AGF-boss hylder forlængede profiler: Så glad

AGF-cheftræner Uwe Rösler endog særdeles tilfreds med, hvad han så fra sine folk i dagens 4-1-sejr over Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Dagens hovedperson i Haderslev var naturligvis Patrick Mortensen.

Selv de lokale fik taget billeder med AGF’s hattrick-helt, og Mortensen truer nu kraftigt med at runde de 100 mål i Superligaen, mens han også gør sig til i toppen af topscorerlisten efter dagens tre scoringer.

Det var en svær dag at være pessimist i AGF-lejren, selv om det blev et slagsmål det sidste stykke i land efter det røde kort til Mads Emil Madsen.

Og for AGF-cheftræner var det en fornøjelse at følge både den erfarne hattrick-mager men også AGF’s anden målscorer, Mikael Anderson, der strålede i en god og solid holdpræstation af AGF, samt indskiftede Tobias Bech, der lidt overraskende måtte overlade startpladsen til Youssouph Badji.

– Tre mål. Jeg må bare ønske ham tillykke men også fodboldklubben. Vi forlængede med ham. Efter min mening var det med relativt lille risiko, selv om han har nået en vis alder. Men han er altid fit. Han har aldrig været afhængig af sin hurtighed, siger Uwe Rösler.

Læs om AGF’s spillerbudget her

– Vi har også konkurrence, hvilket inspirerer ham til at være endnu mere professionel, selv om han allerede er ultra-professionel. Tobias Bech og Badji presser hårdt på, og jeg var rigtig glad for dem alle tre i dag.

– Undervurdér ikke, at Tobias Bech havde fordøjet nogle svære nyheder om, at han ikke skulle starte, da han kom på banen i dag. Han var så dedikeret til holdet og vores klub, han løb alene i front og forsøgte at forstyrre dem og erobre bolden.

– Den her kamp handlede om fejl og om at få bolden i boksen, og i boksen er ingen bedre end ham [Mortensen], siger Uwe Rösler.

Stærk midtbane
Kristian Arnstad gjorde en god profil men blev taget ud i pausen på et gult kort til fordel for Nicolai Poulsen.

Mikael Anderson kom på tavlen, og ham var den tyske AGF-cheftræner kisteglad for, da Tipsbladet spurgte ind til ham.

– Jeg er så glad for ham. Han skabte chancer i det åbne spil, han var god og forudseende i vores omstillinger, han havde output med sin scoring og i sine aktioner. Det var virkelig en god kamp, siger Uwe Rösler.

– Og da vi var en mand i undertal og havde brug for at knokle resultatet hjem, var han med hjemme for at tackle og rydde op helt frem til sidste minut. Jeg synes virkelig, Mikael Anderson ligesom ‘Paddy’ betalte tilbage i dag og viste, hvor god og alsidig en fodboldspiller og holdspiller, han er, siger Uwe Rösler om midtbanespilleren, der forlængede aftalen i AGF i begyndelsen af januar, så han og ‘GF nu har papir på hinanden indtil juni 2028.

Læs om Patrick Mortensens kontraktforlængelse her

AGF viste stor effektivitet indtil det røde kort til Mads Emil Madsen, hvorefter århusianerne gik i en defensiv formation og tog luften ud af kampen trods Sønderjyskes ihærdige forsøg på et comeback.

AGF er med sejren treer, en position man mister, hvis Randers mandag aften hjemme slår FC København.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Stor profil glad for Brøndby

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Vil du være multimillionær?’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Sendt hjem fra FC København-træning

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Ser I med, Brøndby?

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

Landstræner håber på Messi

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Det er et møghold!

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM