AGF i bunden af talentliste efter 90 mio-salg

TALENTER OG UDLÆNDINGE: AGF skal have fundet en måde at bruge talenterne mere i Århus, før de bliver solgt til udlandet.



Hvis AGF ikke havde solgt Thomas Kristensen og Adam Daghim sidste sommer, havde århusianerne sikkert ligget oppe omkring 20 procent spilletid til egenudviklede spillere foran blandt andre Brøndby.

Men nu valgte AGF som bekendt at sælge de to egenudviklede spillere, der med succes kan indbringe AGF op mod 100 millioner kroner, hvis alle betingelser bliver indfriet, og mere hvis de en dag bliver solgt videre med profit.

Så sort-i-sort er det bestemt ikke for AGF med at finde og uddanne unge spillere, selv om man er nummer 12 ud af 12 i Tipsbladets gennemgang af sæsonen 2023/24 og brugen af spillere, man selv har udviklet.

På Fredensvang vil man sikkert også påpege, at Mikkel Duelund og Mikael Anderson jo var AGF'ere, før FC Midtjylland tyvstjal de to toptalenter omkring 13-årsalderen, men sådan kan kriterierne for egenudvikling ikke gradbøjes væk efter klubbernes eget ønske, hvilket de jo heller ikke kan, når spillerlister skal indberettes til DBU (hvor man bliver egenudviklet ved at være tre sæsoner i en klub, fra mellem man fylder 15 år og seks år frem).

Mange danskere
Et sted, hvor AGF skiller sig ud fra den øvrige Top 5 i Superligaen, hvor ressourcerne er klart større end i resten af dansk fodbold, er brugen af spillere, der er udviklet i andre danske klubber.

AGF finder igen og igen spillere, der har gjort det godt i andre danske klubber og måske har været et smut i udlandet, senest med købet af Jonas Jensen-Abbew på deadlinedag 1. februar, en handel der alt efter regnemetode er klubbens andet- eller tredjestørste køb nogensinde.

På den måde er AGF Superliga-hold med stort S, især sammenlignet med FC København og FC Midtjylland med deres store fokus på udlændinge og egenudviklede spillere, mens Brøndby IF groft sagt befinder sig på halvvejen strategisk mellem de to FC-klubber og AGF.

Så AGF har et tydeligt Superliga-præg med spillere, der ikke har haft stor behov for tilvænning til Danmark, men hvor loftet i sportsligt niveau og fremtidigt udviklingspotentiale heller ikke er lige så stort som i trupperne hos de fire rigere klubber foran AGF på budget-ranglisten.

AGF har tidligere haft et stærkere udenlandsk præg end nu, og det skal blive interessant at se, om AGF på et tidspunkt bevæger sig i samme retning som rivalerne med flere udlændinge og flere egenudviklede talenter.

Talenter ser ud til at fylde mere
Så ja, hvad er indikationerne for AGF?

Flere faktorer indikerer, at egenudviklede spillere skal fylde mere i de kommende år, også selv om det er noget, vi og AGF har sagt i flere år, uden det helt er slået igennem på den faktiske spilletid.

AGF står klar med et ungdomsakademi til efteråret, der kommer i omdrejninger i løbet af 2025, og selv om effekten først ses om nogle år, fortæller det tydeligt om den strategiske retning.

Det samme gør det samarbejde med fodboldskolen El Cambio i Uganda, der bestemt også har en social og samfundsmæssig vinkel, men som inden for en kort årrække skal styrke ungdomsårgangene hos AGF.

Så planerne findes, AGF har oprustet og leverer bedre rammer end nogensinde til ungdomsarbejdet, og så er det med at ramme en balance, hvor man både finder endnu flere topspillere a la Yann Bisseck, gør sig til i kampen om Europa-pladser og medaljer, og får skruet andelen af talenter i truppen og ikke mindst på banen i vejret.

AGF
5. plads i 2023/24
Anslået spillerbudget i 2023/24: 70 millioner kroner (5 i Superligaen)
Investering i talentarbejde: Nummer 5-7 i Danmark
Danske EM-spillere med fortid i klubben: 0

AGF i sæsonen 2023/24
Klubtrænet: 5,1%
Landetrænet: 59,8%
Udlandet: 35,1%

AGF i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 6,5%
Landetrænet: 59,4%
Udlandet: 34,1%

AGF i sæsonen 2021/22
Klubtrænet:15,3%
Landetrænet: 49,2%
Udlandet: 35,5%


Spillere
Klubtrænet: 7 (6)
Landetrænet: 15 (13)
Udlandet:8 (9)

I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.





Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren




LIVE

TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG

– Det er meget svært for Nørgaard

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-transfer glippet

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber meldes tæt på

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Store ord om Roony Bardghji

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Højlund roser FC Københavns fans

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Kommer til AGF efter monstersæson



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Viborg køber Osman Addo