AGF – Lyngby Boldklub

AGF tabte søndag for første gang i 11 kampe og skal hjemme mod nedrykningskandidaterne Lyngby stemple tilbage for at holde snor i toppen af Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været nærmest uslåelige i denne sæson, men lige som de kunne snuppe Superligaens førsteplads, gik det galt for første gang i 11 kampe.

Præstationen i sidste weekends topbrag ude mod FC Midtjylland fejlede ellers ikke noget, og målt på spil og chancer var Uwe Röslers tropper vel egentlig lidt uheldige med at tabe 2-0.

Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at midtjyderne selvfølgelig scorede to gange efter standardsituationer.

Ærgerligt, om end tåleligt nederlag til AGF, som til gengæld har alletiders chance for at slå tilbage mod Lyngby søndag eftermiddag.

Hjemmeholdet har vundet fem af de seneste indbyrdes opgør mod ‘’De Kongeblå’’, og har ikke indkasseret mål i en eneste af dem.

Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Lyngby Boldklub:
Nå, Lyngby… Så er det vist tid til at vågne op.

Nordsjællænderne kom til sidste weekends bundbrag mod Vejle på en opadgående formkurve med fem uafgjorte i streg, men det var ikke til at se i Nørreskoven.

Morten Karlsens tropper spillede sæsonens vel nok dårligste kamp ude mod Superligaens bundprop, hvor de fra start til slut var det næstbedste hold på banen.

Bekymrende indsats mod et hold, som inden da ikke havde vundet i sæsonen, og egentlig skal Lyngby vel prise sig lykkelig for, at det kun blev til et nederlag på 2-0, for Vejle havde chancer til mange flere mål.

I det store, forkromede regnskab er der dog ingen større skade sket, da Sønderjyske også tabte, mens AaB kun hev et enkelt point i land.

Der er således kun to point op over nedrykningsstregen, men ovenpå på miseren i Vejle, kan man godt frygte lidt på Lyngbys vegne alligevel.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader. Mens Enock Otoo, Rezan Corlu, Brian Hamalainen og David Jensen heller ikke var del af truppen senest.

Karantæner:
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Bech, Mortensen

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Rolland, Jensen, Lissens – Kumado, Sandgrav, Winther, Klassen – Magnusson, Opoku, Amon

Dom:
AGF har vundet fem af de seneste seks indbyrdes opgør mod Lyngby, som i alle seks kampe er gået målløse fra banen.

Udeholdet er det mindst scorende i Superligaen, og kommer nok først og fremmest til Aarhus med forsvar for øje.

Det har de i det store hele gjort udmærket indtil videre, og kun én af 13 Lyngby-kampe er således gået over 3.5 mål.

Målfattig cruise control i vente. 2-0 til AGF.

Spilforslag:
AGF og Under 3.5 mål til odds 2.20 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Afsløring: AGF køber Mikael Anderson




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Her kan man se La Liga fremover



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

PL-træner blev fyret over E-mail

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Spanien – Østrig

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Portugal – Kroatien

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson