ÅRHUS (Tipsbladet): Tipsbladet har de seneste dage og uger kunnet berette om interesse på transfermarkedet for blandt andre Jonas Jensen-Abbew og Leopold Wahlstedt.
Det er to af klubbens yngre, relativt dyrt indkøbte profiler, der kæmper for gennembruddet i Århus, og som klubben fortsat håber på et tidspunkt spiller sig ind i idealopstillingen og bliver vigtige stamspillere.
AGF-cheftræner Uwe Rösler vil ikke gå i detaljer med, hvem der har været tilbud på og interesse for.
Men den tyske AGF-chef har ved flere lejligheder understreget, at han har brug for folk og ikke på nogen måde har haft lyst til at sige farvel til dygtige folk hverken i det sene efterår, januar-transfervinduet eller her i februar og marts, hvor transfervinduerne stadig har været åbne i blandt andet Sverige, Norge og USA.
I dag torsdag lukker transfervinduet i Norge, efter det tirsdag lukkede i Sverige, og det at holde sammen på truppen og stræbe efter at få flere kampe er vigtige prioriteter i Uwe Röslers bog og et område, hvor AGF efter Röslers mening ville have godt af at komme i Europa som rivalerne FC København og FC Midtjylland, der efter Röslers mening har stor gavn både sportsligt og i trupsammensætningen af af spille europæisk.
– Det er lige præcis noget af det, FCK og Midtjylland har. Tror du, at når du interviewer deres spillere, der ikke spiller hver gang, så er de glade? Selvfølgelig ikke, alle vil spille. Da jeg var spiller, ville jeg spille hver eneste kamp. Alle har brug for og vil spille. Og de to klubber har 50+ kampe i den her sæson. Vi har, hvad, 35?
– Det gør det sværere for os, for når man har mange kampe, får alle fornuftigt med spilletid. Når man ikke har de kampe i Europa og ikke kommer langt i pokalen, er det virkelig svært, fordi ingen træner frivilligt skifter fem-seks spillere fra søndag til søndag bare for rotationens skyld. Det er ikke sådan, fodbold fungerer, siger Uwe Rösler.
For Rösler er det vigtigt, at der er en fair balance mellem at holde på spillerne i klubbens interesse og med henvisning til, at spillerne også selv har været med at på at indgå deres kontrakter, og så også at hjælpe spillerne, hvis udsigten til spilletid ikke er god.
– Vi skal motivere og hjælpe spillerne så meget som muligt, og i sidste ende vil spilleren gerne spille. Og som træner og klub har man også et ansvar for at hjælpe spilleren og hans karriere. Der kommer et tidspunkt, især for spillere på lange kontrakter. Klubbens interesser kommer først, men vi har også et ansvar for at hjælpe spillerne. Hvis der er begrænset med spilletid, og det måske også er udsigten i fremtiden, at han får begrænset spilletid, så skal vi hjælpe spilleren. Men det er en balance. Klubben kommer altid først, når man har en kontrakt.
Læs også alt om de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter
– Det skal man forstå. Og så skal man være professionel. Og det går begge veje mellem klubben og spilleren. Så længe vi husker det, så er vi alle gode mennesker. Vi vil gerne hjælpe hinanden, og så er der ikke nogen problemer, siger Uwe Rösler.

At stræbe efter at klubben så stærk som muligt på alle leder og kanter er i det hele taget noget, der ligger Rösler på sinde, og et punkt, hvor han ser rivalerne i Herning og København gøre et godt stykke arbejde, der ligger ud over de tårnhøje budgetter, cheferne i FC København og FC Midtjylland har til rådighed, når de skal skrue Superliga-truppen sammen.
– Hvis vi går tilbage til mit første år her, havde vi lige overlevet med et enkelt point i Superligaen, og siden er forventningerne steget år efter år. Det skal vi som klub og individer lære at leve med, de forventninger, og vi har brug for folk, der kan leve med de forventninger, der er her i klubben. Det gælder alle – ledere, trænere, spillere, staben. For det er ubønhørligt, siger Uwe Rösler.
– Jeg mener, at noget af det, Midtjylland og FCK arbejder med, det er ikke kun baseret på penge. De arbejder også ubønhørligt i alle afdelinger for hele tiden at blive bedre. Og det er vi også nødt til. Der er aldrig en dag i elitefodbold, hvor man er i mål. Så man skal være ubønhørlig, og så også samtidig finde dage, hvor vi griner, og hvor vi får pauser fra hinanden. Det har vi også brug for, der skal være en balance. Det har jeg lært, man kan ikke bare presse på hele tiden. Der skal også være små afbræk, og så skal man være på igen. For vi er i sidste mennesker, ikke maskiner, siger AGF-cheftræneren.
AGF tager hul på slutspillet med en kamp søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.
Århusianerne begynder slutspillet på en tredjeplads, der enten giver en plads i Conference League-kvalifikationen til sommer eller en playoffkamp mod nummer syv i Superligaen om Superligaens sidste billet i førnævnte Conference League-kvalifikation.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
LIVE: PSG vinder Champions League
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
De er færdige i 1. division
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
NYHEDER