AGF – Lyngby Boldklub

AGF tabte søndag for første gang i 11 kampe og skal hjemme mod nedrykningskandidaterne Lyngby stemple tilbage for at holde snor i toppen af Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været nærmest uslåelige i denne sæson, men lige som de kunne snuppe Superligaens førsteplads, gik det galt for første gang i 11 kampe.

Præstationen i sidste weekends topbrag ude mod FC Midtjylland fejlede ellers ikke noget, og målt på spil og chancer var Uwe Röslers tropper vel egentlig lidt uheldige med at tabe 2-0.

Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at midtjyderne selvfølgelig scorede to gange efter standardsituationer.

Ærgerligt, om end tåleligt nederlag til AGF, som til gengæld har alletiders chance for at slå tilbage mod Lyngby søndag eftermiddag.

Hjemmeholdet har vundet fem af de seneste indbyrdes opgør mod ‘’De Kongeblå’’, og har ikke indkasseret mål i en eneste af dem.

Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Lyngby Boldklub:
Nå, Lyngby… Så er det vist tid til at vågne op.

Nordsjællænderne kom til sidste weekends bundbrag mod Vejle på en opadgående formkurve med fem uafgjorte i streg, men det var ikke til at se i Nørreskoven.

Morten Karlsens tropper spillede sæsonens vel nok dårligste kamp ude mod Superligaens bundprop, hvor de fra start til slut var det næstbedste hold på banen.

Bekymrende indsats mod et hold, som inden da ikke havde vundet i sæsonen, og egentlig skal Lyngby vel prise sig lykkelig for, at det kun blev til et nederlag på 2-0, for Vejle havde chancer til mange flere mål.

I det store, forkromede regnskab er der dog ingen større skade sket, da Sønderjyske også tabte, mens AaB kun hev et enkelt point i land.

Der er således kun to point op over nedrykningsstregen, men ovenpå på miseren i Vejle, kan man godt frygte lidt på Lyngbys vegne alligevel.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader. Mens Enock Otoo, Rezan Corlu, Brian Hamalainen og David Jensen heller ikke var del af truppen senest.

Karantæner:
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Bech, Mortensen

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Rolland, Jensen, Lissens – Kumado, Sandgrav, Winther, Klassen – Magnusson, Opoku, Amon

Dom:
AGF har vundet fem af de seneste seks indbyrdes opgør mod Lyngby, som i alle seks kampe er gået målløse fra banen.

Udeholdet er det mindst scorende i Superligaen, og kommer nok først og fremmest til Aarhus med forsvar for øje.

Det har de i det store hele gjort udmærket indtil videre, og kun én af 13 Lyngby-kampe er således gået over 3.5 mål.

Målfattig cruise control i vente. 2-0 til AGF.

Spilforslag:
AGF og Under 3.5 mål til odds 2.20 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det