BT kunne i sidste uge fortælle, at Brøndby IF arbejder på at finde en ny klub til angriberen Andrija Pavlovic, og den melding bekræftes nu af serberens agent Georg Lederer.
Den tidligere FC København-angriber har været på banen i 16 af 17 Superliga-kampe i denne sæson uden at komme på måltavlen, og søndag var han helt udeladt af truppen, da Brøndby IF mødte FC Midtjylland i pokalturneringen.
Det er ofte det stof, en forestående skilsmisse er gjort af, og sådan kan det også meget vel ende med Andrija Pavlovic i januar.
– Vi må se, hvad der sker i næste måned. Vi har ikke travlt, og det er heller ikke mit indtryk, at Brøndby er utålmodige. Vi er i dialog med Carsten V. Jensen, og det er korrekt, at Brøndby er åbne for at lytte til de bud, der måtte komme. Brøndby ville ikke af med ham i sommer, hvor der var interesse. De kunne have solgt ham for en mindre sum eller lejet ham ud, men det ville de ikke. Det kan være, det har ændret sig nu, fortæller Georg Lederer til tipsbladet.dk og tilføjer om sommerens interesse:
– Der var klubber fra Schweiz og Polen, som viste interesse for Andrija, men det blev ikke til en aftale med Brøndby.
Agenten fortæller, at der aktuelt ikke er konkret interesse for Andrija Pavlovic, men at han afsøger markedet i USA, Qatar og Japan, da Brøndby-angriberen er fristet af de fjerne destinationer.
Det er dog ikke en nem opgave.
– Vintermarkedet er ikke det nemmeste, og Covid 19-situationen gør det ikke bedre. Der sker ikke de store udskiftninger i januars transfervindue. Nu, hvor han ikke spiller så meget, er der måske en chance for, at klubber, som normalt ikke har råd til en spiller som ham, vil henvende sig, og det kan åbne nogle døre, men vi må se, lyder det fra Lederer.
Ikke tilfreds med spilletiden
Andrija Pavlovic har klart stået i skyggen af Mikael Uhre og Simon Hedlund i denne sæson, og billedet var ikke meget anderledes før sommerferien, hvor serberen også kun var reserve i angrebet.
– Han vil gerne spille mere, det er der ingen tvivl om. Andrija har det okay, han forbliver positiv, og han vil arbejde hårdt, så længe han er i Brøndby, men det er klart, at hans mål er at spille fast, og det gør han ikke i Brøndby lige nu. Andrija har også en drøm om at spille for Serbiens landshold igen, og det kræver selvfølgelig, at han spiller mere på klubholdet, siger Georg Lederer.
Andrija Pavlovics tid på Vestegnen har dog ikke været helt forgæves. I sidste sæson var han således med til at vinde det danske mesterskab, hvad han også prøvede med FC København i 2016/2017-sæsonen.
Det er en lille oprejsning, men heller ikke mere end det.
– Et dansk mesterskab betød meget for ham, men vi må stadig sige, at hans tid i Brøndby kunne være gået bedre. Andrija kom til Brøndby for at spille fast, og sådan har det i lange perioder ikke været, og det er naturligvis ikke godt nok for en ambitiøs spiller som ham, slutter agenten.
28-årige Andrija Pavlovic er noteret for syv mål i 45 kampe for Brøndby IF, hvor han har kontraktudløb i sommeren 2024.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Giver to spillere livstidskarantæne
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Betyder det David Nielsen-fyring?
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
FC København skriver kontrakt med juvel
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
I svime: Som en ny spiller
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
