AGF-profil skadet: Rösler håber på Brøndby-kamp

Både spillere og trænere i AGF-lejren var svært trætte af det, da Nicolai Poulsen måtte udgå af sidste uges nederlag til FC Nordsjælland. Og det er ikke sikkert, Poulsen er tilbage foreløbig.



ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag middag trænede AGF's Superliga-trup under en matgrå himmel på naboklubben Viby IF's kunstgræsbane.

Der er en kilometers penge mellem AGF's anlæg på Fredensvang og Vibys træningsbaner ved Skanderborgvej, og blandt de første ude af dagens træningspas var de erfarne profiler Frederik Tingager og Patrick Mortensen, der ligesom de fleste holdkammerater og de få observatører til træningen gerne ville tilbage til det lune klubhus på Fredensvang i en ruf.

Én, der til gengæld ikke var at spotte til træningen, var Nicolai Poulsen, der udgik meget kort inde i sidste fredags AGF-kamp i Farum.

Den kamp gik mildest talt ikke ret godt for AGF, der ganske vist kun tabte på et FCN-mål i dommerens tillægstid men nærmest intet skabte i løbet af opgøret, hvilket er dybt usædvanligt for AGF i denne halvsæson.

Poulsens skade var ingen hjælp, og 'Polle'-fans blandt AGF's tilhængerskare skal ikke tage turen til Silkeborg og endnu en kunstgræs-kamp på søndag i håbet om at få en matchworn Nicolai Poulsen-trøje.

– Han er ikke klar til kampen. Han har en muskelskade i læggen. Vi må se, om han kan blive klar til vores sidste kamp her i 2024 [en pokalkamp ude mod Brøndby 15. december]. Det kan være, han bliver klar, det kan også være, han ikke gør, siger Uwe Rösler.

286140

Foto: Alamy

AGF havde det særdeles svært især i første halvleg mod FC Nordsjælland, der lagde et voldsomt pres på AGF's opspil, noget Uwe Rösler roste den sjællandske modstander for i interviewet med en række medier efter torsdagens AGF-træning.

Men AGF vil ikke bruge det tidlige skifte, hvor norske Kristian Arnstad kom ind, som forklaring på, at fredagens kamp var en af AGF's dårligste i adskillige måneder.

– Jeg siger ikke det her for at bruge det som undskyldning. Men vi havde forberedt os en hel uge med Poulsen på positionen, mens Kristian Arnstad kun havde fået 20 minutter på den sidste dag, fordi han havde spillet så meget med landsholdet, og vi ikke havde ham tilgængelig til et helt træningspas.

– Det er urimeligt for ham, at han kunne havde haft 20 minutters forberedelse, så han får 100 procent sikkert chancen igen. Han er en virkelig god spiller, der stadig har meget at lære og kun er 21 år. Han er så talentfuld, og vi er virkelig glade for, vi kunne trække ham til klubben, siger Uwe Rösler.

Til torsdagens træning var forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard med noget af tiden, mens Jacob Andersen gjorde comeback efter sygdom siden fredagens kamp i Farum, og Uwe Rösler regner med, alle mand ud over Nicolai Poulsen og langtidsskadede folk som Kevin Yakob er klar søndag.






Chokpris på Victor Froholdt




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Traditionsklub henter Stephen Odey

Arsenal – Chelsea

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

‘Jeg hadede verden’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kontant melding fra ny Spurs-boss



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Froholdt-video trækker overskrifter

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg