AGF kigger også mod udlandet efter ny sportschef

Administrerende direktør Jacob Nielsen fortæller, at man også kigger mod udlandet for at finde en ny sportschef.



Selv om AGF sådan set ikke har en sportschef til at styre klubben lige nu, har man alligevel lavet ting og sager den seneste uges tid.

AGF henter i januar angriber Mathias Jørgensen på en lejeaftale fra New York Red Bulls, og så har man netop forlænget med forsvarsspiller Frederik Tingager, der ellers havde udløb til sommer.

Klubben kigger ind mod et transfervindue i januar, men det bliver ikke med en ny sportschef i spidsen i det vindue. Det fortalte administrerende direktør Jacob Nielsen til TV3 Sport efter AGF’s sejr på 2-1 over AC Horsens.

Her kom han i stedet ind på, at den kommende sportschef nok først er klar til at overtage ansvaret fra sommerens transfervindue.

Læs også:AGF forlænger med stor forsvarsprofil

Han afslørede også nærmere om, hvad det er, AGF leder efter.

– I den bedste række er der 12 (sportschefer), så det er et begrænset marked, og vi vil gerne have en med kendskab til Superligaen. En, der er med til at bygge holdet op, siger Jacob Nielsen til TV3 Sport og forklarer, at man ikke skal ud og opfinde en ny sportschef.

– Det vil jeg være ked af. Vi vil have en, der er erfaren. Og det er bestyrelsen også enig i, siger han.

Jacob Nielsen sætter sig selv for enden af forhandlingsbordet i det kommende transfervindue, hvor Peter “PC” Christiansen stadig er i klubben, men altså er suspenderet af AGF, fordi han senest 1. april rykker til FC København.

Læs også:Avis: AGF kan hente ny sportschef i SønderjyskE

Og lige nu er man altså på udkig efter en erstatning – dog er man ikke kun i gang med at afsøge landets grænser. Man kigger også mod udlandet.

– Ja, det gør vi. Vi holder antennen ude, for det er et attraktivt job i en attraktiv klub. Men det er ikke noget, vi er færdig med til januarvinduet. “PC” skal dog roses, for han har lavet et godt fundament, og det er kun Amini, der har udløb, siger Jacob Nielsen.

AGF vandt altså 2-1 over Horsens, og den sejr sender klubben på en øjeblikkelig andenpladsn i Superligaen. Både Brøndby og SønderjyskE kan dog gå forbi AGF, når de to hold mødes i Brøndby senere søndag.

Læs også:Opretter ny chefrolle: AGF forfremmer ungdomstræner
Læs også:Avis: PC foreslår AGF at hente sportsdirektør i Brøndby
Læs også:Fodboldagent bliver ny talentchef i AGF




VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Historien taler for norsk triumf 

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Mexico – England

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’