AGF-træner jubler over flere tilskuere: Nærmest en anden sport

De tilbagevendte tilskuere på Ceres Park bar søndag AGF til sejr, mener matchvinder Casper Højer Nielsen.



Søndag aften var 7082 mennesker til fodboldkamp på Ceres Park i Aarhus, hvilket er det højeste antal tilskuere til en superligakamp efter coronapausen.

Det var kun de lokale AGF-tilhængere, der havde fået adgang, og de kunne se deres hold sejre med 1-0 over FC København i et intenst topbrag.

Det betyder, at aarhusianerne med 57 point bare er fire point efter søndagens modstander i kampen om sølvmedaljerne.

Kampens afgørende mål faldt i 75. minut, da AGF-backen Casper Højer Nielsen scorede direkte på hjørnespark, i en periode hvor AGF-fansene bar holdet frem, mener kampens matchvinder.

– Det var vigtigt, vi havde vores fans med i dag (søndag, red.), ellers kunne det godt være blevet noget hårdere til sidst.

– Hver gang, vi spiller hjemme eller ude, så står de der og bakker os op, og i dag føltes det som fuldt hus, og de var helt vilde og afgørende, siger en glad Højer.

Den tidligere AGF-favorit Jens Stage var med fra start for gæsterne, og selv om det ikke var FCK-fans, der fyldte tribunerne til topbraget, så var han glad for igen at spille for så mange folk.

Også selv om de var efter deres tidligere spiller med buh-råb, inden han blev pillet ud i pausen.

– Det kan godt være, at det ikke er FCK-fans, som vi helst vil se, men det er fans, og det er bedre, end at der ikke er nogen.

– Ceres Park er et fedt sted at spille fodbold, og det kan godt være, at de er efter mig, men jeg synes, det er fedt at være her. Men nu glæder vi os til at se vores egne fans i Parken, fastslår Stage.

Hans tidligere træner David Nielsen er også lykkelig for at have flere fans tilbage på lægterne. Han mener, at de var medvirkende til, at både intensitet og kvalitet blev bedre.

– Det er jo nærmest en anden sport, når der er så mange tilskuere, og intensiteten i kampen oversteg vores seneste kampe.

– Ligegyldigt om det har været kampe for at komme i top-6 eller pokalsemifinalen, så er det her bare en helt anden kop te.

– Både for spillerne, mig som træner og sikkert også for tilskuerne var elektriciteten helt anderledes, mener den sejrende træner.

/ritzau/





Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg