AGF – FC Fredericia

AGF er i storform og nærmer sig toppen efter tre sejre på stribe med flot spil. Søndag eftermiddag skal aarhusianerne forsøge at styre de ustyrlige oprykkere fra FC Fredericia, der har hentet fornemme 10 point i klubbens første seks Superligakampe nogensinde.



Superliga

Dommer: A. Uslu

Søndag 31. august kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Over 3,5 mål

Odds 2,68

Spil hos Betsson

Odds fra december 19, 2025. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
AGF:

Efter tre kampe rodede AGF rundt i bunden af Superligaen uden sejr og med bare to point. 

Tre runder længere fremme står der 11 i pointkolonnen, og holdet er rykket frem som nummer fire efter tre sejre i rap. 

Det er skønt at holde med De Hvii for tiden, og træner Jakob Poulsen gør næsten alt rigtigt med holdet, der igen sprudler og spiller bold, så de synger om det på Den Sidste.

Den traditionsrige festuge i byen begyndte fredag, og det plejer at løfte stemningen yderligere, så Smilets By næsten bliver til Grinets By, og kan de banke Fredericia, vil der helt sikkert være både smil, grin og glæde i midtbyen.

Patrick Mortensen fortsætter med at score mål, og den erfarne angriber kan de dårligt undvære hos AGF, der skal have den helt store pengepung frem, hvis de skal finde en afløser, der er tilnærmelsesvis lige så driftsikker. 

Tobias Bech er dog trådt et skridt frem i denne sæson, hvor han med fire mål indtil videre har været på måltavlen lige så meget som selveste Mortensen.

Jacob Andersen og Tobias Mølgaard er ude med skader, mens Youssouph Badji ikke er kampklar.

FC Fredericia:

Hvad i alverden har de gang i hos FC Fredericia? Seks runder og 10 point til oprykkerne er voldsomt imponerende. 

Alle eksperter siger stadig, at de tror, træner Hansen og hans slæng af fæstningsbyens sønner ender med at rykke ned, men de point, de har nu, kan man jo ikke tage fra dem igen. 

FC Fredericia spiller frisk til, og sejre mod Silkeborg, Sønderjyske og Randers FC er langt over forventning. 

Andreas Pyndt er ny i klubben, og han er gået direkte ind i startopstillingen som anker på midtbanen, og fremme har ni forskellige målscorere understreget, at her er tale om en holdindsats. 

Det var lejesvenden fra FCM, Ovie Ejeheri, der startede sæsonen i buret for Fredericia, men nu har færøske Mattias Lamhauge overtaget handskerne, og han er netop udtaget til det færøske landshold endnu engang.

FC Fredericia har spillet to udekampe i de første seks runder, og de har endnu deres første nederlag til gode på fremmed græs. 

3-3 i Herning og sejr på 2-0 i Silkeborg giver nydelige fire point og et snit på fire mål per kamp. 

Ovie Ejeheri er ude formentlig helt til efter nytår efter en operation.

Karantæner:

AGF: Ingen
FC Fredericia: Ingen

Bud på startopstillinger:

AGF: (3-4-3): Hansen – Bejimo, Tingager, Kahl – Carstensen, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen, Arnstad

FC Fredericia: (4-2-3-1): Lamhauge – Crone, Kudsk, Rieper, Jessen – Winther, Pyndt – Buch, Marcussen, Mucolli – Dall

Dom:

AGF har fundet storformen frem, og deres tre seneste kampe har givet lutter sejre og en samlet score på 9-3. Det er fire mål i snit per kamp. 

Aarhusianerne elsker at spille mod oprykkerhold, for de har vundet 10 af de 11 seneste opgør med oprykkere. Scoren i AGF-favør er voldsomme 28-2.

Der er altså lagt i kakkelovnen til FC Fredericia, der dog selv har vist sig i stand til at bide til bolle, så vi kan regne med en fremragende kamp i Vejlby søndag eftermiddag. 

Dommen lyder, at AGF fortsætter sejrsrækken og vinder 3-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 19, 2025 18:42 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Hollandsk klub jagter Fredericia-profil


Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Antonsens drøm slukket

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

I chok over Nicolai Poulsen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Overraskende nyt om Lukas Engel

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Aldrig nogensinde FCK

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

– Når jeg var alene, græd jeg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er IKKE i spil

Brøndby takker nej til to spillere

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

– Lidt af en bombe

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Kæmpe brag venter fredag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud