AGF-boss hylder forlængede profiler: Så glad

AGF-cheftræner Uwe Rösler endog særdeles tilfreds med, hvad han så fra sine folk i dagens 4-1-sejr over Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Dagens hovedperson i Haderslev var naturligvis Patrick Mortensen.

Selv de lokale fik taget billeder med AGF’s hattrick-helt, og Mortensen truer nu kraftigt med at runde de 100 mål i Superligaen, mens han også gør sig til i toppen af topscorerlisten efter dagens tre scoringer.

Det var en svær dag at være pessimist i AGF-lejren, selv om det blev et slagsmål det sidste stykke i land efter det røde kort til Mads Emil Madsen.

Og for AGF-cheftræner var det en fornøjelse at følge både den erfarne hattrick-mager men også AGF’s anden målscorer, Mikael Anderson, der strålede i en god og solid holdpræstation af AGF, samt indskiftede Tobias Bech, der lidt overraskende måtte overlade startpladsen til Youssouph Badji.

– Tre mål. Jeg må bare ønske ham tillykke men også fodboldklubben. Vi forlængede med ham. Efter min mening var det med relativt lille risiko, selv om han har nået en vis alder. Men han er altid fit. Han har aldrig været afhængig af sin hurtighed, siger Uwe Rösler.

Læs om AGF’s spillerbudget her

– Vi har også konkurrence, hvilket inspirerer ham til at være endnu mere professionel, selv om han allerede er ultra-professionel. Tobias Bech og Badji presser hårdt på, og jeg var rigtig glad for dem alle tre i dag.

– Undervurdér ikke, at Tobias Bech havde fordøjet nogle svære nyheder om, at han ikke skulle starte, da han kom på banen i dag. Han var så dedikeret til holdet og vores klub, han løb alene i front og forsøgte at forstyrre dem og erobre bolden.

– Den her kamp handlede om fejl og om at få bolden i boksen, og i boksen er ingen bedre end ham [Mortensen], siger Uwe Rösler.

Stærk midtbane
Kristian Arnstad gjorde en god profil men blev taget ud i pausen på et gult kort til fordel for Nicolai Poulsen.

Mikael Anderson kom på tavlen, og ham var den tyske AGF-cheftræner kisteglad for, da Tipsbladet spurgte ind til ham.

– Jeg er så glad for ham. Han skabte chancer i det åbne spil, han var god og forudseende i vores omstillinger, han havde output med sin scoring og i sine aktioner. Det var virkelig en god kamp, siger Uwe Rösler.

– Og da vi var en mand i undertal og havde brug for at knokle resultatet hjem, var han med hjemme for at tackle og rydde op helt frem til sidste minut. Jeg synes virkelig, Mikael Anderson ligesom ‘Paddy’ betalte tilbage i dag og viste, hvor god og alsidig en fodboldspiller og holdspiller, han er, siger Uwe Rösler om midtbanespilleren, der forlængede aftalen i AGF i begyndelsen af januar, så han og ‘GF nu har papir på hinanden indtil juni 2028.

Læs om Patrick Mortensens kontraktforlængelse her

AGF viste stor effektivitet indtil det røde kort til Mads Emil Madsen, hvorefter århusianerne gik i en defensiv formation og tog luften ud af kampen trods Sønderjyskes ihærdige forsøg på et comeback.

AGF er med sejren treer, en position man mister, hvis Randers mandag aften hjemme slår FC København.





Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse



LIVE

TransferLIVE: Chok – kæmpehandel kollapser


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Kæmpe milliontab

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Superliga-klub smadrer transferrekord

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


“Et kup” at hente dansk angriber

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Må acceptere stor lønnedgang

FCK-emne præsenteret i ny klub

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news



Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Er han Viborgs næste cheftræner?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Overraskelse? Han forlænger med FCM


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Aflyser sommerferien

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Forstår intet af stor dansk transfer

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne



FCK-kamp afblæst

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Diogo Jota død i trafikulykke

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Danskerne jubler over opbakning

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota



Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København