På dette tidspunkt sidste år havde FC København allerede taget hul på Champions League-kvalifikationen, men i år må FC Midtjylland vente yderligere over ro måneder på at tage hul på kvalifikationen til det forjættede land. Og FCM kan blive ramt af et presset program.
Forklaringen er naturligvis, at det – modsat sidste år – ikke er et normalt fodboldår. EM er blevet udskudt, og coronakrisen har også presset kalenderen for klubholdene. Nogle ligaer – som Holland og Frankrig – stoppede turneringerne, mens lande som Danmark og Tyskland har spillet til ende.
I den kommende kvalifikation til Champions League-spilles der kun i playoff-runden ude og hjemme, mens det ved lodtrækning afgøres, hvem der har hjemmebane i de tre første kvalifikationsrunder, hvor det over én kamp afgøres, hvem der går videre.
Vi skal ærligt indrømme, at vi her på tipsbladet.dk har haft visse vanskeligheder ved at kortlægge FC Midtjyllands vej til Champions League-gruppespillet. Først skrev vi, at de formentlig ikke blev seedet i 2. kvalifikationsrunde, hvor de indtræder, hvorefter vi kunne skrive, at de formentlig bliver seedet.
Nu har sagen så taget en ny drejning, så at sige, og FCM skal have hjælp af den nuværende Champions League-turnering for at få en seedning i 2. runde.
Læs også:Overblik: Meget svær vej til Champions League for FC Midtjylland
Ikke overraskende har den nye drejning også at gøre med coronapausen, og forklaringen får du her:
FC Midtjylland indtræder som sagt i anden runde af kvalifikationen til Champions League, hvor 10 hold bliver seedet. De 10 hold er fundet, og FCM er ikke iblandt, da de danske mestres seedningspoint blot er 11. bedst.
Men FC Midtjylland kan stadig blive seedet, det kræver dog hjælp fra den nuværende turnering.
Normalt ville en Champions League-sæson allerede være afviklet, og vinderen fundet. Vinderen får altid direkte adgang til næste sæsons gruppespil, ligegyldigt hvordan det er gået i den hjemlige turnering. Men vindes Champions League af et hold, der har kvalificeret sig til gruppespillet via den hjemlige liga, går en billet ned gennem kvalifikationssystemet.
Det vil – hvis man overfører det til den kommende kvalifikation – betyde, at Ajax går i gruppespillet i stedet for at starte i playoffrunden. Det vil betyde, at Sparta Prag overtager Ajax’ plads i playoffrunden i stedet for at starte i 3. runde af kvalifikationen. Og det betyder, at Dinamo Zagreb går ind i 3. runde i stedet for i 2. runde. Og dermed er der en seedning ledig, som altså går til FC Midtjylland.
Læs også:Leder: At FCK har det hårdere end FCM skjuler ikke problemerne
MEN, det er ikke et normalt år i år. Og det kan gå ud over FC Midtjylland, for når de danske mestre den 10. august finder ud af, hvem man skal møde i 2. runde af kvalifikationen, er denne sæsons Champions League ikke afgjort endnu.
Den 8. august spiller både Lyon og Napoli. Napoli spiller ude mod Barcelona efter 1-1 i Italien, mens Lyon gæster Juventus efter en sejr på 1-0 hjemme. Går et af de to hold – Lyon eller Napoli – videre fra ottendedelsfinalen i Champions League, bliver FC Midtjylland ikke seedet i 2. runde af kvalifikationen.
Det bekræfter seedningsekspert Bert Kassies over for tipsbladet.dk.
Ryger begge hold ud den 8. august, bliver FC Midtjylland seedet i 2. runde af kvalifikationen, da de tilbageværende hold i denne sæsons turnering har kvalificeret sig til næste sæsons turnering via den hjemlige turnering. Og så kan FCM i bowlen den 10. glæde sig over en seedning.
Omvendt ved UEFA ikke, hvis Napoli eller Lyon går videre, om årets turnering vindes af et hold, der ikke har en plads i næste års turnering allerede, og så vil man først justere turneringen senere, hvis der bliver behov for det.
Af UEFA’s regulativer til næste sæsons Champions League fremgår det af paragraf 3.04, at UEFA forbeholder sig retten til at rebalancere turneringen på et senere tidspunkt.
Oversat betyder det, at når der den 31. august trækkes lod til 3. runde i Champions League-kvalifikationen, ved man, om man kan sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet og Sparta Prag i playoffrunden og rykke lidt rundt, da Champions League i denne sæson slutter en uges tid inden lodtrækningen til 3. runde.
FC Midtjylland skal altså håbe på hjælp fra FC Barcelona og Juventus den 8. august, så man får en nemmere start på Champions League-kvalifikationen.
DU KAN HER LÆSE OM VEJEN TIL EUROPA LEAGUE-GRUPPESPILLET FOR SØNDERJYSKE, FC KØBENHAVN OG AGF.
Læs også:Superligaen er slut: Få sæsonens bedste citater
Læs også:Priske om assistenttræner: Han har cheftræner-potentiale
Læs også:Evander takker FCM: Har fået fodboldglæden og selvtilliden tilbage
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER
