AGF lykkedes ikke med at slå Silkeborg IF i søndags topkamp fra Superligaen. Kampen endte 1-1 efter en fin første halvleg, hvor begge hold havde mulighederne til at lave mere end et mål.
Kampen levede desværre ikke op til samme kvalitet i anden halvleg, hvor der kun var enkelte store chancer blandt andet et farligt frispark til AGF i kampens afslutning.
Derfor var Viaplays ekspertkommentator Peter Sørensen noget utilfreds med, hvad han så fra hjemmeholdet og kaldte det for AGFs dårligste præstation i sæsonen – den kritik var 200-kampsjubilaren Patrick Mortensen dog ikke enig i.
– Det er klart, at folk bliver forvænte, når vi scorer fire mål hver kamp. Det gør vores kommentatorer åbenbart også.
– Jeg synes at det er hårdt sagt. Vi skal også have respekt for vores modstandere, de ligger i toppen og står godt på banen, udtalte AGF-anføren til Patrick Mortensen til Viaplay efter kampen.
Efter kampens resultat skal AGF stadigvæk kigge tilbage til 2018 for at finde sidste gang man slog Silkeborg IF på Ceres Park. AGF fik dog bolden i nettet i anden halvleg, da Tobias Bech sparkede bolden ind i en fri postion, men målet blev korrekt annulleret for offside.
AGF-kaptajnen var efter kampen ikke skuffet over resultatet, selvom han selvfølgelig gerne ville have vundet kampen.
– Vi vil selvfølgelig gerne have haft tre point, men vi kan heller ikke vinde hver gang. Silkeborg er et godt hold og de ligger i toppen af en grund. De står godt på banen og vi får ikke kreeret nok chancer.
– Jeg har en til sidst, som jeg skal heade ind, men ellers har vi ikke så meget i anden halvleg. Så fair nok, at den bliver 1-1.
Resultatet af kampen betyder, at der er status quo i Superligaens top tre, hvor FC Midjylland fører med AGF og Silkeborg efter sig.
Se målene fra kampen i videoen henover artiklen.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Jess Thorup indlagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked