AGF-legenden “Staff”: Jeg har sluttet fred med, at det var min sidste kamp

En lang karriere i AGF hører op efter sæsonen, men Steffen Rasmussen har affundet sig med, at den indskiftning, han fik i går mod Silkeborg IF, formentlig var hans sidste minutter i topfodbold.



Det kan ikke have været mange indskiftninger, Steffen Rasmussen har prøvet i AGF. Han har ellers spillet 419 kampe, men langt hovedparten har været som starter. Man er vel målmand.

Men mandag aften fik han det, der meget vel kan blive hans sidste optræden, som indskifter. “Staff” kom på banen med otte minutter tilbage af kampen, og han nåede at levere en kanonredning i overtiden mod Silkeborg IF.

Steffen Rasmussen fik debut på AGF’s førstehold i 2002, men han har efterhånden vænnet sig til, at det snart er slut. For det er det efter denne sæson, og minutterne i Silkeborg mandag aften var formentlig hans sidste på topplan.

– Med overvejende sandsynlighed var det mine sidste 10 minutter på topplan. Med mindre, selvfølgelig, at der sker noget uventet. Jeg har jo truffet en beslutning. Og inden mandag aften vidste jeg, at jeg allerede kunne have spillet mine sidste minutter. Det har jeg sluttet fred med. Dette her var bare dejligt; at få lov til at komme ind en gang mere. Det var jo nærmest på hjemmebane. Og det siger jo bare alt om denne klub og dens fans, siger Steffen Rasmussen til Jyllands-Posten.

Den snart pensionerede målmand er en af blot tre spillere, der har spillet over 400 kampe for AGF. De to øvrige er John Stampe (444) og Aage Rou Jensen (425). 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’