If you liked it, then you should have put a ring on it, lyder det fra Beyonce på kæmpehittet Single Ladies. Et råd, der løst kan oversættes til, at hvis du er glad for nogen, så bind dig til dem.
Og et råd, som AGF følger.
AGF smækker godt nok ikke en ring på Gift Links finger, men parterne forlænger kontrakten, der stod til at udløbe efter sæsonen, og binder sig til hinanden i yderligere to år. Det meddeler AGF via sin hjemmeside.
– Vi er glade for, at Gift fortsat kan se sig selv i klubben. Han har haft en flot udvikling som spiller og er stadig relativ ung. Så vi tror på, at han fortsat kan udvikle sig og ligge nye dimensioner på sit spil og sin rolle som wing-back.
– Han er en lærevillig og ihærdig spiller, som er vellidt i hele klubben. Så en forlængelse med ham var nærliggende og det er godt, at det nu er kommet på plads, siger Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til agf.dk.
Gift Links, 24 år, kom til AGF fra Cape Town City i 2019 som kantspiller, men er under Uwe Rösler blevet omskolet til wingback.
– Jeg er meget glad for at være i AGF, så jeg så ikke nogen grund til ikke at forlænge. Gennem hele min tid i klubben har jeg udviklet mig som spiller og har især i det sidste års tid, fået nye opgaver og dimensioner i mit spil, som er spændende og udfordrende.
– Så det glæder jeg mig til at arbejde videre med og fortsat udvikle mig som spiller i AGF, siger Gift Links til agf.dk.
Det er anden gang på få dage, at AGF forlænger med en profil. Tidligere på ugen fik midtbanekrigeren Nicolai Poulsen også forlænget sin aftale med to år.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER