Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været nærmest uslåelige i denne sæson, men lige som de kunne snuppe Superligaens førsteplads, gik det galt for første gang i 11 kampe.
Præstationen i sidste weekends topbrag ude mod FC Midtjylland fejlede ellers ikke noget, og målt på spil og chancer var Uwe Röslers tropper vel egentlig lidt uheldige med at tabe 2-0.
Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at midtjyderne selvfølgelig scorede to gange efter standardsituationer.
Ærgerligt, om end tåleligt nederlag til AGF, som til gengæld har alletiders chance for at slå tilbage mod Lyngby søndag eftermiddag.
Hjemmeholdet har vundet fem af de seneste indbyrdes opgør mod ‘’De Kongeblå’’, og har ikke indkasseret mål i en eneste af dem.
Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.
Lyngby Boldklub:
Nå, Lyngby… Så er det vist tid til at vågne op.
Nordsjællænderne kom til sidste weekends bundbrag mod Vejle på en opadgående formkurve med fem uafgjorte i streg, men det var ikke til at se i Nørreskoven.
Morten Karlsens tropper spillede sæsonens vel nok dårligste kamp ude mod Superligaens bundprop, hvor de fra start til slut var det næstbedste hold på banen.
Bekymrende indsats mod et hold, som inden da ikke havde vundet i sæsonen, og egentlig skal Lyngby vel prise sig lykkelig for, at det kun blev til et nederlag på 2-0, for Vejle havde chancer til mange flere mål.
I det store, forkromede regnskab er der dog ingen større skade sket, da Sønderjyske også tabte, mens AaB kun hev et enkelt point i land.
Der er således kun to point op over nedrykningsstregen, men ovenpå på miseren i Vejle, kan man godt frygte lidt på Lyngbys vegne alligevel.
Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader. Mens Enock Otoo, Rezan Corlu, Brian Hamalainen og David Jensen heller ikke var del af truppen senest.
Karantæner:
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Bech, Mortensen
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Rolland, Jensen, Lissens – Kumado, Sandgrav, Winther, Klassen – Magnusson, Opoku, Amon
Dom:
AGF har vundet fem af de seneste seks indbyrdes opgør mod Lyngby, som i alle seks kampe er gået målløse fra banen.
Udeholdet er det mindst scorende i Superligaen, og kommer nok først og fremmest til Aarhus med forsvar for øje.
Det har de i det store hele gjort udmærket indtil videre, og kun én af 13 Lyngby-kampe er således gået over 3.5 mål.
Målfattig cruise control i vente. 2-0 til AGF.
Spilforslag:
AGF og Under 3.5 mål til odds 2.20 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
OPTAKT
