Fredensvang(Tipsbladet): Minutter før, at AGF's Superliga-trup travede ud til opvarmning på det vindblæste og fugtige træningsanlæg torsdag formiddag, kom meddelelsen om, at Mikael Anderson slipper for karantæne i søndagens brag mod FC Midtjylland.
Anderson fik gult kort i en duel i mandagens kamp i Vejle i en duel med Raul Albentosa, hvor de færreste, der ikke var iført rød bluse eller holdt med hjemmeholdet, kunne se, at det var til gult, eller endog et frispark.
AGF appellerede det gule kort, der gav Mikael Anderson karantæne, og den appel havde den århusianske Superliga-klub altså held med.
En veloplagt Mikael Anderson gav den fuld gas til torsdagens træning og var i flere hårde dueller om bolden, og smilet var bredt på den offensive midtbanespiller fra Harlev lige vest for Århus, da han efter træning gav interview til Tipsbladet.
– Jeg havde faktisk ikke forventet det, for jeg synes, der skal meget til, før de laver en kendelse om. Jeg kan godt se, at der jo er kontakt, den er selvfølgelig ikke så stor, som han gør det til, men hvis det kan forsvares, at han går ned, så kan det godt være, at det ikke trækker ham tilbage, siger Mikael Anderson til Tipsbladet om den karantæne, han altså nu slipper for.
Synes godt om Albentosa
Raul Albentosa har efterfølgende fået en del kritik for situationen, der bestemt ikke er den første i tiden i dansk fodbold, hvor modstanderhold har haft det indtryk, at spanieren er meget hurtig til at gå i græsset.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mikael Anderson er personligt fan af Albentosas spil og vilje til at vinde, og så er han glad for, at han i dette tilfælde slipper for en karantæne, AGF'eren ikke mener, han skulle have.
– Selvfølgelig overspiller han det, men igen, det er der også mange andre, der gør, inklusive mig selv en gang imellem. Så, jeg er ikke efter ham. Men jeg er glad for, at de kan se, at det ikke helt er nok til et gult kort.
– Det gør bare, at jeg glæder mig endnu mere til kampen på søndag, for jeg har jo været forvirret omkring, om jeg skulle spille den eller ej. Det er dejligt, at det er på plads, og at jeg er klar til på søndag.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles tilfreds med at hans sin kreatør klar til søndagens svære kamp mod FC Midtjylland.
– Jeg er meget glad. Jeg har komplimenteret ham i medierne og internt, for han har hævet sit niveau. Det var ikke nemt med transfervinduet, men i den her kamp mod Vejle, hævede han sit niveau, og det var godt at se. Han var vores mest kreative spiller, og det må han gerne være venlig at fortsætte. Så jeg er rigtig glad for, at vi har ham til rådighed, siger Uwe Rösler.
AGF får søndag besøg af FC Midtjylland i rundens topbrag i Superligaen.
Tipsbladets fan-panel i Fanklubben har set nærmere på, om det er rimeligt at buhe af tidligere spillere, når de stiller op for andre Superliga-klubber – det kom der interessante betragtninger ud af. Læs dem her.
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
Her kan du se FC København mod Napoli
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
FC København byder på kantspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
AVIS