Agent bekræfter: Brøndby er åbne for at sælge ham

Det trækker op til en snarlig afsked mellem Brøndby IF og Andrija Pavlovic.



BT kunne i sidste uge fortælle, at Brøndby IF arbejder på at finde en ny klub til angriberen Andrija Pavlovic, og den melding bekræftes nu af serberens agent Georg Lederer. 

Den tidligere FC København-angriber har været på banen i 16 af 17 Superliga-kampe i denne sæson uden at komme på måltavlen, og søndag var han helt udeladt af truppen, da Brøndby IF mødte FC Midtjylland i pokalturneringen.

Det er ofte det stof, en forestående skilsmisse er gjort af, og sådan kan det også meget vel ende med Andrija Pavlovic i januar.

– Vi må se, hvad der sker i næste måned. Vi har ikke travlt, og det er heller ikke mit indtryk, at Brøndby er utålmodige. Vi er i dialog med Carsten V. Jensen, og det er korrekt, at Brøndby er åbne for at lytte til de bud, der måtte komme. Brøndby ville ikke af med ham i sommer, hvor der var interesse. De kunne have solgt ham for en mindre sum eller lejet ham ud, men det ville de ikke. Det kan være, det har ændret sig nu, fortæller Georg Lederer til tipsbladet.dk og tilføjer om sommerens interesse:

– Der var klubber fra Schweiz og Polen, som viste interesse for Andrija, men det blev ikke til en aftale med Brøndby.

Agenten fortæller, at der aktuelt ikke er konkret interesse for Andrija Pavlovic, men at han afsøger markedet i USA, Qatar og Japan, da Brøndby-angriberen er fristet af de fjerne destinationer. 

Det er dog ikke en nem opgave.

– Vintermarkedet er ikke det nemmeste, og Covid 19-situationen gør det ikke bedre. Der sker ikke de store udskiftninger i januars transfervindue. Nu, hvor han ikke spiller så meget, er der måske en chance for, at klubber, som normalt ikke har råd til en spiller som ham, vil henvende sig, og det kan åbne nogle døre, men vi må se, lyder det fra Lederer.

Ikke tilfreds med spilletiden
Andrija Pavlovic har klart stået i skyggen af Mikael Uhre og Simon Hedlund i denne sæson, og billedet var ikke meget anderledes før sommerferien, hvor serberen også kun var reserve i angrebet.

– Han vil gerne spille mere, det er der ingen tvivl om. Andrija har det okay, han forbliver positiv, og han vil arbejde hårdt, så længe han er i Brøndby, men det er klart, at hans mål er at spille fast, og det gør han ikke i Brøndby lige nu. Andrija har også en drøm om at spille for Serbiens landshold igen, og det kræver selvfølgelig, at han spiller mere på klubholdet, siger Georg Lederer.

Andrija Pavlovics tid på Vestegnen har dog ikke været helt forgæves. I sidste sæson var han således med til at vinde det danske mesterskab, hvad han også prøvede med FC København i 2016/2017-sæsonen.

Det er en lille oprejsning, men heller ikke mere end det.

– Et dansk mesterskab betød meget for ham, men vi må stadig sige, at hans tid i Brøndby kunne være gået bedre. Andrija kom til Brøndby for at spille fast, og sådan har det i lange perioder ikke været, og det er naturligvis ikke godt nok for en ambitiøs spiller som ham, slutter agenten.

28-årige Andrija Pavlovic er noteret for syv mål i 45 kampe for Brøndby IF, hvor han har kontraktudløb i sommeren 2024. 





LIVE

LIVE: Topspiller færdig

Højlund stjæler overskrifter

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Spotpris – så billig er Højbjerg

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Transferpres på Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Møde afsløret – han vil til Manchester United



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Det er han ekstremt god til

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

FCK bød på landsholdsmålmand

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’