Da Peter Christiansen forlod AGF til fordel for FC København, blev Stig Inge Bjørnebye ansat som aarhusianernes nye sportschef.
Den 51-årige nordmands første sommertransfervindue i AGF var præget af travlhed idet klubben i alt endte på 21 til- og afgange.
Måske er det derfor, at David Nielsens tropper har haft svært ved at finde de seneste sæsoners lovende takter i denne sæson. I hvert fald mener Stig Inge Bjørnebye, at man skal have respekt for, at klubben gennemgik så stor en udskiftning i sommer.
Til gengæld erkender han også, at man burde være et andet sted på nuværende tidspunkt i sæsonen.
– Ideelt set var vi et andet sted i dag end vi er. Og hvis du skal udvikle dig, så må du erkende dét. Fordi alt begynder med erkendelse. Vi kan ikke påstå, at vi er andre steder end vi er. Vi må køre fra hvor vi står. Men vi må ikke blive bange, vi skal holde roen. Vi har unge spillere, som vi skal skabe en tryghed for med høje krav så de kan udvikle sig, siger han til Århus Stiftstidende og fortsætter.
– På den lange bane ser det fint ud. Vi har en trup, der har et stort potentiale, men de må vokse sammen. Jeg tror aldrig, at jeg har været med til så stor en udskiftning, som vi har haft i dette vindue. Det må man have respekt for. Jeg har respekt for det, fordi vi har skiftet 21 spillere. Det er mange!, siger han.
AGF’s sæson startede ganske skuffende, da klubben røg ud af Conference League-kvalifikationen til de nordirske halvamatører fra Larne.
Derudover har resultaterne i Superligaen også været svingende og rækker på nuværende tidspunkt til en syvendeplads.
Sidst, men ikke mindst blev holdet også slået ud af pokalturneringen, da de tabte til SønderjyskE i ottendedelsfinalen.
AGF-mandskabet gik dog på landsholdspause med en flot og vigtig 3-0-sejr over FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Straffescoring efter VAR-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
