AGF – Lyngby Boldklub

AGF tabte søndag for første gang i 11 kampe og skal hjemme mod nedrykningskandidaterne Lyngby stemple tilbage for at holde snor i toppen af Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været nærmest uslåelige i denne sæson, men lige som de kunne snuppe Superligaens førsteplads, gik det galt for første gang i 11 kampe.

Præstationen i sidste weekends topbrag ude mod FC Midtjylland fejlede ellers ikke noget, og målt på spil og chancer var Uwe Röslers tropper vel egentlig lidt uheldige med at tabe 2-0.

Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at midtjyderne selvfølgelig scorede to gange efter standardsituationer.

Ærgerligt, om end tåleligt nederlag til AGF, som til gengæld har alletiders chance for at slå tilbage mod Lyngby søndag eftermiddag.

Hjemmeholdet har vundet fem af de seneste indbyrdes opgør mod ‘’De Kongeblå’’, og har ikke indkasseret mål i en eneste af dem.

Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Lyngby Boldklub:
Nå, Lyngby… Så er det vist tid til at vågne op.

Nordsjællænderne kom til sidste weekends bundbrag mod Vejle på en opadgående formkurve med fem uafgjorte i streg, men det var ikke til at se i Nørreskoven.

Morten Karlsens tropper spillede sæsonens vel nok dårligste kamp ude mod Superligaens bundprop, hvor de fra start til slut var det næstbedste hold på banen.

Bekymrende indsats mod et hold, som inden da ikke havde vundet i sæsonen, og egentlig skal Lyngby vel prise sig lykkelig for, at det kun blev til et nederlag på 2-0, for Vejle havde chancer til mange flere mål.

I det store, forkromede regnskab er der dog ingen større skade sket, da Sønderjyske også tabte, mens AaB kun hev et enkelt point i land.

Der er således kun to point op over nedrykningsstregen, men ovenpå på miseren i Vejle, kan man godt frygte lidt på Lyngbys vegne alligevel.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader. Mens Enock Otoo, Rezan Corlu, Brian Hamalainen og David Jensen heller ikke var del af truppen senest.

Karantæner:
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Bech, Mortensen

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Rolland, Jensen, Lissens – Kumado, Sandgrav, Winther, Klassen – Magnusson, Opoku, Amon

Dom:
AGF har vundet fem af de seneste seks indbyrdes opgør mod Lyngby, som i alle seks kampe er gået målløse fra banen.

Udeholdet er det mindst scorende i Superligaen, og kommer nok først og fremmest til Aarhus med forsvar for øje.

Det har de i det store hele gjort udmærket indtil videre, og kun én af 13 Lyngby-kampe er således gået over 3.5 mål.

Målfattig cruise control i vente. 2-0 til AGF.

Spilforslag:
AGF og Under 3.5 mål til odds 2.20 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

631 millioner kroner

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han tisser isterninger’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Bo Henriksen lander TV-job

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Voldsomt skænderi i FC København

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner