Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF:
Efter en formidabel start på sæsonen, er vi vist nået dertil, hvor vi kan konkludere, at AGF er gået lidt i stå.
Tilbage i august ramte ‘’De Hvii’e’’ topniveauet med fem sejre i streg og den ene målfest efter den anden, men siden er der gået stilstand i både sejre og målbonanza.
Uwe Röslers tropper gik på landskampspause med fire uafgjorte i træk, og scorede kun i én af de fire kampe mere end ét mål, og det er der den helt store forskel ligger i forhold til den fremragende indledning på sæsonen.
I det store hele er der god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, som selv på de mindre gode dage formår at hive point i land. Udmærket illustreret ved kun ét nederlag ud af 11 mulige.
AGF er med i den helt sjove ende af Superligaen, men der skal snart nogle sejre på bordet, hvis der skal holdes snor i FC Midtjylland på førstepladsen.
Jonas Jensen-Abbew er i karantæne efter rødt kort mod Viborg, mens Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Leopold Wahlstedt og Henrik Dalsgaard forventes ude med skader.
Brøndby IF:
Brøndby har allerede tabt to kampe flere end AGF, og derfor havde de blågule også kniven for struben inden seneste rundes hjemmekamp mod førerholdet FC Midtjylland.
Og det var måske lige den slags pres, som de havde brug for på den københavnske vestegn.
I hvert fald leverede Jesper Sørensens mandskab en strålende indsats med dertilhørende sejr på 2-0 efter to scoringer af sommerens nyerhvervelse Mileta Rajovic.
Jovel, der skulle marginaler og et par VAR-kendelserne til for at køre sejren i hus i det jævnbyrdige opgør, men det skal ikke tage noget fra en god indsats og tre enormt vigtige point.
‘’Drengene fra Vestegnen’’ må fortsat tage til takke med en utilfredsstillende sjetteplads i Superligaen, men er trods alt ikke mere end seks point fra førstepladsen, så der er håb om et comeback i guldstriden, hvis ellers Sørensen og co. kan finde ind i en mere stabil resultatmæssig periode.
Sean Klaiber, Kevin Tshiembe og Kevin Mensah er ude med skader, og så skal det i øvrigt nævnes, at det bliver uden Carsten V. Jensen på tribunen efter fodbolddirektøren i sidste uge stoppede i Brøndby.
Karantæner:
AGF: Jonas Jensen-Abbew
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Beijmo, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Spierings, Bischoff – Kvistgaarden, Rajovic, Vallys
Dom:
Der er ikke kun håneret på spil, når rivalerne AGF og Brøndby ramler sammen mandag aften, for kampen er også uhyre vigtig i forhold til at holde snor i toppen af Superligaen.
Gæsterne kommer med masser af selvtillid efter sejren over FCM, men det er værd at bemærke, at de blågule er uden sejr i de seneste fire indbyrdes ligakampe mod aarhusianerne.
Intens, hård og jævnbyrdig affære i vente.
2-2 på Ceres Park.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
Indkalder Salah til afgørende samtale
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
