Der var modtagelsen i lufthavnen efter sejren i Parken, Mustafa Aminis crowdsurfing i midtbyen og politiets magtesløshed over for de jublende AGF-fans efter gårsdagens sæsonafsluttende kamp.
De århusianske tilskuere har fået masser af opmærksomhed de seneste uger, men AGF-spillerne mærker det ikke kun, når fansene er i medierne. Euforien bliver også meget håndgribelig i dagligdagen.
Topscorer Patrick Mortensen kan eksempelvis dårligt gå i fred på gaden i Århus, men det tager han med glæde med.
– Min kone siger: “Hold kæft, mand, du kan jo ikke gå nogen vegne, uden der er folk.” Men folk er jo søde og rare, og der er sjældent negative kommentarer. De er virkelig glade, selv om vi taber. Vi tabte 4-1 hjemme til AaB, og så kommer de dagen efter og er fuldstændig oppe at køre over, at vi gør det så godt. Det er sgu bare en fornøjelse, fortæller Mortensen.
Læs også:Se billederne: Amini crowdsurfede, da Aarhus tyvstartede medaljefesten
Netop opbakningen fra lokalområdet var et stort trækplaster, da han kom til AGF for halvandet år siden, og det er han ikke ene om. Også den tidligere spiller i klubben Danny Olsen valgte AGF af samme årsag. Han nåede bare ikke at være med i den nuværende optur.
– Jeg snakkede med Danny Olsen i Tivoli Friheden forleden dag, det var sgu meget sjovt. Han sagde, at det var lige præcis derfor, han kom til klubben; for at opleve det her. Men han fik aldrig lov til at opleve det. Det siger vel meget godt, hvor stort det egentlig er. Så det skal vi nyde, siger Patrick Mortensen.
– Det var også en af grundene til, at jeg kom til AGF. Jeg tror, der er mange Superliga-spillere i mange andre klubber, som nok er lidt misundelige på os, for det er lige netop det, Århus kan. Det er også derfor, vi er så glade for, at vi kan give dem det her, for det har de fortjent.
En mand, der til gengæld ikke havde fortjent sin skæbne søndag aften, var Mustapha Bundu. Han blev i sidste uge testet positiv for coronavirus og er i øjeblikket isoleret derhjemme. Derfor måtte han nøjes med at være med på en video på storskærmen på Ceres Park.
Læs også:Fodboldfeberen raser i Aarhus: Massiv interesse for medalje-hyldest
Mortensen ærgrer sig på sin medspillers vegne.
– Ja, er du sindssyg. Jeg er virkelig ked af det på hans vegne. Han er en fantastisk spiller og ikke mindst en fantastisk holdkammerat. Jeg havde virkelig undet ham, at han kunne få lov til at være med omkring det. Jeg synes virkelig, det er synd for ham, at han skulle sidde isoleret derhjemme. Det gør mig sgu lidt ondt. Det havde han ikke fortjent, siger topscoreren.
Mens AGF slutter på tredjepladsen i Superligaen, mangler klubben stadig at sikre europæisk deltagelse i næste sæson. Det kræver en sejr over OB i Europa-playoffkampen onsdag aften.
Læs også:Amini om fest med AGF-fans: Jeg fortryder ingenting
Læs også:AGF-fans festede løs efter bronzen: Vi havde svært ved at håndtere det
Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Højlund står til at slå personlige rekorder
Neestrup chokerer med sin startopstilling
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Arsenal-stjerne svarer igen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
