til angriberen Andrija Pavlovic, og den melding bekræftes nu af serberens agent Georg Lederer.
Den tidligere FC København-angriber har været på banen i 16 af 17 Superliga-kampe i denne sæson uden at komme på måltavlen, og søndag var han helt udeladt af truppen, da Brøndby IF mødte FC Midtjylland i pokalturneringen.
Det er ofte det stof, en forestående skilsmisse er gjort af, og sådan kan det også meget vel ende med Andrija Pavlovic i januar.
– Vi må se, hvad der sker i næste måned. Vi har ikke travlt, og det er heller ikke mit indtryk, at Brøndby er utålmodige. Vi er i dialog med Carsten V. Jensen, og det er korrekt, at Brøndby er åbne for at lytte til de bud, der måtte komme. Brøndby ville ikke af med ham i sommer, hvor der var interesse. De kunne have solgt ham for en mindre sum eller lejet ham ud, men det ville de ikke. Det kan være, det har ændret sig nu, fortæller Georg Lederer til tipsbladet.dk og tilføjer om sommerens interesse:
– Der var klubber fra Schweiz og Polen, som viste interesse for Andrija, men det blev ikke til en aftale med Brøndby.
Agenten fortæller, at der aktuelt ikke er konkret interesse for Andrija Pavlovic, men at han afsøger markedet i USA, Qatar og Japan, da Brøndby-angriberen er fristet af de fjerne destinationer.
Det er dog ikke en nem opgave.
– Vintermarkedet er ikke det nemmeste, og Covid 19-situationen gør det ikke bedre. Der sker ikke de store udskiftninger i januars transfervindue. Nu, hvor han ikke spiller så meget, er der måske en chance for, at klubber, som normalt ikke har råd til en spiller som ham, vil henvende sig, og det kan åbne nogle døre, men vi må se, lyder det fra Lederer.
Ikke tilfreds med spilletiden
Andrija Pavlovic har klart stået i skyggen af Mikael Uhre og Simon Hedlund i denne sæson, og billedet var ikke meget anderledes før sommerferien, hvor serberen også kun var reserve i angrebet.
– Han vil gerne spille mere, det er der ingen tvivl om. Andrija har det okay, han forbliver positiv, og han vil arbejde hårdt, så længe han er i Brøndby, men det er klart, at hans mål er at spille fast, og det gør han ikke i Brøndby lige nu. Andrija har også en drøm om at spille for Serbiens landshold igen, og det kræver selvfølgelig, at han spiller mere på klubholdet, siger Georg Lederer.
Andrija Pavlovics tid på Vestegnen har dog ikke været helt forgæves. I sidste sæson var han således med til at vinde det danske mesterskab, hvad han også prøvede med FC København i 2016/2017-sæsonen.
Det er en lille oprejsning, men heller ikke mere end det.
– Et dansk mesterskab betød meget for ham, men vi må stadig sige, at hans tid i Brøndby kunne være gået bedre. Andrija kom til Brøndby for at spille fast, og sådan har det i lange perioder ikke været, og det er naturligvis ikke godt nok for en ambitiøs spiller som ham, slutter agenten.
28-årige Andrija Pavlovic er noteret for syv mål i 45 kampe for Brøndby IF, hvor han har kontraktudløb i sommeren 2024.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Her kan du se FC København mod Napoli
LIVE: FC København – SSC Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
DAGENS SPILFORSLAG
