AGF fik hjælpende hånd: Meget tæt på lettere vej til i Europa League

AGF kan meget vel blive seedet i anden runde af Europa League-kvalifikationen. Holdet skal bare have ét resultat til at gå sin vej.



Rumænsk fodbold var det rene kaos mandag, men udfaldet af det kommer AGF til gode. CFR Cluj endte nemlig som mester for tredje sæson i træk, og dermed skal nummer to, Universitatea Craiova, spille Europa League-kvalifikation.

Det hjælper AGF, fordi rumænerne har færre ranglistepoint end de danske bronzevindere. Dermed er AGF tæt på at blive seedet til anden runde af kvalifikationen, hvilket vil betyde, at holdet undgår modstandere som Tottenham, AC Milan og Galatasaray.

Nu mangler AGF bare, at én af to ting sker. Enten skal FC Basel vinde Europa League og dermed ryge i Champions League til næste sæson. Ellers skal bare ét af de useedede hold overraske i første kvalifikationsrunde og slå et seedet hold. 

Læs også:Rumænsk kaos kan afgøre AGF’s Europa League-skæbne

Det forudsætter selvfølgelig, at AGF selv vinder sit opgør i første runde mod en endnu ukendt modstander. Her er danskerne dog stensikkert seedet og har dermed gode muligheder for at trække et svagt hold.

Mandag beskrev vi de kaotiske tilstande i Rumænien, der kun blev mere kaotiske i løbet af dagen. Cluj nægtede at spille kampen i sidste spillerunde mod netop Craiova, fordi klubben hævdede, at Craiova ikke tog coronavirus alvorligt.

Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League

Det endte med, at det rumænske fodboldforbund besluttede at gøre kampen til en reelt finale, hvorfra der skulle findes en vinder, uanset om det var via forlænget spilletid eller straffesparkskonkurrence.

Det endte med en 3-1-sejr til Cluj, der dog måtte undvære sin træner, der kun lige var sluppet ud af hospitalet, efter han var smittet med coronavirus. Faktisk blev 16 spillere testet positiv for halvanden uge siden, men de viste sig at være falske positive.

Derfor fik Cluj mulighed for at gøre sæsonen færdig, lade sig kåre som mestre og altså hjælpe AGF.

Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
Læs også:Medie: AGF tæt på Bundu-salg
Læs også:Videresalgsklausul med i AGFs forhandlinger om Bundu-salg




En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Monstrøs PL-transfer tæt på

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob