AGF-boss hylder forlængede profiler: Så glad

AGF-cheftræner Uwe Rösler endog særdeles tilfreds med, hvad han så fra sine folk i dagens 4-1-sejr over Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Dagens hovedperson i Haderslev var naturligvis Patrick Mortensen.

Selv de lokale fik taget billeder med AGF’s hattrick-helt, og Mortensen truer nu kraftigt med at runde de 100 mål i Superligaen, mens han også gør sig til i toppen af topscorerlisten efter dagens tre scoringer.

Det var en svær dag at være pessimist i AGF-lejren, selv om det blev et slagsmål det sidste stykke i land efter det røde kort til Mads Emil Madsen.

Og for AGF-cheftræner var det en fornøjelse at følge både den erfarne hattrick-mager men også AGF’s anden målscorer, Mikael Anderson, der strålede i en god og solid holdpræstation af AGF, samt indskiftede Tobias Bech, der lidt overraskende måtte overlade startpladsen til Youssouph Badji.

– Tre mål. Jeg må bare ønske ham tillykke men også fodboldklubben. Vi forlængede med ham. Efter min mening var det med relativt lille risiko, selv om han har nået en vis alder. Men han er altid fit. Han har aldrig været afhængig af sin hurtighed, siger Uwe Rösler.

Læs om AGF’s spillerbudget her

– Vi har også konkurrence, hvilket inspirerer ham til at være endnu mere professionel, selv om han allerede er ultra-professionel. Tobias Bech og Badji presser hårdt på, og jeg var rigtig glad for dem alle tre i dag.

– Undervurdér ikke, at Tobias Bech havde fordøjet nogle svære nyheder om, at han ikke skulle starte, da han kom på banen i dag. Han var så dedikeret til holdet og vores klub, han løb alene i front og forsøgte at forstyrre dem og erobre bolden.

– Den her kamp handlede om fejl og om at få bolden i boksen, og i boksen er ingen bedre end ham [Mortensen], siger Uwe Rösler.

Stærk midtbane
Kristian Arnstad gjorde en god profil men blev taget ud i pausen på et gult kort til fordel for Nicolai Poulsen.

Mikael Anderson kom på tavlen, og ham var den tyske AGF-cheftræner kisteglad for, da Tipsbladet spurgte ind til ham.

– Jeg er så glad for ham. Han skabte chancer i det åbne spil, han var god og forudseende i vores omstillinger, han havde output med sin scoring og i sine aktioner. Det var virkelig en god kamp, siger Uwe Rösler.

– Og da vi var en mand i undertal og havde brug for at knokle resultatet hjem, var han med hjemme for at tackle og rydde op helt frem til sidste minut. Jeg synes virkelig, Mikael Anderson ligesom ‘Paddy’ betalte tilbage i dag og viste, hvor god og alsidig en fodboldspiller og holdspiller, han er, siger Uwe Rösler om midtbanespilleren, der forlængede aftalen i AGF i begyndelsen af januar, så han og ‘GF nu har papir på hinanden indtil juni 2028.

Læs om Patrick Mortensens kontraktforlængelse her

AGF viste stor effektivitet indtil det røde kort til Mads Emil Madsen, hvorefter århusianerne gik i en defensiv formation og tog luften ud af kampen trods Sønderjyskes ihærdige forsøg på et comeback.

AGF er med sejren treer, en position man mister, hvis Randers mandag aften hjemme slår FC København.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

De vil have Martin Braithwaite

Brøndby IF – Randers FC

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Midtjylland – FC København

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Bekræfter: Godt nyt for FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

Medier fælder hård dom

Ikke set i 30 år

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Han virker frustreret!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Stjernetransfer på plads alligevel

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

“De havde det bedste transfervindue”

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

– Det giver absolut ingen mening!

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner