HADERSLEV (Tipsbladet): Dagens hovedperson i Haderslev var naturligvis Patrick Mortensen.
Selv de lokale fik taget billeder med AGF’s hattrick-helt, og Mortensen truer nu kraftigt med at runde de 100 mål i Superligaen, mens han også gør sig til i toppen af topscorerlisten efter dagens tre scoringer.
Det var en svær dag at være pessimist i AGF-lejren, selv om det blev et slagsmål det sidste stykke i land efter det røde kort til Mads Emil Madsen.
Og for AGF-cheftræner var det en fornøjelse at følge både den erfarne hattrick-mager men også AGF’s anden målscorer, Mikael Anderson, der strålede i en god og solid holdpræstation af AGF, samt indskiftede Tobias Bech, der lidt overraskende måtte overlade startpladsen til Youssouph Badji.
– Tre mål. Jeg må bare ønske ham tillykke men også fodboldklubben. Vi forlængede med ham. Efter min mening var det med relativt lille risiko, selv om han har nået en vis alder. Men han er altid fit. Han har aldrig været afhængig af sin hurtighed, siger Uwe Rösler.
Læs om AGF’s spillerbudget her
– Vi har også konkurrence, hvilket inspirerer ham til at være endnu mere professionel, selv om han allerede er ultra-professionel. Tobias Bech og Badji presser hårdt på, og jeg var rigtig glad for dem alle tre i dag.
– Undervurdér ikke, at Tobias Bech havde fordøjet nogle svære nyheder om, at han ikke skulle starte, da han kom på banen i dag. Han var så dedikeret til holdet og vores klub, han løb alene i front og forsøgte at forstyrre dem og erobre bolden.
– Den her kamp handlede om fejl og om at få bolden i boksen, og i boksen er ingen bedre end ham [Mortensen], siger Uwe Rösler.
Stærk midtbane
Kristian Arnstad gjorde en god profil men blev taget ud i pausen på et gult kort til fordel for Nicolai Poulsen.
Mikael Anderson kom på tavlen, og ham var den tyske AGF-cheftræner kisteglad for, da Tipsbladet spurgte ind til ham.
– Jeg er så glad for ham. Han skabte chancer i det åbne spil, han var god og forudseende i vores omstillinger, han havde output med sin scoring og i sine aktioner. Det var virkelig en god kamp, siger Uwe Rösler.
– Og da vi var en mand i undertal og havde brug for at knokle resultatet hjem, var han med hjemme for at tackle og rydde op helt frem til sidste minut. Jeg synes virkelig, Mikael Anderson ligesom ‘Paddy’ betalte tilbage i dag og viste, hvor god og alsidig en fodboldspiller og holdspiller, han er, siger Uwe Rösler om midtbanespilleren, der forlængede aftalen i AGF i begyndelsen af januar, så han og ‘GF nu har papir på hinanden indtil juni 2028.
Læs om Patrick Mortensens kontraktforlængelse her
AGF viste stor effektivitet indtil det røde kort til Mads Emil Madsen, hvorefter århusianerne gik i en defensiv formation og tog luften ud af kampen trods Sønderjyskes ihærdige forsøg på et comeback.
AGF er med sejren treer, en position man mister, hvis Randers mandag aften hjemme slår FC København.
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Premier Leagues bundprop henter ny træner
TOPNYHED
Superliga-løgn
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER