Han er 19 år og et stort talent i målet, og nu har Daniel Gadegaard Andersen også styr på fremtiden.
U19-landsholdsmålmanden har forlænget sin aftale med AGF, så han nu er på kontrakt frem til sommeren 2023 med klubben fra Aarhus.
Det oplyser AGF på sin hjemmeside.
Der er stadig et stykke vej til førsteholdsfodbold for Daniel Gadegaard Andersen, der har været i AGF de seneste syv år. Kamil Grabara, William Eskelinen og Kasper T. Kristensen står alle foran i hierarkiet, men keeperen er et stort talent, de i AGF tror på til fremtiden.
– Daniel er en talentfuld målmand med et stort potentiale, en god størrelse og nogle spændende spidskompetencer. Så det har været en naturlig forlængelse for os, og vi er glade for at kunne belønne hans gode udvikling med en ny aftale.
– Daniel er tillige en af vores egne unge spillere, der er kommet fra en samarbejdsklub, og det er altid glædeligt at følge sådan en spiller tage skridtet fra ungdomsfodbold til seniorfodbold. Men det er svært at gå fra et stort talent og så indfri sit potentiale – det arbejde har Daniel været meget fokuseret på, og vi er overbeviste om, at han i de kommende år fortsat vil udvikle sig positivt, siger adm. direktør i AGF, Jacob Nielsen til AGF’s hjemmeside.
– Jeg er rigtig glad for forlængelsen – det viser, at klubben tror på mig. Jeg er inde i en god udvikling, og det kan jeg ikke se nogen grund til at stoppe. Så jeg er glad for at kunne fortsætte i AGF, hvor jeg udvikler mig hver dag under en dygtig målmandstræner og med dygtige kollegaer i vores gode målmands-team. Jeg lærer af de andre og har stor gavn af at sparre med dem. Selv om vi er en relativ ung gruppe, har de andre en erfaring som jeg suger til mig, siger Daniel Gadegaard Andersen.
Målmanden har fortsat debut til gode for AGF. Han kom som 12-årig fra Stautrup IF.
AGF spillede senest 0-0 mod OB på en svær bane i Odense – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER