De færreste ønsker sig at være i nærheden af Gazastriben i øjeblikket, men den tidligere AGF-helt Jelle Duin har ikke andet valg.
Han tørner til dagligt ud for Hapoel Jerusalem, som han skiftede til i sommer, da Israel var et noget mere fredeligt sted at opholde sig. Det ændrede sig brat den 7. oktober, da Hamas indledte et overraskelsesangreb på Israel og dermed skærpede konflikten i det kronisk uroplagede Mellemøsten.
Derfor er det nu en helt ny virkelighed, Jelle Duin befinder sig i i Tel Aviv, som ligger 45 minutter fra hovedstaden Jerusalem
– Jeg har det godt. Jeg har oplevet et par gange, at alarmen er gået, hvilket betyder, at området på en eller anden måde er under angreb. Heldigvis har jeg et beskyttelsesrum i mit hjem i Tel Aviv, så når alarmen går, søger jeg i dækning, fortæller Jelle Duin til Tipsbladet, der fanger den hollandske angriber på en lettere skrattende telefonforbindelse.
Det er halvanden uge siden, at alarmen senest gik i området, hvor Jelle Duin bor, og han fastslår, at han føler sig nogenlunde sikker hver dag, når han går i seng. Men det er selvfølgelig noget anderledes end for blot et halvt års tid siden, hvor han lukkede sine øje i Aarhus.
– Her i Tel Aviv registrerer vi faktisk ikke så meget, at der udspiller sig en krig blot 60 kilometer væk. Alle butikker har åbent, og det hele er meget normalt – bortset lige fra det med alarmerne, siger Duin og fortsætter:
– Det var ikke lige et liv, jeg forestillede mig. Det hele brød ud en måned efter, at jeg kom til Israel, og det var selvfølgelig ikke noget, jeg lige havde forudset.
Jelle Duin forlod Israel kort efter den 7. oktober, men han har befundet sig på israelsk jord den seneste måneds tid. Angriberens kæreste er lige nu på juleferie, men derefter gør hun hollænderen selskab i Tel Aviv.
Man får ikke Jelle Duin til at indrømme, at han hellere ville befinde sig alle andre steder end Israel.
– Det vil være upassende at sige det af respekt for min klub.
Artiklen fortsætter under billedet

Holdkammerater i uniform
Jelle Duin scorede to mål for Hapoel Jerusalem i den første kamp efter, at han vendte tilbage til Israel, og den israelske fodboldliga er i gang for fulde drøn. Det hele sker dog i krigens skygge, fortæller den tidligere AGF-angriber.
– Nogle af de yngre spillere på holdet har et job i hæren ved siden af fodbolden. De er ikke på slagmarken på grund af, at de også skal spille fodbold, men af og til møder de ind i fuld uniform om morgenen, siger Duin, der også mærker krigen på andre måder:
– Når vi vinder en kamp, fejrer vi det ikke rigtigt. Vi skal hele tiden have respekt for, at der er folk rundt omkring, der måske har mistet en nær ven eller et familiemedlem i krigen.
Savner du, at FIFA griber ind og tilbyder jer udenlandske spillere i Israel en vej ud?
– Ja, sådan havde jeg det, da jeg var hjemme i Holland, men efter jeg er vendt tilbage til Israel, forstår jeg det godt. Vi lever et okay liv. På fodboldbanen er det også normalt efterhånden. Til at starte med var der ingen tilskuere til kampene – ligesom under corona – men nu tror jeg, at der må lukkes 5.000 ind, siger Duin og tilføjer:
– Men der er selvfølgelig et enormt sikkerhedsopbud til kampene.
Artiklen fortsætter under billedet

Savner Danmark
Der er – heldigvis – langt fra Fredensvang til slagmarken på Vestbredden, og Jelle Duin tænker ofte tilbage på tiden i Danmark og Aarhus, der alt andet end lige var mere fredelig, end hvad han lige nu oplever i Israel.
Jelle Duin, der var udlejet til AGF i sidste sæson, var gerne fortsat i den århusianske Superliga-klub, men sådan skulle det ikke være.
– Det var en fantastisk tid i AGF. Jeg har aldrig oplevet sådan et sammenhold før. Vi var venner på kryds og tværs, og alle udlændinge blev taget fantastisk godt imod. Der er mange, jeg savner, fastslår hollænderen.
Han er meget åben for at vende retur til Danmark én dag ude i fremtiden.
– Det er 100 procent sikkert! Jeg var meget glad for at være i Danmark.
Jelle Duin bankede sig for alvor ind i AGF-fansenes hjerter i sin sidste kamp for klubben, da han scorede to mål mod Brøndby IF i en vanvittig kamp, der endte 3-3. De to mål var med til at sikre AGF bronze i Superligaen.
Fotos: Imago
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TOPNYHED