På dette tidspunkt sidste år havde FC København allerede taget hul på Champions League-kvalifikationen, men i år må FC Midtjylland vente yderligere over ro måneder på at tage hul på kvalifikationen til det forjættede land. Og FCM kan blive ramt af et presset program.
Forklaringen er naturligvis, at det – modsat sidste år – ikke er et normalt fodboldår. EM er blevet udskudt, og coronakrisen har også presset kalenderen for klubholdene. Nogle ligaer – som Holland og Frankrig – stoppede turneringerne, mens lande som Danmark og Tyskland har spillet til ende.
I den kommende kvalifikation til Champions League-spilles der kun i playoff-runden ude og hjemme, mens det ved lodtrækning afgøres, hvem der har hjemmebane i de tre første kvalifikationsrunder, hvor det over én kamp afgøres, hvem der går videre.
Vi skal ærligt indrømme, at vi her på tipsbladet.dk har haft visse vanskeligheder ved at kortlægge FC Midtjyllands vej til Champions League-gruppespillet. Først skrev vi, at de formentlig ikke blev seedet i 2. kvalifikationsrunde, hvor de indtræder, hvorefter vi kunne skrive, at de formentlig bliver seedet.
Nu har sagen så taget en ny drejning, så at sige, og FCM skal have hjælp af den nuværende Champions League-turnering for at få en seedning i 2. runde.
Læs også:Overblik: Meget svær vej til Champions League for FC Midtjylland
Ikke overraskende har den nye drejning også at gøre med coronapausen, og forklaringen får du her:
FC Midtjylland indtræder som sagt i anden runde af kvalifikationen til Champions League, hvor 10 hold bliver seedet. De 10 hold er fundet, og FCM er ikke iblandt, da de danske mestres seedningspoint blot er 11. bedst.
Men FC Midtjylland kan stadig blive seedet, det kræver dog hjælp fra den nuværende turnering.
Normalt ville en Champions League-sæson allerede være afviklet, og vinderen fundet. Vinderen får altid direkte adgang til næste sæsons gruppespil, ligegyldigt hvordan det er gået i den hjemlige turnering. Men vindes Champions League af et hold, der har kvalificeret sig til gruppespillet via den hjemlige liga, går en billet ned gennem kvalifikationssystemet.
Det vil – hvis man overfører det til den kommende kvalifikation – betyde, at Ajax går i gruppespillet i stedet for at starte i playoffrunden. Det vil betyde, at Sparta Prag overtager Ajax’ plads i playoffrunden i stedet for at starte i 3. runde af kvalifikationen. Og det betyder, at Dinamo Zagreb går ind i 3. runde i stedet for i 2. runde. Og dermed er der en seedning ledig, som altså går til FC Midtjylland.
Læs også:Leder: At FCK har det hårdere end FCM skjuler ikke problemerne
MEN, det er ikke et normalt år i år. Og det kan gå ud over FC Midtjylland, for når de danske mestre den 10. august finder ud af, hvem man skal møde i 2. runde af kvalifikationen, er denne sæsons Champions League ikke afgjort endnu.
Den 8. august spiller både Lyon og Napoli. Napoli spiller ude mod Barcelona efter 1-1 i Italien, mens Lyon gæster Juventus efter en sejr på 1-0 hjemme. Går et af de to hold – Lyon eller Napoli – videre fra ottendedelsfinalen i Champions League, bliver FC Midtjylland ikke seedet i 2. runde af kvalifikationen.
Det bekræfter seedningsekspert Bert Kassies over for tipsbladet.dk.
Ryger begge hold ud den 8. august, bliver FC Midtjylland seedet i 2. runde af kvalifikationen, da de tilbageværende hold i denne sæsons turnering har kvalificeret sig til næste sæsons turnering via den hjemlige turnering. Og så kan FCM i bowlen den 10. glæde sig over en seedning.
Omvendt ved UEFA ikke, hvis Napoli eller Lyon går videre, om årets turnering vindes af et hold, der ikke har en plads i næste års turnering allerede, og så vil man først justere turneringen senere, hvis der bliver behov for det.
Af UEFA’s regulativer til næste sæsons Champions League fremgår det af paragraf 3.04, at UEFA forbeholder sig retten til at rebalancere turneringen på et senere tidspunkt.
Oversat betyder det, at når der den 31. august trækkes lod til 3. runde i Champions League-kvalifikationen, ved man, om man kan sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet og Sparta Prag i playoffrunden og rykke lidt rundt, da Champions League i denne sæson slutter en uges tid inden lodtrækningen til 3. runde.
FC Midtjylland skal altså håbe på hjælp fra FC Barcelona og Juventus den 8. august, så man får en nemmere start på Champions League-kvalifikationen.
DU KAN HER LÆSE OM VEJEN TIL EUROPA LEAGUE-GRUPPESPILLET FOR SØNDERJYSKE, FC KØBENHAVN OG AGF.
Læs også:Superligaen er slut: Få sæsonens bedste citater
Læs også:Priske om assistenttræner: Han har cheftræner-potentiale
Læs også:Evander takker FCM: Har fået fodboldglæden og selvtilliden tilbage
LIVE
LIVE: Esbjerg henter dansk angriber
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
