Agent bekræfter: Brøndby er åbne for at sælge ham

Det trækker op til en snarlig afsked mellem Brøndby IF og Andrija Pavlovic.



BT kunne i sidste uge fortælle, at Brøndby IF arbejder på at finde en ny klub til angriberen Andrija Pavlovic, og den melding bekræftes nu af serberens agent Georg Lederer. 

Den tidligere FC København-angriber har været på banen i 16 af 17 Superliga-kampe i denne sæson uden at komme på måltavlen, og søndag var han helt udeladt af truppen, da Brøndby IF mødte FC Midtjylland i pokalturneringen.

Det er ofte det stof, en forestående skilsmisse er gjort af, og sådan kan det også meget vel ende med Andrija Pavlovic i januar.

– Vi må se, hvad der sker i næste måned. Vi har ikke travlt, og det er heller ikke mit indtryk, at Brøndby er utålmodige. Vi er i dialog med Carsten V. Jensen, og det er korrekt, at Brøndby er åbne for at lytte til de bud, der måtte komme. Brøndby ville ikke af med ham i sommer, hvor der var interesse. De kunne have solgt ham for en mindre sum eller lejet ham ud, men det ville de ikke. Det kan være, det har ændret sig nu, fortæller Georg Lederer til tipsbladet.dk og tilføjer om sommerens interesse:

– Der var klubber fra Schweiz og Polen, som viste interesse for Andrija, men det blev ikke til en aftale med Brøndby.

Agenten fortæller, at der aktuelt ikke er konkret interesse for Andrija Pavlovic, men at han afsøger markedet i USA, Qatar og Japan, da Brøndby-angriberen er fristet af de fjerne destinationer. 

Det er dog ikke en nem opgave.

– Vintermarkedet er ikke det nemmeste, og Covid 19-situationen gør det ikke bedre. Der sker ikke de store udskiftninger i januars transfervindue. Nu, hvor han ikke spiller så meget, er der måske en chance for, at klubber, som normalt ikke har råd til en spiller som ham, vil henvende sig, og det kan åbne nogle døre, men vi må se, lyder det fra Lederer.

Ikke tilfreds med spilletiden
Andrija Pavlovic har klart stået i skyggen af Mikael Uhre og Simon Hedlund i denne sæson, og billedet var ikke meget anderledes før sommerferien, hvor serberen også kun var reserve i angrebet.

– Han vil gerne spille mere, det er der ingen tvivl om. Andrija har det okay, han forbliver positiv, og han vil arbejde hårdt, så længe han er i Brøndby, men det er klart, at hans mål er at spille fast, og det gør han ikke i Brøndby lige nu. Andrija har også en drøm om at spille for Serbiens landshold igen, og det kræver selvfølgelig, at han spiller mere på klubholdet, siger Georg Lederer.

Andrija Pavlovics tid på Vestegnen har dog ikke været helt forgæves. I sidste sæson var han således med til at vinde det danske mesterskab, hvad han også prøvede med FC København i 2016/2017-sæsonen.

Det er en lille oprejsning, men heller ikke mere end det.

– Et dansk mesterskab betød meget for ham, men vi må stadig sige, at hans tid i Brøndby kunne være gået bedre. Andrija kom til Brøndby for at spille fast, og sådan har det i lange perioder ikke været, og det er naturligvis ikke godt nok for en ambitiøs spiller som ham, slutter agenten.

28-årige Andrija Pavlovic er noteret for syv mål i 45 kampe for Brøndby IF, hvor han har kontraktudløb i sommeren 2024. 







LIVE

TransferLIVE: Lang transfernæse til AaB?

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Rekordtransfer?

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

– Det er meget svært for Nørgaard

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

FC København tjente millioner tirsdag aften

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby-transfer glippet

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Højlund roser FC Københavns fans

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson