Hvis AGF ikke havde solgt Thomas Kristensen og Adam Daghim sidste sommer, havde århusianerne sikkert ligget oppe omkring 20 procent spilletid til egenudviklede spillere foran blandt andre Brøndby.
Men nu valgte AGF som bekendt at sælge de to egenudviklede spillere, der med succes kan indbringe AGF op mod 100 millioner kroner, hvis alle betingelser bliver indfriet, og mere hvis de en dag bliver solgt videre med profit.
Så sort-i-sort er det bestemt ikke for AGF med at finde og uddanne unge spillere, selv om man er nummer 12 ud af 12 i Tipsbladets gennemgang af sæsonen 2023/24 og brugen af spillere, man selv har udviklet.
På Fredensvang vil man sikkert også påpege, at Mikkel Duelund og Mikael Anderson jo var AGF'ere, før FC Midtjylland tyvstjal de to toptalenter omkring 13-årsalderen, men sådan kan kriterierne for egenudvikling ikke gradbøjes væk efter klubbernes eget ønske, hvilket de jo heller ikke kan, når spillerlister skal indberettes til DBU (hvor man bliver egenudviklet ved at være tre sæsoner i en klub, fra mellem man fylder 15 år og seks år frem).
Mange danskere
Et sted, hvor AGF skiller sig ud fra den øvrige Top 5 i Superligaen, hvor ressourcerne er klart større end i resten af dansk fodbold, er brugen af spillere, der er udviklet i andre danske klubber.
AGF finder igen og igen spillere, der har gjort det godt i andre danske klubber og måske har været et smut i udlandet, senest med købet af Jonas Jensen-Abbew på deadlinedag 1. februar, en handel der alt efter regnemetode er klubbens andet- eller tredjestørste køb nogensinde.
På den måde er AGF Superliga-hold med stort S, især sammenlignet med FC København og FC Midtjylland med deres store fokus på udlændinge og egenudviklede spillere, mens Brøndby IF groft sagt befinder sig på halvvejen strategisk mellem de to FC-klubber og AGF.
Så AGF har et tydeligt Superliga-præg med spillere, der ikke har haft stor behov for tilvænning til Danmark, men hvor loftet i sportsligt niveau og fremtidigt udviklingspotentiale heller ikke er lige så stort som i trupperne hos de fire rigere klubber foran AGF på budget-ranglisten.
AGF har tidligere haft et stærkere udenlandsk præg end nu, og det skal blive interessant at se, om AGF på et tidspunkt bevæger sig i samme retning som rivalerne med flere udlændinge og flere egenudviklede talenter.
Talenter ser ud til at fylde mere
Så ja, hvad er indikationerne for AGF?
Flere faktorer indikerer, at egenudviklede spillere skal fylde mere i de kommende år, også selv om det er noget, vi og AGF har sagt i flere år, uden det helt er slået igennem på den faktiske spilletid.
AGF står klar med et ungdomsakademi til efteråret, der kommer i omdrejninger i løbet af 2025, og selv om effekten først ses om nogle år, fortæller det tydeligt om den strategiske retning.
Det samme gør det samarbejde med fodboldskolen El Cambio i Uganda, der bestemt også har en social og samfundsmæssig vinkel, men som inden for en kort årrække skal styrke ungdomsårgangene hos AGF.
Så planerne findes, AGF har oprustet og leverer bedre rammer end nogensinde til ungdomsarbejdet, og så er det med at ramme en balance, hvor man både finder endnu flere topspillere a la Yann Bisseck, gør sig til i kampen om Europa-pladser og medaljer, og får skruet andelen af talenter i truppen og ikke mindst på banen i vejret.
AGF
5. plads i 2023/24
Anslået spillerbudget i 2023/24: 70 millioner kroner (5 i Superligaen)
Investering i talentarbejde: Nummer 5-7 i Danmark
Danske EM-spillere med fortid i klubben: 0
AGF i sæsonen 2023/24
Klubtrænet: 5,1%
Landetrænet: 59,8%
Udlandet: 35,1%
AGF i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 6,5%
Landetrænet: 59,4%
Udlandet: 34,1%
AGF i sæsonen 2021/22
Klubtrænet:15,3%
Landetrænet: 49,2%
Udlandet: 35,5%
Spillere
Klubtrænet: 7 (6)
Landetrænet: 15 (13)
Udlandet:8 (9)
I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
I chok over Manchester United
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Køber engelsk klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
MEDIE
631 millioner kroner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Medier revser Real Madrid-træner
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER