AGF-profil skadet: Rösler håber på Brøndby-kamp

Både spillere og trænere i AGF-lejren var svært trætte af det, da Nicolai Poulsen måtte udgå af sidste uges nederlag til FC Nordsjælland. Og det er ikke sikkert, Poulsen er tilbage foreløbig.



ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag middag trænede AGF's Superliga-trup under en matgrå himmel på naboklubben Viby IF's kunstgræsbane.

Der er en kilometers penge mellem AGF's anlæg på Fredensvang og Vibys træningsbaner ved Skanderborgvej, og blandt de første ude af dagens træningspas var de erfarne profiler Frederik Tingager og Patrick Mortensen, der ligesom de fleste holdkammerater og de få observatører til træningen gerne ville tilbage til det lune klubhus på Fredensvang i en ruf.

Én, der til gengæld ikke var at spotte til træningen, var Nicolai Poulsen, der udgik meget kort inde i sidste fredags AGF-kamp i Farum.

Den kamp gik mildest talt ikke ret godt for AGF, der ganske vist kun tabte på et FCN-mål i dommerens tillægstid men nærmest intet skabte i løbet af opgøret, hvilket er dybt usædvanligt for AGF i denne halvsæson.

Poulsens skade var ingen hjælp, og 'Polle'-fans blandt AGF's tilhængerskare skal ikke tage turen til Silkeborg og endnu en kunstgræs-kamp på søndag i håbet om at få en matchworn Nicolai Poulsen-trøje.

– Han er ikke klar til kampen. Han har en muskelskade i læggen. Vi må se, om han kan blive klar til vores sidste kamp her i 2024 [en pokalkamp ude mod Brøndby 15. december]. Det kan være, han bliver klar, det kan også være, han ikke gør, siger Uwe Rösler.

286140

Foto: Alamy

AGF havde det særdeles svært især i første halvleg mod FC Nordsjælland, der lagde et voldsomt pres på AGF's opspil, noget Uwe Rösler roste den sjællandske modstander for i interviewet med en række medier efter torsdagens AGF-træning.

Men AGF vil ikke bruge det tidlige skifte, hvor norske Kristian Arnstad kom ind, som forklaring på, at fredagens kamp var en af AGF's dårligste i adskillige måneder.

– Jeg siger ikke det her for at bruge det som undskyldning. Men vi havde forberedt os en hel uge med Poulsen på positionen, mens Kristian Arnstad kun havde fået 20 minutter på den sidste dag, fordi han havde spillet så meget med landsholdet, og vi ikke havde ham tilgængelig til et helt træningspas.

– Det er urimeligt for ham, at han kunne havde haft 20 minutters forberedelse, så han får 100 procent sikkert chancen igen. Han er en virkelig god spiller, der stadig har meget at lære og kun er 21 år. Han er så talentfuld, og vi er virkelig glade for, vi kunne trække ham til klubben, siger Uwe Rösler.

Til torsdagens træning var forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard med noget af tiden, mens Jacob Andersen gjorde comeback efter sygdom siden fredagens kamp i Farum, og Uwe Rösler regner med, alle mand ud over Nicolai Poulsen og langtidsskadede folk som Kevin Yakob er klar søndag.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Drømmemål sender Fredericia under stregen