AGF har i denne sæson den 23-årige forsvarsspiller Kevin Diks på leje fra Fiorentina, men det er ikke blevet til ret meget spilletid for hollænderen, der har været plaget af skader. Kun to gange er Diks startet inde i Superligaen, og det var i de sidste to kampe før coronapausen.
Mandag meddelte AGF, at man regner med at forlænge Kevin Diks lejeaftale med en måned, så han gør sæsonen færdig i Aarhus, men der er stadig lige et par detajler, der skal på plads med Fiorentina i den forbindelse.
Hvad fremtiden bringer på længere sigt er uklart.
Læs også:Emmanuel Sabbi syvdobler sin månedsløn i OB
– Jeg ved det ikke. Der er stadig to måneder tilbage, og jeg ønsker bare at spille så meget som muligt. Så må vi se, hvad der sker. Jeg er på et stadie af min karriere, hvor jeg skal tænke grundigt over de skridt, jeg tager, og jeg har været skadet i et stykke tid. Lige nu har jeg det langt om længe godt, og jeg vil forblive fit, siger Kevin Diks.
Han fortæller, at han er i dialog med AGF’s sportschef Peter Christiansen om fremtiden. Superliga-klubben har sikret sig en købsoption på den hollandske forsvarsspiller.
– Vi taler sammen, men det er vigtigt, at jeg får spilletid, og jeg skal tænke mig godt om i forhold til, hvor jeg gerne vil være, og hvad mine ambitioner er. Hvis det bliver AGF, bliver det AGF, jeg holder alle døre åbne, fortæller Kevin Diks, der ikke har afklaret fremtiden med Fiorentina, hvor han har en kontrakt frem til 2021:
– Jeg har ikke talt med dem endnu. Klubben har fået ny ejer, og der er større problemer med corona end i Danmark, så jeg ved ikke så meget. Jeg ringer til et par af spillerne engang imellem, men lige nu er jeg virkelig fokuseret på AGF.
Kevin Diks har også tørnet ud for klubber som Vitesse, Feyenoord og Empoli. Han har spillet 86 kampe i den bedste hollandske række.
Læs også:Her er de to hold til showkampen i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
VM’s mest uskønne kamp
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
