– Må jeg få den, spørger en kvinde med en kænguru-bamse i favnen og kigger på Mustafa Amini.
– Yes, svarer den nu tidligere AGF’er muntert, hvorefter kvinden stolt går derfra med sin nye bløde ejendom.
Omkring dem står et lille sammenrend af mennesker, de fleste med tøj eller tasker i armene, en enkelt med en smøg i munden. De er ved at hjælpe Amini med at tømme den varevogn, han har parkeret foran Frelsens Hærs varmestue i midten af Århus.
Scenen udspiller sig på et par korte videoer, som Amini og den unge AGF-spiller Frederik Ihler har delt på deres Instagram-profiler. De stammer fra torsdag aften, hvor de to og Zach Duncan var ved at rydde ud i Mustafa Aminis ejendele og fik en god idé.
– Vi bor alle i Århus, så vi kommer tit forbi området. De sover udenfor nogle gange, så vi tænkte: “Vi kan lige så godt give tingene til dem.” De var heldigvis rigtig glade for det, fortæller Amini til tipsbladet.dk.
– Kvinden blev rigtig glad for kænguruen. Det var en god følelse.
Læs også:Krisemøde efter smitteudbrud i Aarhus: Intet peger på AGF-fejringer

Seancen opstod spontant, da Ihler og Duncan havde hjulpet Amini med at fylde en varevogn med ting og sager, som han ikke skal have med videre, efter han har forladt AGF. I stedet for at smide det ud kunne de lige så godt give det til nogle, der ville blive glade for det.
Som tænkt, så gjort.
– Det er ikke så let at flytte alle sine ting. Det er bare en del af det at være fodboldspiller. Men der er altid nogle, der kan bruge det, selv hvis man ikke længere selv kan.
– Vi tog derned, og de blev rigtig glade. En af dem fik næsten tårer i øjnene, fordi han tog alle mine jakkesæt. Det er hans fødselsdag i morgen, så han var rigtig glad. Han tog sin trøje af og prøvede at tage et jakkesæt på. Hans venner sagde: “Det ser godt ud på dig”, fortæller Mustafa Amini med et grin.
Læs også:AGF-træner trods profilafgange: Vi skal nok stille et slagkraftigt hold
– Det var fedt at give noget tilbage. Jeg havde mange tasker, jakker, noget tøj. En gammel dame tog en jakke på, og hun fik det største smil på sine læber.
Gaveuddelingen fik dog en skæv start.
– Vi stod ud ad bilen, og Ihler sagde: “Er der nogle, der vil have noget?” De troede først, vi prøvede at sælge noget, så en af dem sagde: “Nej, jeg går kun i Gucci.” Men da vi sagde, det var gratis, kan du tro, de kom på benene, siger Amini.
Han har lige et par dage tilbage i Danmark, inden han rejser videre. Han ved endnu ikke, hvor hans fodboldkarriere fortsætter, men han skal i hvert fald ikke hjem og tilbringe tid med sin familie i Australien. Man skal nemlig i karantæne, hvis man rejser ind i landet.
Inden Amini forlader Århus, tager han dog et læs trøjer, jakker og tasker med ned til varmestuen igen.
– Vi tager derned en gang mere med en stor kasse. Så kan dem, der missede det i går, få noget.
Læs også:AGF bekræfter: Mustafa Amini forlader klubben
Læs også:AGF-bomber kan ikke gå på gaden i fred: Mange klubber er misundelige på os
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW
