Det er meningen, at skiftet til AGF skal være en frisk start for Mathias Jørgensen. Den hurtige angriber fik ikke mange chancer i New York Red Bulls i 2020, men en lejeaftale i Århus i foråret skal give ham tiltrængt spilletid og sportslige succesoplevelser.
Torsdag havde Jørgensen første rigtige træningsdag med AGF. Han var ellers allerede til stede på Fredensvang i en uge i december, men måtte ikke træne med, fordi han formelt stadig var Red Bulls-spiller, og onsdag lavede spillerne tests og trænede i mindre grupper.
Forude venter en halvsæson og omkring 17 Superliga-kampe (plus måske nogle i pokalturneringen). Det er måske ikke alverden, men Mathias Jørgensen er opsat på at få det bedste ud af det.
Læs også:Ny AGF-spiller: Den første tid i klubben var anstrengende
– Det var det, der kunne lade sig gøre i første omgang, og så tager jeg det med oprejst pande. Jeg kom hjem i starten af december og fik syv dage sammen med drengene og kunne være i omklædningsrummet og kunne løbe ved siden af og lære gutterne at kende, siger den nye AGF’er.
Jørgensen har stadig kontrakt med New York Red Bulls, når lejeaftalen med AGF udløber. Spørgsmålet er så, hvad der skal ske til sommer.
Selv ved han det ikke endnu. Men tanken om at blive i AGF har da strejfet ham.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
– Hvis der ikke sker andet, skal jeg jo tilbage om seks måneder. Så jeg er ikke afvisende over for noget. Jeg er overhovedet heller ikke afvisende over for at blive her, hvis det kan lykkes. Men jeg er slet heller ikke afvisende over for at vende tilbage, siger han.
– Nu har jeg fokus på, at i morgen har vi hård træning igen, og så gælder det for mig om at vise mig frem for trænerne og for holdet og vise, at jeg gerne vil det her projekt det næste halve år. Så er jeg ikke i tvivl om, at om et halvt år kommer der nok en afklaring.
Mathias Jørgensen kan spille både som frontangriber og på de to kanter. Hvis han selv kan vælge, kommer han til at spille centralt i angrebet, hvor han først og fremmest skal konkurrere med topscorer Patrick Mortensen.
Første chance for at vise sig frem i kamp er om en uge, når AGF møder Viborg FF.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:AGF’s nye angriber om modtagelse: Det er jeg meget positivt overrasket over
Læs også:Superliga-klub ramt af corona-kaos: Flere spillere i isolation
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Smider Salah-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
