AGF afviste salg: Kan lære af FCM og FCK

AGF har afvist flere tilnærmelser og tilbud på klubbens spillere de seneste uger og måneder, og det er et område, hvor klubben kan lære af rivalerne i Superligaen, mener cheftræner Uwe Rösler.



ÅRHUS (Tipsbladet): Tipsbladet har de seneste dage og uger kunnet berette om interesse på transfermarkedet for blandt andre Jonas Jensen-Abbew og Leopold Wahlstedt.

Det er to af klubbens yngre, relativt dyrt indkøbte profiler, der kæmper for gennembruddet i Århus, og som klubben fortsat håber på et tidspunkt spiller sig ind i idealopstillingen og bliver vigtige stamspillere.

AGF-cheftræner Uwe Rösler vil ikke gå i detaljer med, hvem der har været tilbud på og interesse for.

Men den tyske AGF-chef har ved flere lejligheder understreget, at han har brug for folk og ikke på nogen måde har haft lyst til at sige farvel til dygtige folk hverken i det sene efterår, januar-transfervinduet eller her i februar og marts, hvor transfervinduerne stadig har været åbne i blandt andet Sverige, Norge og USA.

I dag torsdag lukker transfervinduet i Norge, efter det tirsdag lukkede i Sverige, og det at holde sammen på truppen og stræbe efter at få flere kampe er vigtige prioriteter i Uwe Röslers bog og et område, hvor AGF efter Röslers mening ville have godt af at komme i Europa som rivalerne FC København og FC Midtjylland, der efter Röslers mening har stor gavn både sportsligt og i trupsammensætningen af af spille europæisk.

– Det er lige præcis noget af det, FCK og Midtjylland har. Tror du, at når du interviewer deres spillere, der ikke spiller hver gang, så er de glade? Selvfølgelig ikke, alle vil spille. Da jeg var spiller, ville jeg spille hver eneste kamp. Alle har brug for og vil spille. Og de to klubber har 50+ kampe i den her sæson. Vi har, hvad, 35?

Læs et stort interview med AGF-direktør Jacob Nielsen om den problemfyldte proces omkring det nye stadion

– Det gør det sværere for os, for når man har mange kampe, får alle fornuftigt med spilletid. Når man ikke har de kampe i Europa og ikke kommer langt i pokalen, er det virkelig svært, fordi ingen træner frivilligt skifter fem-seks spillere fra søndag til søndag bare for rotationens skyld. Det er ikke sådan, fodbold fungerer, siger Uwe Rösler.

For Rösler er det vigtigt, at der er en fair balance mellem at holde på spillerne i klubbens interesse og med henvisning til, at spillerne også selv har været med at på at indgå deres kontrakter, og så også at hjælpe spillerne, hvis udsigten til spilletid ikke er god.

– Vi skal motivere og hjælpe spillerne så meget som muligt, og i sidste ende vil spilleren gerne spille. Og som træner og klub har man også et ansvar for at hjælpe spilleren og hans karriere. Der kommer et tidspunkt, især for spillere på lange kontrakter. Klubbens interesser kommer først, men vi har også et ansvar for at hjælpe spillerne. Hvis der er begrænset med spilletid, og det måske også er udsigten i fremtiden, at han får begrænset spilletid, så skal vi hjælpe spilleren. Men det er en balance. Klubben kommer altid først, når man har en kontrakt.

Læs også alt om de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter

– Det skal man forstå. Og så skal man være professionel. Og det går begge veje mellem klubben og spilleren. Så længe vi husker det, så er vi alle gode mennesker. Vi vil gerne hjælpe hinanden, og så er der ikke nogen problemer, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræner Uwe Rösler vil have en så stærk trup som muligt og stræbe efter, at AGF bliver endnu stærkere i de kommende år. Foto: Alamy

At stræbe efter at klubben så stærk som muligt på alle leder og kanter er i det hele taget noget, der ligger Rösler på sinde, og et punkt, hvor han ser rivalerne i Herning og København gøre et godt stykke arbejde, der ligger ud over de tårnhøje budgetter, cheferne i FC København og FC Midtjylland har til rådighed, når de skal skrue Superliga-truppen sammen.

– Hvis vi går tilbage til mit første år her, havde vi lige overlevet med et enkelt point i Superligaen, og siden er forventningerne steget år efter år. Det skal vi som klub og individer lære at leve med, de forventninger, og vi har brug for folk, der kan leve med de forventninger, der er her i klubben. Det gælder alle – ledere, trænere, spillere, staben. For det er ubønhørligt, siger Uwe Rösler.

– Jeg mener, at noget af det, Midtjylland og FCK arbejder med, det er ikke kun baseret på penge. De arbejder også ubønhørligt i alle afdelinger for hele tiden at blive bedre. Og det er vi også nødt til. Der er aldrig en dag i elitefodbold, hvor man er i mål. Så man skal være ubønhørlig, og så også samtidig finde dage, hvor vi griner, og hvor vi får pauser fra hinanden. Det har vi også brug for, der skal være en balance. Det har jeg lært, man kan ikke bare presse på hele tiden. Der skal også være små afbræk, og så skal man være på igen. For vi er i sidste mennesker, ikke maskiner, siger AGF-cheftræneren.

AGF tager hul på slutspillet med en kamp søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.

Århusianerne begynder slutspillet på en tredjeplads, der enten giver en plads i Conference League-kvalifikationen til sommer eller en playoffkamp mod nummer syv i Superligaen om Superligaens sidste billet i førnævnte Conference League-kvalifikation.







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub

OB – Silkeborg IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job