If you liked it, then you should have put a ring on it, lyder det fra Beyonce på kæmpehittet Single Ladies. Et råd, der løst kan oversættes til, at hvis du er glad for nogen, så bind dig til dem.
Og et råd, som AGF følger.
AGF smækker godt nok ikke en ring på Gift Links finger, men parterne forlænger kontrakten, der stod til at udløbe efter sæsonen, og binder sig til hinanden i yderligere to år. Det meddeler AGF via sin hjemmeside.
– Vi er glade for, at Gift fortsat kan se sig selv i klubben. Han har haft en flot udvikling som spiller og er stadig relativ ung. Så vi tror på, at han fortsat kan udvikle sig og ligge nye dimensioner på sit spil og sin rolle som wing-back.
– Han er en lærevillig og ihærdig spiller, som er vellidt i hele klubben. Så en forlængelse med ham var nærliggende og det er godt, at det nu er kommet på plads, siger Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til agf.dk.
Gift Links, 24 år, kom til AGF fra Cape Town City i 2019 som kantspiller, men er under Uwe Rösler blevet omskolet til wingback.
– Jeg er meget glad for at være i AGF, så jeg så ikke nogen grund til ikke at forlænge. Gennem hele min tid i klubben har jeg udviklet mig som spiller og har især i det sidste års tid, fået nye opgaver og dimensioner i mit spil, som er spændende og udfordrende.
– Så det glæder jeg mig til at arbejde videre med og fortsat udvikle mig som spiller i AGF, siger Gift Links til agf.dk.
Det er anden gang på få dage, at AGF forlænger med en profil. Tidligere på ugen fik midtbanekrigeren Nicolai Poulsen også forlænget sin aftale med to år.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’