Der var modtagelsen i lufthavnen efter sejren i Parken, Mustafa Aminis crowdsurfing i midtbyen og politiets magtesløshed over for de jublende AGF-fans efter gårsdagens sæsonafsluttende kamp.
De århusianske tilskuere har fået masser af opmærksomhed de seneste uger, men AGF-spillerne mærker det ikke kun, når fansene er i medierne. Euforien bliver også meget håndgribelig i dagligdagen.
Topscorer Patrick Mortensen kan eksempelvis dårligt gå i fred på gaden i Århus, men det tager han med glæde med.
– Min kone siger: “Hold kæft, mand, du kan jo ikke gå nogen vegne, uden der er folk.” Men folk er jo søde og rare, og der er sjældent negative kommentarer. De er virkelig glade, selv om vi taber. Vi tabte 4-1 hjemme til AaB, og så kommer de dagen efter og er fuldstændig oppe at køre over, at vi gør det så godt. Det er sgu bare en fornøjelse, fortæller Mortensen.
Læs også:Se billederne: Amini crowdsurfede, da Aarhus tyvstartede medaljefesten
Netop opbakningen fra lokalområdet var et stort trækplaster, da han kom til AGF for halvandet år siden, og det er han ikke ene om. Også den tidligere spiller i klubben Danny Olsen valgte AGF af samme årsag. Han nåede bare ikke at være med i den nuværende optur.
– Jeg snakkede med Danny Olsen i Tivoli Friheden forleden dag, det var sgu meget sjovt. Han sagde, at det var lige præcis derfor, han kom til klubben; for at opleve det her. Men han fik aldrig lov til at opleve det. Det siger vel meget godt, hvor stort det egentlig er. Så det skal vi nyde, siger Patrick Mortensen.
– Det var også en af grundene til, at jeg kom til AGF. Jeg tror, der er mange Superliga-spillere i mange andre klubber, som nok er lidt misundelige på os, for det er lige netop det, Århus kan. Det er også derfor, vi er så glade for, at vi kan give dem det her, for det har de fortjent.
En mand, der til gengæld ikke havde fortjent sin skæbne søndag aften, var Mustapha Bundu. Han blev i sidste uge testet positiv for coronavirus og er i øjeblikket isoleret derhjemme. Derfor måtte han nøjes med at være med på en video på storskærmen på Ceres Park.
Læs også:Fodboldfeberen raser i Aarhus: Massiv interesse for medalje-hyldest
Mortensen ærgrer sig på sin medspillers vegne.
– Ja, er du sindssyg. Jeg er virkelig ked af det på hans vegne. Han er en fantastisk spiller og ikke mindst en fantastisk holdkammerat. Jeg havde virkelig undet ham, at han kunne få lov til at være med omkring det. Jeg synes virkelig, det er synd for ham, at han skulle sidde isoleret derhjemme. Det gør mig sgu lidt ondt. Det havde han ikke fortjent, siger topscoreren.
Mens AGF slutter på tredjepladsen i Superligaen, mangler klubben stadig at sikre europæisk deltagelse i næste sæson. Det kræver en sejr over OB i Europa-playoffkampen onsdag aften.
Læs også:Amini om fest med AGF-fans: Jeg fortryder ingenting
Læs også:AGF-fans festede løs efter bronzen: Vi havde svært ved at håndtere det
Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Frankrig – England
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TRANSFER
Snød FC København for keeper
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
