HADERSLEV (Tipsbladet): Dagens hovedperson i Haderslev var naturligvis Patrick Mortensen.
Selv de lokale fik taget billeder med AGF’s hattrick-helt, og Mortensen truer nu kraftigt med at runde de 100 mål i Superligaen, mens han også gør sig til i toppen af topscorerlisten efter dagens tre scoringer.
Det var en svær dag at være pessimist i AGF-lejren, selv om det blev et slagsmål det sidste stykke i land efter det røde kort til Mads Emil Madsen.
Og for AGF-cheftræner var det en fornøjelse at følge både den erfarne hattrick-mager men også AGF’s anden målscorer, Mikael Anderson, der strålede i en god og solid holdpræstation af AGF, samt indskiftede Tobias Bech, der lidt overraskende måtte overlade startpladsen til Youssouph Badji.
– Tre mål. Jeg må bare ønske ham tillykke men også fodboldklubben. Vi forlængede med ham. Efter min mening var det med relativt lille risiko, selv om han har nået en vis alder. Men han er altid fit. Han har aldrig været afhængig af sin hurtighed, siger Uwe Rösler.
Læs om AGF’s spillerbudget her
– Vi har også konkurrence, hvilket inspirerer ham til at være endnu mere professionel, selv om han allerede er ultra-professionel. Tobias Bech og Badji presser hårdt på, og jeg var rigtig glad for dem alle tre i dag.
– Undervurdér ikke, at Tobias Bech havde fordøjet nogle svære nyheder om, at han ikke skulle starte, da han kom på banen i dag. Han var så dedikeret til holdet og vores klub, han løb alene i front og forsøgte at forstyrre dem og erobre bolden.
– Den her kamp handlede om fejl og om at få bolden i boksen, og i boksen er ingen bedre end ham [Mortensen], siger Uwe Rösler.
Stærk midtbane
Kristian Arnstad gjorde en god profil men blev taget ud i pausen på et gult kort til fordel for Nicolai Poulsen.
Mikael Anderson kom på tavlen, og ham var den tyske AGF-cheftræner kisteglad for, da Tipsbladet spurgte ind til ham.
– Jeg er så glad for ham. Han skabte chancer i det åbne spil, han var god og forudseende i vores omstillinger, han havde output med sin scoring og i sine aktioner. Det var virkelig en god kamp, siger Uwe Rösler.
– Og da vi var en mand i undertal og havde brug for at knokle resultatet hjem, var han med hjemme for at tackle og rydde op helt frem til sidste minut. Jeg synes virkelig, Mikael Anderson ligesom ‘Paddy’ betalte tilbage i dag og viste, hvor god og alsidig en fodboldspiller og holdspiller, han er, siger Uwe Rösler om midtbanespilleren, der forlængede aftalen i AGF i begyndelsen af januar, så han og ‘GF nu har papir på hinanden indtil juni 2028.
Læs om Patrick Mortensens kontraktforlængelse her
AGF viste stor effektivitet indtil det røde kort til Mads Emil Madsen, hvorefter århusianerne gik i en defensiv formation og tog luften ud af kampen trods Sønderjyskes ihærdige forsøg på et comeback.
AGF er med sejren treer, en position man mister, hvis Randers mandag aften hjemme slår FC København.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Thomas Tuchel laver ny aftale
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
Sean Dyche fyret
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Liverpool tager smal sejr
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Ekspert: Det mest positive for FCK
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu