AGF – Lyngby Boldklub

AGF tabte søndag for første gang i 11 kampe og skal hjemme mod nedrykningskandidaterne Lyngby stemple tilbage for at holde snor i toppen af Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været nærmest uslåelige i denne sæson, men lige som de kunne snuppe Superligaens førsteplads, gik det galt for første gang i 11 kampe.

Præstationen i sidste weekends topbrag ude mod FC Midtjylland fejlede ellers ikke noget, og målt på spil og chancer var Uwe Röslers tropper vel egentlig lidt uheldige med at tabe 2-0.

Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at midtjyderne selvfølgelig scorede to gange efter standardsituationer.

Ærgerligt, om end tåleligt nederlag til AGF, som til gengæld har alletiders chance for at slå tilbage mod Lyngby søndag eftermiddag.

Hjemmeholdet har vundet fem af de seneste indbyrdes opgør mod ‘’De Kongeblå’’, og har ikke indkasseret mål i en eneste af dem.

Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Lyngby Boldklub:
Nå, Lyngby… Så er det vist tid til at vågne op.

Nordsjællænderne kom til sidste weekends bundbrag mod Vejle på en opadgående formkurve med fem uafgjorte i streg, men det var ikke til at se i Nørreskoven.

Morten Karlsens tropper spillede sæsonens vel nok dårligste kamp ude mod Superligaens bundprop, hvor de fra start til slut var det næstbedste hold på banen.

Bekymrende indsats mod et hold, som inden da ikke havde vundet i sæsonen, og egentlig skal Lyngby vel prise sig lykkelig for, at det kun blev til et nederlag på 2-0, for Vejle havde chancer til mange flere mål.

I det store, forkromede regnskab er der dog ingen større skade sket, da Sønderjyske også tabte, mens AaB kun hev et enkelt point i land.

Der er således kun to point op over nedrykningsstregen, men ovenpå på miseren i Vejle, kan man godt frygte lidt på Lyngbys vegne alligevel.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader. Mens Enock Otoo, Rezan Corlu, Brian Hamalainen og David Jensen heller ikke var del af truppen senest.

Karantæner:
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Bech, Mortensen

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Rolland, Jensen, Lissens – Kumado, Sandgrav, Winther, Klassen – Magnusson, Opoku, Amon

Dom:
AGF har vundet fem af de seneste seks indbyrdes opgør mod Lyngby, som i alle seks kampe er gået målløse fra banen.

Udeholdet er det mindst scorende i Superligaen, og kommer nok først og fremmest til Aarhus med forsvar for øje.

Det har de i det store hele gjort udmærket indtil videre, og kun én af 13 Lyngby-kampe er således gået over 3.5 mål.

Målfattig cruise control i vente. 2-0 til AGF.

Spilforslag:
AGF og Under 3.5 mål til odds 2.20 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder hård Schmeichel-dom

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo