AGF-boss svarer udenom på David Nielsen-spørgsmål

AGF-direktør glider af på spørgsmål, om David Nielsen også er cheftræner for klubben i næste kamp, og hvor længe træneren i øvrigt kan være i spidsen for holdet, når resultaterne ikke er som ønsket.



Er David Nielsen også cheftræner i AGF tirsdag? Hvor længe kan AGF-træneren holde til, at resultaterne er dårlige, og at AGF i denne sæson ikke har indfriet målsætningerne og i øvrigt ikke har spillet specielt godt?

Spørgsmålene er mange efter en ny AGF-skuffelse, hvor David Nielsens tropper tabte i Haderslev til SønderjyskE 2-1. SønderjyskE, der vandt for første gang i foråret.

Og dermed er det meget langt op til Viborg FF på den syvendeplads, der ville give adgang til en enkelt kamp om at komme i Europa i næste sæson.

Det kører slet ikke for AGF-holdet, men sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye glider let og elegant over de spørgsmål, som Ekstra Bladet og pressen i Aarhus præsenterede ham for efter nederlaget. Spørgsmål om David Nielsen. 

For Stig Inge Bjørnebye er ikke tilfreds med resultaterne og spillet, men på spørgsmålet, hvor længe David Nielsen kan stå i spidsen for AGF, når udviklingen ikke er god, svarer han blot:

– Jeg er med på, at spørgsmålene kommer fra jer nu. Sådan er mekanismerne i fodbold. Det er derfor, jeg står her, men vi kan kun ændre situationen på træningsbanen, og min opgave er at skabe så megen ro internt som muligt, siger sportschefen ifølge Ekstra Bladet.

Ikke just opbakning til David Nielsen, og sportschefen garanterer efterfølgende heller ikke, at David Nielsen er cheftræner i næste kamp. Han konstaterer i stedet blot, at han lige har svaret på det. 

Det er ikke for meget at sige, at David Nielsen sidder meget, meget usikkert som AGF-træner, og Stig Inge Bjørnebye lyder ikke som en mand med opbakning til cheftræneren.

AGF’s næste opgave er mod OB på hjemmebane.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Pokalhelt knækker FC København

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’