Superliga
Dommer: J. Karlsen
Søn 27. april kl. 16.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
FCK vinder
Odds 2.38
Odds fra maj 4, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AGF:
Fra en snæver chance for guld til kamp om bronzemedaljer til en aktuel sidsteplads i mesterskabsspillet.
Det er kun gået én vej for AGF i april, hvor det blot er blevet til et enkelt point ud af 12 mulige, og nu er det altså ved at være game over efter et ellers stærkt efterår.
Bevares, der er ikke mere end seks point til Brøndby på tredjepladsen, men som De Hvii’e har taget sig ud i de seneste runder virker det ikke videre sandsynligt, at de gør comeback i bronzekampen.
Noget tyder da også på, at aarhusianerne er ved at kapitulere. Torsdag meldte Uwe Rösler nemlig ud, at det klare førstevalg i målet, Jesper Hansen, kommer til at se til fra bænken i de næste kampe, hvor Leopold Wahlstedt i stedet får chancen for at vise sig frem.
AGF har ikke for alvor været tæt på point i de to seneste kampe mod Randers og FCK, så derfor vil en stor præstation mod københavnerne lune.
Uwe Rösler må undvære Mikael Anderson og Eric Kahl, der begge har karantæne til opgøret. Til gengæld er Frederik Tingager blevet klar igen, ligesom der også er plads til Mikkel Duelund og Michael Akoto i truppen.
FC København:
Efter to nederlag i rap til de to konkurrenter i toppen, Brøndby og FC Midtjylland, hev FCK mandag aften en tiltrængt sejr i land mod netop AGF.
Aarhusianerne sad ellers på det meste af både boldbesiddelse og initiativ, men Neestrups tropper forsvarede sig flot og viste for en gang skyld stor effektivitet, når de fik chancen foran mål.
Sejren betyder, at FCK nu er tilbage på førstepladsen med fem kampe tilbage af sæsonen, da FC Midtjylland nok engang snublede i tirsdags med et nederlag til FC Nordsjælland.
Superligaens to tophold har det med at svinge mere end hvad godt er fra runde til runde, men mandagens præstation mod AGF var særdeles opløftende for FCK, der leverede en koncentreret, disciplineret og kynisk præstation, som var et mesterhold værdig.
Opgøret bød på comeback i startelleveren til Roony Bardghji, som med sin ro og sin flair kommer til at gøre underværker for løverne i sæsonens afsluttende fase.
Nicolai Boilesen, Oliver Højer, Birger Meling og Kevin Diks og Mohamed Elyounoussi var skadet senest og misser også dagens kamp. Diant Ramaj, Rodrigo Huescas og Elias Achouri er alle ude med karantæne.
Karantæner:
AGF: Mikael Anderson, Eric Kahl
FC København: Diant Ramaj, Rodrigo Huescas, Elias Achouri
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-5-2): Wahlstedt – Dalsgaard, Tingager, Mølgaard – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Mortensen, Bech
FC København: (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Bardghji, Claesson, Robert – Larsson
Dom:
Det er to amputerede mandskaber, som tropper op til kamp i Vejlby søndag eftermiddag, og det bør give en betydelig fordel til FCK, som råder over en langt bredere og bedre trup end AGF.
Hjemmeholdet mangler en af sæsonens bedste forsvarsspillere i form af Frederik Tingager, mens Mikael Andersons fravær kommer til at gøre ondt på en AGF-offensiv, som i forvejen ser træt og uinspireret ud.
FCK var i stor kontrol i mandagens indbyrdes opgør mod De Hvii’e, og et lignende scenarie virker sandsynligt søndag. AGF med initiativet på eget græs, men løverne med stram defensiv og større kynisme.
2-0 til gæsterne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 4, 2026 00:45 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
10. gang i træk
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’