ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag middag trænede AGF's Superliga-trup under en matgrå himmel på naboklubben Viby IF's kunstgræsbane.
Der er en kilometers penge mellem AGF's anlæg på Fredensvang og Vibys træningsbaner ved Skanderborgvej, og blandt de første ude af dagens træningspas var de erfarne profiler Frederik Tingager og Patrick Mortensen, der ligesom de fleste holdkammerater og de få observatører til træningen gerne ville tilbage til det lune klubhus på Fredensvang i en ruf.
Én, der til gengæld ikke var at spotte til træningen, var Nicolai Poulsen, der udgik meget kort inde i sidste fredags AGF-kamp i Farum.
Den kamp gik mildest talt ikke ret godt for AGF, der ganske vist kun tabte på et FCN-mål i dommerens tillægstid men nærmest intet skabte i løbet af opgøret, hvilket er dybt usædvanligt for AGF i denne halvsæson.
Poulsens skade var ingen hjælp, og 'Polle'-fans blandt AGF's tilhængerskare skal ikke tage turen til Silkeborg og endnu en kunstgræs-kamp på søndag i håbet om at få en matchworn Nicolai Poulsen-trøje.
– Han er ikke klar til kampen. Han har en muskelskade i læggen. Vi må se, om han kan blive klar til vores sidste kamp her i 2024 [en pokalkamp ude mod Brøndby 15. december]. Det kan være, han bliver klar, det kan også være, han ikke gør, siger Uwe Rösler.

AGF havde det særdeles svært især i første halvleg mod FC Nordsjælland, der lagde et voldsomt pres på AGF's opspil, noget Uwe Rösler roste den sjællandske modstander for i interviewet med en række medier efter torsdagens AGF-træning.
Men AGF vil ikke bruge det tidlige skifte, hvor norske Kristian Arnstad kom ind, som forklaring på, at fredagens kamp var en af AGF's dårligste i adskillige måneder.
– Jeg siger ikke det her for at bruge det som undskyldning. Men vi havde forberedt os en hel uge med Poulsen på positionen, mens Kristian Arnstad kun havde fået 20 minutter på den sidste dag, fordi han havde spillet så meget med landsholdet, og vi ikke havde ham tilgængelig til et helt træningspas.
– Det er urimeligt for ham, at han kunne havde haft 20 minutters forberedelse, så han får 100 procent sikkert chancen igen. Han er en virkelig god spiller, der stadig har meget at lære og kun er 21 år. Han er så talentfuld, og vi er virkelig glade for, vi kunne trække ham til klubben, siger Uwe Rösler.
Til torsdagens træning var forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard med noget af tiden, mens Jacob Andersen gjorde comeback efter sygdom siden fredagens kamp i Farum, og Uwe Rösler regner med, alle mand ud over Nicolai Poulsen og langtidsskadede folk som Kevin Yakob er klar søndag.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’