AGF fik hjælpende hånd: Meget tæt på lettere vej til i Europa League

AGF kan meget vel blive seedet i anden runde af Europa League-kvalifikationen. Holdet skal bare have ét resultat til at gå sin vej.



Rumænsk fodbold var det rene kaos mandag, men udfaldet af det kommer AGF til gode. CFR Cluj endte nemlig som mester for tredje sæson i træk, og dermed skal nummer to, Universitatea Craiova, spille Europa League-kvalifikation.

Det hjælper AGF, fordi rumænerne har færre ranglistepoint end de danske bronzevindere. Dermed er AGF tæt på at blive seedet til anden runde af kvalifikationen, hvilket vil betyde, at holdet undgår modstandere som Tottenham, AC Milan og Galatasaray.

Nu mangler AGF bare, at én af to ting sker. Enten skal FC Basel vinde Europa League og dermed ryge i Champions League til næste sæson. Ellers skal bare ét af de useedede hold overraske i første kvalifikationsrunde og slå et seedet hold. 

Læs også:Rumænsk kaos kan afgøre AGF’s Europa League-skæbne

Det forudsætter selvfølgelig, at AGF selv vinder sit opgør i første runde mod en endnu ukendt modstander. Her er danskerne dog stensikkert seedet og har dermed gode muligheder for at trække et svagt hold.

Mandag beskrev vi de kaotiske tilstande i Rumænien, der kun blev mere kaotiske i løbet af dagen. Cluj nægtede at spille kampen i sidste spillerunde mod netop Craiova, fordi klubben hævdede, at Craiova ikke tog coronavirus alvorligt.

Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League

Det endte med, at det rumænske fodboldforbund besluttede at gøre kampen til en reelt finale, hvorfra der skulle findes en vinder, uanset om det var via forlænget spilletid eller straffesparkskonkurrence.

Det endte med en 3-1-sejr til Cluj, der dog måtte undvære sin træner, der kun lige var sluppet ud af hospitalet, efter han var smittet med coronavirus. Faktisk blev 16 spillere testet positiv for halvanden uge siden, men de viste sig at være falske positive.

Derfor fik Cluj mulighed for at gøre sæsonen færdig, lade sig kåre som mestre og altså hjælpe AGF.

Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
Læs også:Medie: AGF tæt på Bundu-salg
Læs også:Videresalgsklausul med i AGFs forhandlinger om Bundu-salg




Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Deadline overskredet: FC København melder ud

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Usbekistan – Colombia

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Frankrig – Senegal

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Irak – Norge

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Elias Jelert færdig

Argentina – Algeriet

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter