AGF i bunden af talentliste efter 90 mio-salg

TALENTER OG UDLÆNDINGE: AGF skal have fundet en måde at bruge talenterne mere i Århus, før de bliver solgt til udlandet.



Hvis AGF ikke havde solgt Thomas Kristensen og Adam Daghim sidste sommer, havde århusianerne sikkert ligget oppe omkring 20 procent spilletid til egenudviklede spillere foran blandt andre Brøndby.

Men nu valgte AGF som bekendt at sælge de to egenudviklede spillere, der med succes kan indbringe AGF op mod 100 millioner kroner, hvis alle betingelser bliver indfriet, og mere hvis de en dag bliver solgt videre med profit.

Så sort-i-sort er det bestemt ikke for AGF med at finde og uddanne unge spillere, selv om man er nummer 12 ud af 12 i Tipsbladets gennemgang af sæsonen 2023/24 og brugen af spillere, man selv har udviklet.

På Fredensvang vil man sikkert også påpege, at Mikkel Duelund og Mikael Anderson jo var AGF'ere, før FC Midtjylland tyvstjal de to toptalenter omkring 13-årsalderen, men sådan kan kriterierne for egenudvikling ikke gradbøjes væk efter klubbernes eget ønske, hvilket de jo heller ikke kan, når spillerlister skal indberettes til DBU (hvor man bliver egenudviklet ved at være tre sæsoner i en klub, fra mellem man fylder 15 år og seks år frem).

Mange danskere
Et sted, hvor AGF skiller sig ud fra den øvrige Top 5 i Superligaen, hvor ressourcerne er klart større end i resten af dansk fodbold, er brugen af spillere, der er udviklet i andre danske klubber.

AGF finder igen og igen spillere, der har gjort det godt i andre danske klubber og måske har været et smut i udlandet, senest med købet af Jonas Jensen-Abbew på deadlinedag 1. februar, en handel der alt efter regnemetode er klubbens andet- eller tredjestørste køb nogensinde.

På den måde er AGF Superliga-hold med stort S, især sammenlignet med FC København og FC Midtjylland med deres store fokus på udlændinge og egenudviklede spillere, mens Brøndby IF groft sagt befinder sig på halvvejen strategisk mellem de to FC-klubber og AGF.

Så AGF har et tydeligt Superliga-præg med spillere, der ikke har haft stor behov for tilvænning til Danmark, men hvor loftet i sportsligt niveau og fremtidigt udviklingspotentiale heller ikke er lige så stort som i trupperne hos de fire rigere klubber foran AGF på budget-ranglisten.

AGF har tidligere haft et stærkere udenlandsk præg end nu, og det skal blive interessant at se, om AGF på et tidspunkt bevæger sig i samme retning som rivalerne med flere udlændinge og flere egenudviklede talenter.

Talenter ser ud til at fylde mere
Så ja, hvad er indikationerne for AGF?

Flere faktorer indikerer, at egenudviklede spillere skal fylde mere i de kommende år, også selv om det er noget, vi og AGF har sagt i flere år, uden det helt er slået igennem på den faktiske spilletid.

AGF står klar med et ungdomsakademi til efteråret, der kommer i omdrejninger i løbet af 2025, og selv om effekten først ses om nogle år, fortæller det tydeligt om den strategiske retning.

Det samme gør det samarbejde med fodboldskolen El Cambio i Uganda, der bestemt også har en social og samfundsmæssig vinkel, men som inden for en kort årrække skal styrke ungdomsårgangene hos AGF.

Så planerne findes, AGF har oprustet og leverer bedre rammer end nogensinde til ungdomsarbejdet, og så er det med at ramme en balance, hvor man både finder endnu flere topspillere a la Yann Bisseck, gør sig til i kampen om Europa-pladser og medaljer, og får skruet andelen af talenter i truppen og ikke mindst på banen i vejret.

AGF
5. plads i 2023/24
Anslået spillerbudget i 2023/24: 70 millioner kroner (5 i Superligaen)
Investering i talentarbejde: Nummer 5-7 i Danmark
Danske EM-spillere med fortid i klubben: 0

AGF i sæsonen 2023/24
Klubtrænet: 5,1%
Landetrænet: 59,8%
Udlandet: 35,1%

AGF i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 6,5%
Landetrænet: 59,4%
Udlandet: 34,1%

AGF i sæsonen 2021/22
Klubtrænet:15,3%
Landetrænet: 49,2%
Udlandet: 35,5%


Spillere
Klubtrænet: 7 (6)
Landetrænet: 15 (13)
Udlandet:8 (9)

I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.





De må have mareridt om ham i nat!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– En gigantisk nedtur!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Vild spådom om FC Midtjylland

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

United overvejer disse fem managers

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Barcelona i kæmpesejr

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

AGF smider sejren i de døende sekunder

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Markant transfermelding om Højlund

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter