AGF-boss hylder forlængede profiler: Så glad

AGF-cheftræner Uwe Rösler endog særdeles tilfreds med, hvad han så fra sine folk i dagens 4-1-sejr over Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Dagens hovedperson i Haderslev var naturligvis Patrick Mortensen.

Selv de lokale fik taget billeder med AGF’s hattrick-helt, og Mortensen truer nu kraftigt med at runde de 100 mål i Superligaen, mens han også gør sig til i toppen af topscorerlisten efter dagens tre scoringer.

Det var en svær dag at være pessimist i AGF-lejren, selv om det blev et slagsmål det sidste stykke i land efter det røde kort til Mads Emil Madsen.

Og for AGF-cheftræner var det en fornøjelse at følge både den erfarne hattrick-mager men også AGF’s anden målscorer, Mikael Anderson, der strålede i en god og solid holdpræstation af AGF, samt indskiftede Tobias Bech, der lidt overraskende måtte overlade startpladsen til Youssouph Badji.

– Tre mål. Jeg må bare ønske ham tillykke men også fodboldklubben. Vi forlængede med ham. Efter min mening var det med relativt lille risiko, selv om han har nået en vis alder. Men han er altid fit. Han har aldrig været afhængig af sin hurtighed, siger Uwe Rösler.

Læs om AGF’s spillerbudget her

– Vi har også konkurrence, hvilket inspirerer ham til at være endnu mere professionel, selv om han allerede er ultra-professionel. Tobias Bech og Badji presser hårdt på, og jeg var rigtig glad for dem alle tre i dag.

– Undervurdér ikke, at Tobias Bech havde fordøjet nogle svære nyheder om, at han ikke skulle starte, da han kom på banen i dag. Han var så dedikeret til holdet og vores klub, han løb alene i front og forsøgte at forstyrre dem og erobre bolden.

– Den her kamp handlede om fejl og om at få bolden i boksen, og i boksen er ingen bedre end ham [Mortensen], siger Uwe Rösler.

Stærk midtbane
Kristian Arnstad gjorde en god profil men blev taget ud i pausen på et gult kort til fordel for Nicolai Poulsen.

Mikael Anderson kom på tavlen, og ham var den tyske AGF-cheftræner kisteglad for, da Tipsbladet spurgte ind til ham.

– Jeg er så glad for ham. Han skabte chancer i det åbne spil, han var god og forudseende i vores omstillinger, han havde output med sin scoring og i sine aktioner. Det var virkelig en god kamp, siger Uwe Rösler.

– Og da vi var en mand i undertal og havde brug for at knokle resultatet hjem, var han med hjemme for at tackle og rydde op helt frem til sidste minut. Jeg synes virkelig, Mikael Anderson ligesom ‘Paddy’ betalte tilbage i dag og viste, hvor god og alsidig en fodboldspiller og holdspiller, han er, siger Uwe Rösler om midtbanespilleren, der forlængede aftalen i AGF i begyndelsen af januar, så han og ‘GF nu har papir på hinanden indtil juni 2028.

Læs om Patrick Mortensens kontraktforlængelse her

AGF viste stor effektivitet indtil det røde kort til Mads Emil Madsen, hvorefter århusianerne gik i en defensiv formation og tog luften ud af kampen trods Sønderjyskes ihærdige forsøg på et comeback.

AGF er med sejren treer, en position man mister, hvis Randers mandag aften hjemme slår FC København.







LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-krisen fortsætter

Rasmus Højlund revser konkurrent

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

AGF – Brøndby IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp

Silkeborg klasker Randers

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Afslører vild transfer-historie

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

I svime over Pelle Mattsson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB