AGF-profil gav sit tøj til hjemløse: Én begyndte næsten at græde

Mustafa Amini har en masse tøj og tasker, han ikke skal have med videre i sit fodboldliv. Det uddelte han torsdag aften til hjemløse i Århus. En rigtig god følelse at give noget tilbage, siger den afgående AGF’er.



– Må jeg få den, spørger en kvinde med en kænguru-bamse i favnen og kigger på Mustafa Amini.

– Yes, svarer den nu tidligere AGF’er muntert, hvorefter kvinden stolt går derfra med sin nye bløde ejendom.

Omkring dem står et lille sammenrend af mennesker, de fleste med tøj eller tasker i armene, en enkelt med en smøg i munden. De er ved at hjælpe Amini med at tømme den varevogn, han har parkeret foran Frelsens Hærs varmestue i midten af Århus.

Scenen udspiller sig på et par korte videoer, som Amini og den unge AGF-spiller Frederik Ihler har delt på deres Instagram-profiler. De stammer fra torsdag aften, hvor de to og Zach Duncan var ved at rydde ud i Mustafa Aminis ejendele og fik en god idé.

– Vi bor alle i Århus, så vi kommer tit forbi området. De sover udenfor nogle gange, så vi tænkte: “Vi kan lige så godt give tingene til dem.” De var heldigvis rigtig glade for det, fortæller Amini til tipsbladet.dk.

– Kvinden blev rigtig glad for kænguruen. Det var en god følelse.

Læs også:Krisemøde efter smitteudbrud i Aarhus: Intet peger på AGF-fejringer

right

Seancen opstod spontant, da Ihler og Duncan havde hjulpet Amini med at fylde en varevogn med ting og sager, som han ikke skal have med videre, efter han har forladt AGF. I stedet for at smide det ud kunne de lige så godt give det til nogle, der ville blive glade for det.

Som tænkt, så gjort.

– Det er ikke så let at flytte alle sine ting. Det er bare en del af det at være fodboldspiller. Men der er altid nogle, der kan bruge det, selv hvis man ikke længere selv kan.

– Vi tog derned, og de blev rigtig glade. En af dem fik næsten tårer i øjnene, fordi han tog alle mine jakkesæt. Det er hans fødselsdag i morgen, så han var rigtig glad. Han tog sin trøje af og prøvede at tage et jakkesæt på. Hans venner sagde: “Det ser godt ud på dig”, fortæller Mustafa Amini med et grin.

Læs også:AGF-træner trods profilafgange: Vi skal nok stille et slagkraftigt hold

– Det var fedt at give noget tilbage. Jeg havde mange tasker, jakker, noget tøj. En gammel dame tog en jakke på, og hun fik det største smil på sine læber.

Gaveuddelingen fik dog en skæv start.

– Vi stod ud ad bilen, og Ihler sagde: “Er der nogle, der vil have noget?” De troede først, vi prøvede at sælge noget, så en af dem sagde: “Nej, jeg går kun i Gucci.” Men da vi sagde, det var gratis, kan du tro, de kom på benene, siger Amini.

Han har lige et par dage tilbage i Danmark, inden han rejser videre. Han ved endnu ikke, hvor hans fodboldkarriere fortsætter, men han skal i hvert fald ikke hjem og tilbringe tid med sin familie i Australien. Man skal nemlig i karantæne, hvis man rejser ind i landet.

Inden Amini forlader Århus, tager han dog et læs trøjer, jakker og tasker med ned til varmestuen igen.

– Vi tager derned en gang mere med en stor kasse. Så kan dem, der missede det i går, få noget.

Læs også:AGF bekræfter: Mustafa Amini forlader klubben
Læs også:AGF-bomber kan ikke gå på gaden i fred: Mange klubber er misundelige på os




FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FC København – Sønderjyske

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

Randers FC – AGF

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Kæmpe triumf for Frank

Viborg FF – FC Midtjylland

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Trækker overskrifter i Sydkorea

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Tullberg skifter fire mand

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er alle VM-puljerne

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

De er klar til at købe Mohamed Salah

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt