Krisemøde efter smitteudbrud i Aarhus: Intet peger på AGF-fejringer

Kommunen afholdt mandag krisemøde, efter weekenden bød på en stor stigning i coronasmittede i Aarhus. Foreløbig tyder intet dog på, at de er knyttet til de ellers udskældte AGF-fejringer.



I weekenden registrerede danske myndigheder 207 nye corona-smittetilfælde, og cirka en fjerdedel af dem befandt sig i Aarhus Kommune. Den stigning var så stor, at kommunen mandag afholdt krisemøde for at lægge en ny strategi. 

Udbruddet har dog ikke umiddelbart noget med AGF-fansenes fejringer at gøre, siger borgmester Jacob Bundsgaard til Politiken.

Over 1.000 glade AGF-tilhængere var forrige søndag forsamlet på Rådhuspladsen for at fejre klubbens bronzemedaljer, mens mange også fejrede det på værtshuse og mindre torve. Det fik blandt andet virolog og professor Allan Randrup Thomsen til at sige således til tipsbladet.dk:

– Alt andet lige er det den slags situationer, vi skal undgå. Som fagmand kan jeg ikke lade være med at undre mig over, at folk ikke kan forstå, at vi stadigvæk skal passe på. Vi skal ikke langt væk fra Danmarks grænser for at se, hvordan tingene blusser op igen, fordi folk glemmer sikkerhedsforanstaltningerne.

Læs også:Virolog undrer sig over festende AGF-fans: Den slags situationer, vi skal undgå

Læs også:Amini om fest med AGF-fans: Jeg fortryder ingenting

AGF-spillerne Mustafa Amini og Zach Duncan var også en del af fejringerne, og klubben valgte at holde dem ude af truppen til den efterfølgende kamp mod OB. 

Det ser dog i første omgang ud til, at AGF-fejringerne ikke skal have skyld for det smitteudbruddet.

– Vi kan ikke se en sammenhæng mellem de nye antal smittede og AGF-fejringerne i byen, men vi har heller ikke det helt fulde overblik endnu, siger borgmester Bundsgaard til Politiken.

Han tilføjer dog, at det ikke kan udelukkes, da der stadig kan gemme sig sammenhænge, som myndighederne ikke har overblik over. Desuden kan der gå op til 14 dage, før coronasymptomer viser sig, så i teorien kan man stadig være smittet uden at vide det.

Læs også:AGF tager festende duo ud af truppen: Det er det mest ansvarsfulde
Læs også:Rubén Sellés tager afsked med AGF: Vi fik vækket den sovende kæmpe
Læs også:AGF fik hjælpende hånd: Meget tæt på lettere vej til i Europa League




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’