AGF – Brøndby IF

Superligarunden slutter af med et brag i Aarhus, når AGF tager imod ærkerivalerne Brøndby til en kamp om vigtige point til topstriden.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
AGF:
Efter en formidabel start på sæsonen, er vi vist nået dertil, hvor vi kan konkludere, at AGF er gået lidt i stå.

Tilbage i august ramte ‘’De Hvii’e’’ topniveauet med fem sejre i streg og den ene målfest efter den anden, men siden er der gået stilstand i både sejre og målbonanza.

Uwe Röslers tropper gik på landskampspause med fire uafgjorte i træk, og scorede kun i én af de fire kampe mere end ét mål, og det er der den helt store forskel ligger i forhold til den fremragende indledning på sæsonen.

I det store hele er der god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, som selv på de mindre gode dage formår at hive point i land. Udmærket illustreret ved kun ét nederlag ud af 11 mulige.

AGF er med i den helt sjove ende af Superligaen, men der skal snart nogle sejre på bordet, hvis der skal holdes snor i FC Midtjylland på førstepladsen.

Jonas Jensen-Abbew er i karantæne efter rødt kort mod Viborg, mens Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Leopold Wahlstedt og Henrik Dalsgaard forventes ude med skader.

Brøndby IF:
Brøndby har allerede tabt to kampe flere end AGF, og derfor havde de blågule også kniven for struben inden seneste rundes hjemmekamp mod førerholdet FC Midtjylland.

Og det var måske lige den slags pres, som de havde brug for på den københavnske vestegn.

I hvert fald leverede Jesper Sørensens mandskab en strålende indsats med dertilhørende sejr på 2-0 efter to scoringer af sommerens nyerhvervelse Mileta Rajovic.

Jovel, der skulle marginaler og et par VAR-kendelserne til for at køre sejren i hus i det jævnbyrdige opgør, men det skal ikke tage noget fra en god indsats og tre enormt vigtige point.

‘’Drengene fra Vestegnen’’ må fortsat tage til takke med en utilfredsstillende sjetteplads i Superligaen, men er trods alt ikke mere end seks point fra førstepladsen, så der er håb om et comeback i guldstriden, hvis ellers Sørensen og co. kan finde ind i en mere stabil resultatmæssig periode.

Sean Klaiber, Kevin Tshiembe og Kevin Mensah er ude med skader, og så skal det i øvrigt nævnes, at det bliver uden Carsten V. Jensen på tribunen efter fodbolddirektøren i sidste uge stoppede i Brøndby.

Karantæner:
AGF: Jonas Jensen-Abbew
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Beijmo, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Spierings, Bischoff – Kvistgaarden, Rajovic, Vallys

Dom:
Der er ikke kun håneret på spil, når rivalerne AGF og Brøndby ramler sammen mandag aften, for kampen er også uhyre vigtig i forhold til at holde snor i toppen af Superligaen.

Gæsterne kommer med masser af selvtillid efter sejren over FCM, men det er værd at bemærke, at de blågule er uden sejr i de seneste fire indbyrdes ligakampe mod aarhusianerne.

Intens, hård og jævnbyrdig affære i vente.

2-2 på Ceres Park.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool