Søndag aften var 7082 mennesker til fodboldkamp på Ceres Park i Aarhus, hvilket er det højeste antal tilskuere til en superligakamp efter coronapausen.
Det var kun de lokale AGF-tilhængere, der havde fået adgang, og de kunne se deres hold sejre med 1-0 over FC København i et intenst topbrag.
Det betyder, at aarhusianerne med 57 point bare er fire point efter søndagens modstander i kampen om sølvmedaljerne.
Kampens afgørende mål faldt i 75. minut, da AGF-backen Casper Højer Nielsen scorede direkte på hjørnespark, i en periode hvor AGF-fansene bar holdet frem, mener kampens matchvinder.
– Det var vigtigt, vi havde vores fans med i dag (søndag, red.), ellers kunne det godt være blevet noget hårdere til sidst.
– Hver gang, vi spiller hjemme eller ude, så står de der og bakker os op, og i dag føltes det som fuldt hus, og de var helt vilde og afgørende, siger en glad Højer.
Den tidligere AGF-favorit Jens Stage var med fra start for gæsterne, og selv om det ikke var FCK-fans, der fyldte tribunerne til topbraget, så var han glad for igen at spille for så mange folk.
Også selv om de var efter deres tidligere spiller med buh-råb, inden han blev pillet ud i pausen.
– Det kan godt være, at det ikke er FCK-fans, som vi helst vil se, men det er fans, og det er bedre, end at der ikke er nogen.
– Ceres Park er et fedt sted at spille fodbold, og det kan godt være, at de er efter mig, men jeg synes, det er fedt at være her. Men nu glæder vi os til at se vores egne fans i Parken, fastslår Stage.
Hans tidligere træner David Nielsen er også lykkelig for at have flere fans tilbage på lægterne. Han mener, at de var medvirkende til, at både intensitet og kvalitet blev bedre.
– Det er jo nærmest en anden sport, når der er så mange tilskuere, og intensiteten i kampen oversteg vores seneste kampe.
– Ligegyldigt om det har været kampe for at komme i top-6 eller pokalsemifinalen, så er det her bare en helt anden kop te.
– Både for spillerne, mig som træner og sikkert også for tilskuerne var elektriciteten helt anderledes, mener den sejrende træner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
