AGF-kaptajn: Det er møghamrende ærgerligt

Forud for torsdagens pokalfinale mod Silkeborg IF er AGF-anfører Patrick Mortensen voldsomt ærgerlig over skaden til Mikkel Duelund.



PARKEN (Tipsbladet): Det er en gigantisk kamp, der venter AGF torsdag aften. 

Aarhus-klubben har ikke vundet et trofæ i 28 år, men den tørke kan ende i Parken i morgen, hvor der venter en pokalfinale mod Silkeborg IF. 

AGF møder dog ikke op med fantastiske resultater i bagagen, for den århusianske klub har i den seneste tid befundet sig i en situation, hvor man ikke har haft det store at vinde eller tabe i Superligaen, mens pokalfinalen samtidig har ligget i baghovedet. Derfor har det været en lidt speciel periode, erkender AGF-kaptajn Patrick Mortensen på onsdagens pressemøde i Parken. 

– Jeg ville jo ønske, at jeg kunne stå her og sige, at vi havde det ud af det, som vi gerne ville. Efter vi kvalificerede os til pokalfinalen snakkede vi jo meget om, at vi ikke kunne lægge Superligaen fra os og så ‘switch on’ når finalen kom, fordi vi gerne ville have strikket nogle gode præstationer sammen. Af mange årsager har vi haft det i momenter, men ikke nok, men omvendt er jeg ikke i tvivl om, at en finale er en finale, og at den står for sig selv. Alle skal nok være klar, siger Patrick Mortensen. 

Har det ligget i baghovedet, det her med at skulle undgå skader?

– Nej, det har det ikke. Det har vi faktisk også snakket om, at hvis du først begynder at tænke over, at du ikke skal blive skadet, så begynder du måske at gå lidt halvt ind i tacklingerne, og det er netop der, du bliver skadet. Og det er selvfølgelig svært.

– Jeg føler med Duelund, som er blevet skadet et par kampe forinden. Det er jo møghamrende ærgerligt, det er så synd for ham. Så selvfølgelig er det noget, man tænker på. Jeg kan jo ikke stå her og lyve og sige, at vi overhovedet ikke har tænkt på det. For det har man jo. Men man har også et ansvar overfor logoet, sponsorer og generelt overfor top seks, i forhold til at stille op og forsøge at levere bedst muligt. Om vi har gjort det eller ej, det må vi lade andre om at vurdere, lyder det fra Patrick Mortensen. 

Skaden til Mikkel Duelund gør også ondt på et personligt plan, erkender Patrick Mortensen. 

– Ja, det gør det. Det er jeg faktisk drønærgerlig over. Især med det forløb, Duelund har haft, siden han er kommet hjem til Aarhus, hvor der har været ups and downs. Og når han har været oppe, så har han virkelig været god for os.

– Det var jo herinde mod FCK i forrige kamp (at Duelund blev skadet, red.), og jeg husker det tydeligt. Jeg kan nærmest huske præcist hvor på banen jeg stod. Han løber ned og presser, og jeg råber, at han ikke skal løbe, og så får han den (skaden, red.). Jeg står og bander og svovler inde i mig selv, fordi jeg selvfølgelig bliver pisseirriteret over, at han er så ærgerrig og tager det der løb, fordi det var fuldstændigt unødvendigt. Men han gør det jo af ren kærlighed, lyder det fra AGF-anføreren. 

Det er torsdag klokken 17, at pokalfinalen mellem AGF og Silkeborg IF sparkes i gang. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig