AGF havde ikke råd til Larsen-erstatning

Peter Sørensen ærgrer sig over tabet af Sørens Larsen, men erkender, at der ikke var penge til at finde en erstatning.



AGF-topscorer Søren Larsen meddelte i går, at han stopper karrieren, når hans kontrakt med AGF udløber til sommer. Men den tidligere landsholdsangriber døjer med knæproblemer, og det vides derfor ikke, hvor meget den lange angriber når at hjælpe AGF i dette forår. 

Det ærgrer cheftræner Peter Sørensen, der gerne havde set en erstatning i truppen, men han erkender også, at gode angribere er svære at hente. 

– Jo, men det var meget sent, at vi ligesom blev klar over, hvor alvorlig situationen var, og det var sent henne i transfervinduet. Og det er jo ikke sådan, at vi får flere penge af, at Søren Larsen er skadet. Skal der en spiller ind, skal der være penge til det, han skal være bedre, end det vi har, og være en type, vi er sikre på vil kunne gøre en forskel for os. Topscorere er dyre. Og det er sådan en type, vi har brug for, når Søren Larsen ikke kan spille, siger Peter Sørensen til Århus Stiftstidende.

Dermed må Peter Sørensen klare sig med sin nuværende trup, og selvom han har tillid til, at klubben har angribere, der kan tage over for Søren Larsen, så erkender han, at det er en svækkelse af holdet. 

– Jeg synes, at de spillere, vi har til rådighed er gode. Jeg er tryg ved de angribere, vi har, men jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg er ærgerlig over, at Søren Larsen nu nok ikke er til rådighed. Det er vores topscorer, vi kommer til at mangle. Vi er blevet en mand mindre, Marcus Solberg har været skadet i en længere periode og Jesper Lange har haft småskavanker, så på den måde er vi da svækkede både kvantitativt og kvalitativt, lyder det fra cheftræneren. 

AGF indtager ottendepladsen inden starten på forårssæsonen, og Peter Sørensen tropper starter ud med en vanskelig opgave, når FC København kommer på besøg den 23. februar. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote