Drama i Randers. Det kan man vist roligt sige, der om ikke andet har været de sidste dage. Om det stadig er der i dag og i morgen, kan vi kun gisne om. Men det har ikke ligefrem været stabilt i det randrusianske i de forløbne dage. Viceanfører og forsvarsspiller Mads Agesen siger følgende til BT om sagen mellem Jonas Borring og Christian Keller samt selvfølgelig Kira Egsgaard Borring:
– Jeg har sagt til ham (Christian Keller red.), at han er en idiot, mens jeg til Jonas Borring har sagt, at jeg føler med ham.
Men ifølge forsvarspilleren er sagen efterhånden ved at nå til vejs ende.
– Man skal jo på et eller andet tidspunkt slå i streg i sandet og se at komme videre. Så langt i processen synes jeg, at vi nu er kommet. Vi havde en god dialog i spillertruppen i lørdags. Sammen kørte vi efter træningen i Randers til København, og det er som om, at sagen med Christian Kellers forhold til Jonas Borrings ekskone paradoksalt nok har fået truppen til at rykke tættere sammen end tidligere. Folk, der normalt ikke siger så meget, er kommet til orde. Og alle er enige om, at Christian Kellers handling er forkert.
Holdkammerat og ny anfører Mads Fenger fortæller, at der er spillere i truppen, der har svært ved at tale med Keller.
– Det er en rigtig træls situation, vi som hold er havnet i. Nogle spillere i truppen har i øjeblikket sværere end andre ved at tale med Christian Keller. Hvad angår mig selv har vi været i dialog om nogle af de anfører-opgaver, som jeg har overtaget efter ham.
Randers skal forsøge at rejse sig mentalt allerede i overmorgen, når man gæster FC København i Parken i pokalturneringens kvartfinale. Vinderen møder Brøndby i semifinalen, hvor der spilles ude og hjemme.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
