AGF-profil overrasket over karantæne-frikendelse

Mikael Anderson er glad for at kunne spille søndag mod FC Midtjylland, efter hans gule kort og karantæne i dag er blevet trukket efter en AGF-appel. Men han følte sig ikke sikker på, at det gule kort og karantænen ville blive omstødt.



Fredensvang(Tipsbladet): Minutter før, at AGF's Superliga-trup travede ud til opvarmning på det vindblæste og fugtige træningsanlæg torsdag formiddag, kom meddelelsen om, at Mikael Anderson slipper for karantæne i søndagens brag mod FC Midtjylland.

Anderson fik gult kort i en duel i mandagens kamp i Vejle i en duel med Raul Albentosa, hvor de færreste, der ikke var iført rød bluse eller holdt med hjemmeholdet, kunne se, at det var til gult, eller endog et frispark.

AGF appellerede det gule kort, der gav Mikael Anderson karantæne, og den appel havde den århusianske Superliga-klub altså held med.

En veloplagt Mikael Anderson gav den fuld gas til torsdagens træning og var i flere hårde dueller om bolden, og smilet var bredt på den offensive midtbanespiller fra Harlev lige vest for Århus, da han efter træning gav interview til Tipsbladet. 

– Jeg havde faktisk ikke forventet det, for jeg synes, der skal meget til, før de laver en kendelse om. Jeg kan godt se, at der jo er kontakt, den er selvfølgelig ikke så stor, som han gør det til, men hvis det kan forsvares, at han går ned, så kan det godt være, at det ikke trækker ham tilbage, siger Mikael Anderson til Tipsbladet om den karantæne, han altså nu slipper for.

Synes godt om Albentosa
Raul Albentosa har efterfølgende fået en del kritik for situationen, der bestemt ikke er den første i tiden i dansk fodbold, hvor modstanderhold har haft det indtryk, at spanieren er meget hurtig til at gå i græsset.

Artiklen fortsætter under billedet.

234438

Mikael Anderson er personligt fan af Albentosas spil og vilje til at vinde, og så er han glad for, at han i dette tilfælde slipper for en karantæne,  AGF'eren ikke mener, han skulle have.

– Selvfølgelig overspiller han det, men igen, det er der også mange andre, der gør, inklusive mig selv en gang imellem. Så, jeg er ikke efter ham. Men jeg er glad for, at de kan se, at det ikke helt er nok til et gult kort.

– Det gør bare, at jeg glæder mig endnu mere til kampen på søndag, for jeg har jo været forvirret omkring, om jeg skulle spille den eller ej. Det er dejligt, at det er på plads, og at jeg er klar til på søndag.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles tilfreds med at hans sin kreatør klar til søndagens svære kamp mod FC Midtjylland.

– Jeg er meget glad. Jeg har komplimenteret ham i medierne og internt, for han har hævet sit niveau. Det var ikke nemt med transfervinduet, men i den her kamp mod Vejle, hævede han sit niveau, og det var godt at se. Han var vores mest kreative spiller, og det må han gerne være venlig at fortsætte. Så jeg er rigtig glad for, at vi har ham til rådighed, siger Uwe Rösler.

AGF får søndag besøg af FC Midtjylland i rundens topbrag i Superligaen.

Tipsbladets fan-panel i Fanklubben har set nærmere på, om det er rimeligt at buhe af tidligere spillere, når de stiller op for andre Superliga-klubber – det kom der interessante betragtninger ud af. Læs dem her. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skræmmende Chido Obi-scener

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

631 millioner kroner

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Han tisser isterninger’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

– Burde have lukket langt tidligere!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Dansker hyldes for sin form – her er prisen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bo Henriksen lander TV-job

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Voldsomt skænderi i FC København

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Medier revser Real Madrid-træner

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp