AGF – FC København

FCK er tilbage på førstepladsen efter mandagens hjemmesejr over netop AGF. Kan Neestrups tropper også levere varen i Vejlby?



Superliga

Dommer: J. Karlsen

Søn 27. april kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FCK vinder

Odds 2.38

Spil hos Unibet

Odds fra marts 24, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AGF:

Fra en snæver chance for guld til kamp om bronzemedaljer til en aktuel sidsteplads i mesterskabsspillet.

Det er kun gået én vej for AGF i april, hvor det blot er blevet til et enkelt point ud af 12 mulige, og nu er det altså ved at være game over efter et ellers stærkt efterår.

Bevares, der er ikke mere end seks point til Brøndby på tredjepladsen, men som De Hvii’e har taget sig ud i de seneste runder virker det ikke videre sandsynligt, at de gør comeback i bronzekampen.

Noget tyder da også på, at aarhusianerne er ved at kapitulere. Torsdag meldte Uwe Rösler nemlig ud, at det klare førstevalg i målet, Jesper Hansen, kommer til at se til fra bænken i de næste kampe, hvor Leopold Wahlstedt i stedet får chancen for at vise sig frem.

AGF har ikke for alvor været tæt på point i de to seneste kampe mod Randers og FCK, så derfor vil en stor præstation mod københavnerne lune.

Uwe Rösler må undvære Mikael Anderson og Eric Kahl, der begge har karantæne til opgøret. Til gengæld er Frederik Tingager blevet klar igen, ligesom der også er plads til Mikkel Duelund og Michael Akoto i truppen.

FC København:

Efter to nederlag i rap til de to konkurrenter i toppen, Brøndby og FC Midtjylland, hev FCK mandag aften en tiltrængt sejr i land mod netop AGF.

Aarhusianerne sad ellers på det meste af både boldbesiddelse og initiativ, men Neestrups tropper forsvarede sig flot og viste for en gang skyld stor effektivitet, når de fik chancen foran mål.

Sejren betyder, at FCK nu er tilbage på førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, da FC Midtjylland nok engang snublede i tirsdags med et nederlag til FC Nordsjælland.

Superligaens to tophold har det med at svinge mere end hvad godt er fra runde til runde, men mandagens præstation mod AGF var særdeles opløftende for FCK, der leverede en koncentreret, disciplineret og kynisk præstation, som var et mesterhold værdig.

Opgøret bød på comeback i startelleveren til Roony Bardghji, som med sin ro og sin flair kommer til at gøre underværker for løverne i sæsonens afsluttende fase.

Nicolai Boilesen, Oliver Højer, Birger Meling og Kevin Diks og Mohamed Elyounoussi var skadet senest og misser også dagens kamp. Diant Ramaj, Rodrigo Huescas og Elias Achouri er alle ude med karantæne.

Karantæner:

AGF: Mikael Anderson, Eric Kahl
FC København: Diant Ramaj, Rodrigo Huescas, Elias Achouri

Bud på startopstillinger:

AGF: (3-5-2): Wahlstedt – Dalsgaard, Tingager, Mølgaard – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Mortensen, Bech

FC København: (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Bardghji, Claesson, Robert – Larsson

Dom:

Det er to amputerede mandskaber, som tropper op til kamp i Vejlby søndag eftermiddag, og det bør give en betydelig fordel til FCK, som råder over en langt bredere og bedre trup end AGF.

Hjemmeholdet mangler en af sæsonens bedste forsvarsspillere i form af Frederik Tingager, mens Mikael Andersons fravær kommer til at gøre ondt på en AGF-offensiv, som i forvejen ser træt og uinspireret ud.

FCK var i stor kontrol i mandagens indbyrdes opgør mod De Hvii’e, og et lignende scenarie virker sandsynligt søndag. AGF med initiativet på eget græs, men løverne med stram defensiv og større kynisme.

2-0 til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 24, 2026 03:18 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Dansker drillet af Mourinho

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Alexander Lind blæst bagover

Krisen er blevet til en katastrofe?

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt