AGF-lejesvend efter første træning: Er åben for at blive

Mathias Jørgensen har fået en halvårig lejeaftale med AGF, men han er frisk på at blive længere i klubben, hvis det kan lade sig gøre.



Det er meningen, at skiftet til AGF skal være en frisk start for Mathias Jørgensen. Den hurtige angriber fik ikke mange chancer i New York Red Bulls i 2020, men en lejeaftale i Århus i foråret skal give ham tiltrængt spilletid og sportslige succesoplevelser.

Torsdag havde Jørgensen første rigtige træningsdag med AGF. Han var ellers allerede til stede på Fredensvang i en uge i december, men måtte ikke træne med, fordi han formelt stadig var Red Bulls-spiller, og onsdag lavede spillerne tests og trænede i mindre grupper.

Forude venter en halvsæson og omkring 17 Superliga-kampe (plus måske nogle i pokalturneringen). Det er måske ikke alverden, men Mathias Jørgensen er opsat på at få det bedste ud af det.

Læs også:Ny AGF-spiller: Den første tid i klubben var anstrengende

– Det var det, der kunne lade sig gøre i første omgang, og så tager jeg det med oprejst pande. Jeg kom hjem i starten af december og fik syv dage sammen med drengene og kunne være i omklædningsrummet og kunne løbe ved siden af og lære gutterne at kende, siger den nye AGF’er.

Jørgensen har stadig kontrakt med New York Red Bulls, når lejeaftalen med AGF udløber. Spørgsmålet er så, hvad der skal ske til sommer. 

Selv ved han det ikke endnu. Men tanken om at blive i AGF har da strejfet ham.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

– Hvis der ikke sker andet, skal jeg jo tilbage om seks måneder. Så jeg er ikke afvisende over for noget. Jeg er overhovedet heller ikke afvisende over for at blive her, hvis det kan lykkes. Men jeg er slet heller ikke afvisende over for at vende tilbage, siger han.

– Nu har jeg fokus på, at i morgen har vi hård træning igen, og så gælder det for mig om at vise mig frem for trænerne og for holdet og vise, at jeg gerne vil det her projekt det næste halve år. Så er jeg ikke i tvivl om, at om et halvt år kommer der nok en afklaring.

Mathias Jørgensen kan spille både som frontangriber og på de to kanter. Hvis han selv kan vælge, kommer han til at spille centralt i angrebet, hvor han først og fremmest skal konkurrere med topscorer Patrick Mortensen.

Første chance for at vise sig frem i kamp er om en uge, når AGF møder Viborg FF.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:AGF’s nye angriber om modtagelse: Det er jeg meget positivt overrasket over
Læs også:Superliga-klub ramt af corona-kaos: Flere spillere i isolation




‘Nervøs’ Thomasberg klapper i




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Ståle Solbakken overvejede at sige op