ÅRHUS (Tipsbladet): Tipsbladet har de seneste dage og uger kunnet berette om interesse på transfermarkedet for blandt andre Jonas Jensen-Abbew og Leopold Wahlstedt.
Det er to af klubbens yngre, relativt dyrt indkøbte profiler, der kæmper for gennembruddet i Århus, og som klubben fortsat håber på et tidspunkt spiller sig ind i idealopstillingen og bliver vigtige stamspillere.
AGF-cheftræner Uwe Rösler vil ikke gå i detaljer med, hvem der har været tilbud på og interesse for.
Men den tyske AGF-chef har ved flere lejligheder understreget, at han har brug for folk og ikke på nogen måde har haft lyst til at sige farvel til dygtige folk hverken i det sene efterår, januar-transfervinduet eller her i februar og marts, hvor transfervinduerne stadig har været åbne i blandt andet Sverige, Norge og USA.
I dag torsdag lukker transfervinduet i Norge, efter det tirsdag lukkede i Sverige, og det at holde sammen på truppen og stræbe efter at få flere kampe er vigtige prioriteter i Uwe Röslers bog og et område, hvor AGF efter Röslers mening ville have godt af at komme i Europa som rivalerne FC København og FC Midtjylland, der efter Röslers mening har stor gavn både sportsligt og i trupsammensætningen af af spille europæisk.
– Det er lige præcis noget af det, FCK og Midtjylland har. Tror du, at når du interviewer deres spillere, der ikke spiller hver gang, så er de glade? Selvfølgelig ikke, alle vil spille. Da jeg var spiller, ville jeg spille hver eneste kamp. Alle har brug for og vil spille. Og de to klubber har 50+ kampe i den her sæson. Vi har, hvad, 35?
– Det gør det sværere for os, for når man har mange kampe, får alle fornuftigt med spilletid. Når man ikke har de kampe i Europa og ikke kommer langt i pokalen, er det virkelig svært, fordi ingen træner frivilligt skifter fem-seks spillere fra søndag til søndag bare for rotationens skyld. Det er ikke sådan, fodbold fungerer, siger Uwe Rösler.
For Rösler er det vigtigt, at der er en fair balance mellem at holde på spillerne i klubbens interesse og med henvisning til, at spillerne også selv har været med at på at indgå deres kontrakter, og så også at hjælpe spillerne, hvis udsigten til spilletid ikke er god.
– Vi skal motivere og hjælpe spillerne så meget som muligt, og i sidste ende vil spilleren gerne spille. Og som træner og klub har man også et ansvar for at hjælpe spilleren og hans karriere. Der kommer et tidspunkt, især for spillere på lange kontrakter. Klubbens interesser kommer først, men vi har også et ansvar for at hjælpe spillerne. Hvis der er begrænset med spilletid, og det måske også er udsigten i fremtiden, at han får begrænset spilletid, så skal vi hjælpe spilleren. Men det er en balance. Klubben kommer altid først, når man har en kontrakt.
Læs også alt om de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter
– Det skal man forstå. Og så skal man være professionel. Og det går begge veje mellem klubben og spilleren. Så længe vi husker det, så er vi alle gode mennesker. Vi vil gerne hjælpe hinanden, og så er der ikke nogen problemer, siger Uwe Rösler.

At stræbe efter at klubben så stærk som muligt på alle leder og kanter er i det hele taget noget, der ligger Rösler på sinde, og et punkt, hvor han ser rivalerne i Herning og København gøre et godt stykke arbejde, der ligger ud over de tårnhøje budgetter, cheferne i FC København og FC Midtjylland har til rådighed, når de skal skrue Superliga-truppen sammen.
– Hvis vi går tilbage til mit første år her, havde vi lige overlevet med et enkelt point i Superligaen, og siden er forventningerne steget år efter år. Det skal vi som klub og individer lære at leve med, de forventninger, og vi har brug for folk, der kan leve med de forventninger, der er her i klubben. Det gælder alle – ledere, trænere, spillere, staben. For det er ubønhørligt, siger Uwe Rösler.
– Jeg mener, at noget af det, Midtjylland og FCK arbejder med, det er ikke kun baseret på penge. De arbejder også ubønhørligt i alle afdelinger for hele tiden at blive bedre. Og det er vi også nødt til. Der er aldrig en dag i elitefodbold, hvor man er i mål. Så man skal være ubønhørlig, og så også samtidig finde dage, hvor vi griner, og hvor vi får pauser fra hinanden. Det har vi også brug for, der skal være en balance. Det har jeg lært, man kan ikke bare presse på hele tiden. Der skal også være små afbræk, og så skal man være på igen. For vi er i sidste mennesker, ikke maskiner, siger AGF-cheftræneren.
AGF tager hul på slutspillet med en kamp søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.
Århusianerne begynder slutspillet på en tredjeplads, der enten giver en plads i Conference League-kvalifikationen til sommer eller en playoffkamp mod nummer syv i Superligaen om Superligaens sidste billet i førnævnte Conference League-kvalifikation.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
