HADERSLEV (Tipsbladet): Dagens hovedperson i Haderslev var naturligvis Patrick Mortensen.
Selv de lokale fik taget billeder med AGF’s hattrick-helt, og Mortensen truer nu kraftigt med at runde de 100 mål i Superligaen, mens han også gør sig til i toppen af topscorerlisten efter dagens tre scoringer.
Det var en svær dag at være pessimist i AGF-lejren, selv om det blev et slagsmål det sidste stykke i land efter det røde kort til Mads Emil Madsen.
Og for AGF-cheftræner var det en fornøjelse at følge både den erfarne hattrick-mager men også AGF’s anden målscorer, Mikael Anderson, der strålede i en god og solid holdpræstation af AGF, samt indskiftede Tobias Bech, der lidt overraskende måtte overlade startpladsen til Youssouph Badji.
– Tre mål. Jeg må bare ønske ham tillykke men også fodboldklubben. Vi forlængede med ham. Efter min mening var det med relativt lille risiko, selv om han har nået en vis alder. Men han er altid fit. Han har aldrig været afhængig af sin hurtighed, siger Uwe Rösler.
Læs om AGF’s spillerbudget her
– Vi har også konkurrence, hvilket inspirerer ham til at være endnu mere professionel, selv om han allerede er ultra-professionel. Tobias Bech og Badji presser hårdt på, og jeg var rigtig glad for dem alle tre i dag.
– Undervurdér ikke, at Tobias Bech havde fordøjet nogle svære nyheder om, at han ikke skulle starte, da han kom på banen i dag. Han var så dedikeret til holdet og vores klub, han løb alene i front og forsøgte at forstyrre dem og erobre bolden.
– Den her kamp handlede om fejl og om at få bolden i boksen, og i boksen er ingen bedre end ham [Mortensen], siger Uwe Rösler.
Stærk midtbane
Kristian Arnstad gjorde en god profil men blev taget ud i pausen på et gult kort til fordel for Nicolai Poulsen.
Mikael Anderson kom på tavlen, og ham var den tyske AGF-cheftræner kisteglad for, da Tipsbladet spurgte ind til ham.
– Jeg er så glad for ham. Han skabte chancer i det åbne spil, han var god og forudseende i vores omstillinger, han havde output med sin scoring og i sine aktioner. Det var virkelig en god kamp, siger Uwe Rösler.
– Og da vi var en mand i undertal og havde brug for at knokle resultatet hjem, var han med hjemme for at tackle og rydde op helt frem til sidste minut. Jeg synes virkelig, Mikael Anderson ligesom ‘Paddy’ betalte tilbage i dag og viste, hvor god og alsidig en fodboldspiller og holdspiller, han er, siger Uwe Rösler om midtbanespilleren, der forlængede aftalen i AGF i begyndelsen af januar, så han og ‘GF nu har papir på hinanden indtil juni 2028.
Læs om Patrick Mortensens kontraktforlængelse her
AGF viste stor effektivitet indtil det røde kort til Mads Emil Madsen, hvorefter århusianerne gik i en defensiv formation og tog luften ud af kampen trods Sønderjyskes ihærdige forsøg på et comeback.
AGF er med sejren treer, en position man mister, hvis Randers mandag aften hjemme slår FC København.
LIVE
LIVE: Er han verdens bedste målmand?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER