Der var modtagelsen i lufthavnen efter sejren i Parken, Mustafa Aminis crowdsurfing i midtbyen og politiets magtesløshed over for de jublende AGF-fans efter gårsdagens sæsonafsluttende kamp.
De århusianske tilskuere har fået masser af opmærksomhed de seneste uger, men AGF-spillerne mærker det ikke kun, når fansene er i medierne. Euforien bliver også meget håndgribelig i dagligdagen.
Topscorer Patrick Mortensen kan eksempelvis dårligt gå i fred på gaden i Århus, men det tager han med glæde med.
– Min kone siger: “Hold kæft, mand, du kan jo ikke gå nogen vegne, uden der er folk.” Men folk er jo søde og rare, og der er sjældent negative kommentarer. De er virkelig glade, selv om vi taber. Vi tabte 4-1 hjemme til AaB, og så kommer de dagen efter og er fuldstændig oppe at køre over, at vi gør det så godt. Det er sgu bare en fornøjelse, fortæller Mortensen.
Læs også:Se billederne: Amini crowdsurfede, da Aarhus tyvstartede medaljefesten
Netop opbakningen fra lokalområdet var et stort trækplaster, da han kom til AGF for halvandet år siden, og det er han ikke ene om. Også den tidligere spiller i klubben Danny Olsen valgte AGF af samme årsag. Han nåede bare ikke at være med i den nuværende optur.
– Jeg snakkede med Danny Olsen i Tivoli Friheden forleden dag, det var sgu meget sjovt. Han sagde, at det var lige præcis derfor, han kom til klubben; for at opleve det her. Men han fik aldrig lov til at opleve det. Det siger vel meget godt, hvor stort det egentlig er. Så det skal vi nyde, siger Patrick Mortensen.
– Det var også en af grundene til, at jeg kom til AGF. Jeg tror, der er mange Superliga-spillere i mange andre klubber, som nok er lidt misundelige på os, for det er lige netop det, Århus kan. Det er også derfor, vi er så glade for, at vi kan give dem det her, for det har de fortjent.
En mand, der til gengæld ikke havde fortjent sin skæbne søndag aften, var Mustapha Bundu. Han blev i sidste uge testet positiv for coronavirus og er i øjeblikket isoleret derhjemme. Derfor måtte han nøjes med at være med på en video på storskærmen på Ceres Park.
Læs også:Fodboldfeberen raser i Aarhus: Massiv interesse for medalje-hyldest
Mortensen ærgrer sig på sin medspillers vegne.
– Ja, er du sindssyg. Jeg er virkelig ked af det på hans vegne. Han er en fantastisk spiller og ikke mindst en fantastisk holdkammerat. Jeg havde virkelig undet ham, at han kunne få lov til at være med omkring det. Jeg synes virkelig, det er synd for ham, at han skulle sidde isoleret derhjemme. Det gør mig sgu lidt ondt. Det havde han ikke fortjent, siger topscoreren.
Mens AGF slutter på tredjepladsen i Superligaen, mangler klubben stadig at sikre europæisk deltagelse i næste sæson. Det kræver en sejr over OB i Europa-playoffkampen onsdag aften.
Læs også:Amini om fest med AGF-fans: Jeg fortryder ingenting
Læs også:AGF-fans festede løs efter bronzen: Vi havde svært ved at håndtere det
Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Liverpool vender dobbeltopgøret
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
Benhård Brian Riemer-melding
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Presset træner vil rotere mod FCM
AVIS
Interessant afsløring
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
INTERVIEW
