AGF – Brøndby IF

Superligarunden slutter af med et brag i Aarhus, når AGF tager imod ærkerivalerne Brøndby til en kamp om vigtige point til topstriden.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
AGF:
Efter en formidabel start på sæsonen, er vi vist nået dertil, hvor vi kan konkludere, at AGF er gået lidt i stå.

Tilbage i august ramte ‘’De Hvii’e’’ topniveauet med fem sejre i streg og den ene målfest efter den anden, men siden er der gået stilstand i både sejre og målbonanza.

Uwe Röslers tropper gik på landskampspause med fire uafgjorte i træk, og scorede kun i én af de fire kampe mere end ét mål, og det er der den helt store forskel ligger i forhold til den fremragende indledning på sæsonen.

I det store hele er der god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, som selv på de mindre gode dage formår at hive point i land. Udmærket illustreret ved kun ét nederlag ud af 11 mulige.

AGF er med i den helt sjove ende af Superligaen, men der skal snart nogle sejre på bordet, hvis der skal holdes snor i FC Midtjylland på førstepladsen.

Jonas Jensen-Abbew er i karantæne efter rødt kort mod Viborg, mens Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Leopold Wahlstedt og Henrik Dalsgaard forventes ude med skader.

Brøndby IF:
Brøndby har allerede tabt to kampe flere end AGF, og derfor havde de blågule også kniven for struben inden seneste rundes hjemmekamp mod førerholdet FC Midtjylland.

Og det var måske lige den slags pres, som de havde brug for på den københavnske vestegn.

I hvert fald leverede Jesper Sørensens mandskab en strålende indsats med dertilhørende sejr på 2-0 efter to scoringer af sommerens nyerhvervelse Mileta Rajovic.

Jovel, der skulle marginaler og et par VAR-kendelserne til for at køre sejren i hus i det jævnbyrdige opgør, men det skal ikke tage noget fra en god indsats og tre enormt vigtige point.

‘’Drengene fra Vestegnen’’ må fortsat tage til takke med en utilfredsstillende sjetteplads i Superligaen, men er trods alt ikke mere end seks point fra førstepladsen, så der er håb om et comeback i guldstriden, hvis ellers Sørensen og co. kan finde ind i en mere stabil resultatmæssig periode.

Sean Klaiber, Kevin Tshiembe og Kevin Mensah er ude med skader, og så skal det i øvrigt nævnes, at det bliver uden Carsten V. Jensen på tribunen efter fodbolddirektøren i sidste uge stoppede i Brøndby.

Karantæner:
AGF: Jonas Jensen-Abbew
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Beijmo, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Spierings, Bischoff – Kvistgaarden, Rajovic, Vallys

Dom:
Der er ikke kun håneret på spil, når rivalerne AGF og Brøndby ramler sammen mandag aften, for kampen er også uhyre vigtig i forhold til at holde snor i toppen af Superligaen.

Gæsterne kommer med masser af selvtillid efter sejren over FCM, men det er værd at bemærke, at de blågule er uden sejr i de seneste fire indbyrdes ligakampe mod aarhusianerne.

Intens, hård og jævnbyrdig affære i vente.

2-2 på Ceres Park.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Overraskende U21-trupudtagelse

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Interessant afsløring

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Troels Bech slår fast: Glem det!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kevin Diks skriver historie

Chelsea – Paris Saint-Germain

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller