ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag middag trænede AGF's Superliga-trup under en matgrå himmel på naboklubben Viby IF's kunstgræsbane.
Der er en kilometers penge mellem AGF's anlæg på Fredensvang og Vibys træningsbaner ved Skanderborgvej, og blandt de første ude af dagens træningspas var de erfarne profiler Frederik Tingager og Patrick Mortensen, der ligesom de fleste holdkammerater og de få observatører til træningen gerne ville tilbage til det lune klubhus på Fredensvang i en ruf.
Én, der til gengæld ikke var at spotte til træningen, var Nicolai Poulsen, der udgik meget kort inde i sidste fredags AGF-kamp i Farum.
Den kamp gik mildest talt ikke ret godt for AGF, der ganske vist kun tabte på et FCN-mål i dommerens tillægstid men nærmest intet skabte i løbet af opgøret, hvilket er dybt usædvanligt for AGF i denne halvsæson.
Poulsens skade var ingen hjælp, og 'Polle'-fans blandt AGF's tilhængerskare skal ikke tage turen til Silkeborg og endnu en kunstgræs-kamp på søndag i håbet om at få en matchworn Nicolai Poulsen-trøje.
– Han er ikke klar til kampen. Han har en muskelskade i læggen. Vi må se, om han kan blive klar til vores sidste kamp her i 2024 [en pokalkamp ude mod Brøndby 15. december]. Det kan være, han bliver klar, det kan også være, han ikke gør, siger Uwe Rösler.

AGF havde det særdeles svært især i første halvleg mod FC Nordsjælland, der lagde et voldsomt pres på AGF's opspil, noget Uwe Rösler roste den sjællandske modstander for i interviewet med en række medier efter torsdagens AGF-træning.
Men AGF vil ikke bruge det tidlige skifte, hvor norske Kristian Arnstad kom ind, som forklaring på, at fredagens kamp var en af AGF's dårligste i adskillige måneder.
– Jeg siger ikke det her for at bruge det som undskyldning. Men vi havde forberedt os en hel uge med Poulsen på positionen, mens Kristian Arnstad kun havde fået 20 minutter på den sidste dag, fordi han havde spillet så meget med landsholdet, og vi ikke havde ham tilgængelig til et helt træningspas.
– Det er urimeligt for ham, at han kunne havde haft 20 minutters forberedelse, så han får 100 procent sikkert chancen igen. Han er en virkelig god spiller, der stadig har meget at lære og kun er 21 år. Han er så talentfuld, og vi er virkelig glade for, vi kunne trække ham til klubben, siger Uwe Rösler.
Til torsdagens træning var forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard med noget af tiden, mens Jacob Andersen gjorde comeback efter sygdom siden fredagens kamp i Farum, og Uwe Rösler regner med, alle mand ud over Nicolai Poulsen og langtidsskadede folk som Kevin Yakob er klar søndag.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART