Superliga
Dommer: J. Karlsen
Søn 27. april kl. 16.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
FCK vinder
Odds 2.38
Odds fra marts 26, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AGF:
Fra en snæver chance for guld til kamp om bronzemedaljer til en aktuel sidsteplads i mesterskabsspillet.
Det er kun gået én vej for AGF i april, hvor det blot er blevet til et enkelt point ud af 12 mulige, og nu er det altså ved at være game over efter et ellers stærkt efterår.
Bevares, der er ikke mere end seks point til Brøndby på tredjepladsen, men som De Hvii’e har taget sig ud i de seneste runder virker det ikke videre sandsynligt, at de gør comeback i bronzekampen.
Noget tyder da også på, at aarhusianerne er ved at kapitulere. Torsdag meldte Uwe Rösler nemlig ud, at det klare førstevalg i målet, Jesper Hansen, kommer til at se til fra bænken i de næste kampe, hvor Leopold Wahlstedt i stedet får chancen for at vise sig frem.
AGF har ikke for alvor været tæt på point i de to seneste kampe mod Randers og FCK, så derfor vil en stor præstation mod københavnerne lune.
Uwe Rösler må undvære Mikael Anderson og Eric Kahl, der begge har karantæne til opgøret. Til gengæld er Frederik Tingager blevet klar igen, ligesom der også er plads til Mikkel Duelund og Michael Akoto i truppen.
FC København:
Efter to nederlag i rap til de to konkurrenter i toppen, Brøndby og FC Midtjylland, hev FCK mandag aften en tiltrængt sejr i land mod netop AGF.
Aarhusianerne sad ellers på det meste af både boldbesiddelse og initiativ, men Neestrups tropper forsvarede sig flot og viste for en gang skyld stor effektivitet, når de fik chancen foran mål.
Sejren betyder, at FCK nu er tilbage på førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, da FC Midtjylland nok engang snublede i tirsdags med et nederlag til FC Nordsjælland.
Superligaens to tophold har det med at svinge mere end hvad godt er fra runde til runde, men mandagens præstation mod AGF var særdeles opløftende for FCK, der leverede en koncentreret, disciplineret og kynisk præstation, som var et mesterhold værdig.
Opgøret bød på comeback i startelleveren til Roony Bardghji, som med sin ro og sin flair kommer til at gøre underværker for løverne i sæsonens afsluttende fase.
Nicolai Boilesen, Oliver Højer, Birger Meling og Kevin Diks og Mohamed Elyounoussi var skadet senest og misser også dagens kamp. Diant Ramaj, Rodrigo Huescas og Elias Achouri er alle ude med karantæne.
Karantæner:
AGF: Mikael Anderson, Eric Kahl
FC København: Diant Ramaj, Rodrigo Huescas, Elias Achouri
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-5-2): Wahlstedt – Dalsgaard, Tingager, Mølgaard – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Mortensen, Bech
FC København: (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Bardghji, Claesson, Robert – Larsson
Dom:
Det er to amputerede mandskaber, som tropper op til kamp i Vejlby søndag eftermiddag, og det bør give en betydelig fordel til FCK, som råder over en langt bredere og bedre trup end AGF.
Hjemmeholdet mangler en af sæsonens bedste forsvarsspillere i form af Frederik Tingager, mens Mikael Andersons fravær kommer til at gøre ondt på en AGF-offensiv, som i forvejen ser træt og uinspireret ud.
FCK var i stor kontrol i mandagens indbyrdes opgør mod De Hvii’e, og et lignende scenarie virker sandsynligt søndag. AGF med initiativet på eget græs, men løverne med stram defensiv og større kynisme.
2-0 til gæsterne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 26, 2026 07:53 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Hvem holder partilederne med i fodbold?
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
I chok over Steve Cooper-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER