Søndag aften var 7082 mennesker til fodboldkamp på Ceres Park i Aarhus, hvilket er det højeste antal tilskuere til en superligakamp efter coronapausen.
Det var kun de lokale AGF-tilhængere, der havde fået adgang, og de kunne se deres hold sejre med 1-0 over FC København i et intenst topbrag.
Det betyder, at aarhusianerne med 57 point bare er fire point efter søndagens modstander i kampen om sølvmedaljerne.
Kampens afgørende mål faldt i 75. minut, da AGF-backen Casper Højer Nielsen scorede direkte på hjørnespark, i en periode hvor AGF-fansene bar holdet frem, mener kampens matchvinder.
– Det var vigtigt, vi havde vores fans med i dag (søndag, red.), ellers kunne det godt være blevet noget hårdere til sidst.
– Hver gang, vi spiller hjemme eller ude, så står de der og bakker os op, og i dag føltes det som fuldt hus, og de var helt vilde og afgørende, siger en glad Højer.
Den tidligere AGF-favorit Jens Stage var med fra start for gæsterne, og selv om det ikke var FCK-fans, der fyldte tribunerne til topbraget, så var han glad for igen at spille for så mange folk.
Også selv om de var efter deres tidligere spiller med buh-råb, inden han blev pillet ud i pausen.
– Det kan godt være, at det ikke er FCK-fans, som vi helst vil se, men det er fans, og det er bedre, end at der ikke er nogen.
– Ceres Park er et fedt sted at spille fodbold, og det kan godt være, at de er efter mig, men jeg synes, det er fedt at være her. Men nu glæder vi os til at se vores egne fans i Parken, fastslår Stage.
Hans tidligere træner David Nielsen er også lykkelig for at have flere fans tilbage på lægterne. Han mener, at de var medvirkende til, at både intensitet og kvalitet blev bedre.
– Det er jo nærmest en anden sport, når der er så mange tilskuere, og intensiteten i kampen oversteg vores seneste kampe.
– Ligegyldigt om det har været kampe for at komme i top-6 eller pokalsemifinalen, så er det her bare en helt anden kop te.
– Både for spillerne, mig som træner og sikkert også for tilskuerne var elektriciteten helt anderledes, mener den sejrende træner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TIPSBLADET SPECIAL
