Efter halvandet år i Aarhus forlader Patrick Olsen nu AGF og Superligaen. I stedet skal han fremover tørne ud i polsk fodbold for Slask Wroclaw, der har hentet midtbanespilleren på en længerevarende aftale.
Patrick Olsen gled i løbet af efteråret ud af idealopstillingen hos AGF, og der var også lange udsigter til spilletid for den 27-årige midtbanespiller i foråret.
Det siger Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til klubbens egen hjemmeside og tilføjer, at der derfor er tale om en god løsning.
– Med en styrket konkurrence i truppen har Patrick fået lidt længere til regulær spilletid. Og han er på et tidspunkt i sin karriere, hvor han søger mere spilletid, hvilket er helt forståeligt. Så efter en god dialog med spilleren selv og med interesse fra flere klubber, er der nu opstået en god mulighed som vi har valgt at slå til på. Det er en god løsning for både Patrick og for os som klub, og nu kan Patrick komme godt videre i karrieren på en god måde, siger Stig Inge Bjørnebye til agf.dk og tilføjer:
– Olsen har været en vellidt del af vores trup og han har arbejdet hårdt og seriøst, og bidraget med en god indstilling og professionalisme. Så vi sender ham videre med tak for en god tid og i håbet om, at han får succes i sin nye klub.
Patrick Olsen, 27 år, kom til AGF fra AaB og nåede at spille godt halvandet år hos “De Hviie”. Han har desuden en fortid i FC Helsingør, Grasshoppers, RC Lens, FK Haugesund, Strømsgodset og Inter.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
