ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag middag trænede AGF's Superliga-trup under en matgrå himmel på naboklubben Viby IF's kunstgræsbane.
Der er en kilometers penge mellem AGF's anlæg på Fredensvang og Vibys træningsbaner ved Skanderborgvej, og blandt de første ude af dagens træningspas var de erfarne profiler Frederik Tingager og Patrick Mortensen, der ligesom de fleste holdkammerater og de få observatører til træningen gerne ville tilbage til det lune klubhus på Fredensvang i en ruf.
Én, der til gengæld ikke var at spotte til træningen, var Nicolai Poulsen, der udgik meget kort inde i sidste fredags AGF-kamp i Farum.
Den kamp gik mildest talt ikke ret godt for AGF, der ganske vist kun tabte på et FCN-mål i dommerens tillægstid men nærmest intet skabte i løbet af opgøret, hvilket er dybt usædvanligt for AGF i denne halvsæson.
Poulsens skade var ingen hjælp, og 'Polle'-fans blandt AGF's tilhængerskare skal ikke tage turen til Silkeborg og endnu en kunstgræs-kamp på søndag i håbet om at få en matchworn Nicolai Poulsen-trøje.
– Han er ikke klar til kampen. Han har en muskelskade i læggen. Vi må se, om han kan blive klar til vores sidste kamp her i 2024 [en pokalkamp ude mod Brøndby 15. december]. Det kan være, han bliver klar, det kan også være, han ikke gør, siger Uwe Rösler.

AGF havde det særdeles svært især i første halvleg mod FC Nordsjælland, der lagde et voldsomt pres på AGF's opspil, noget Uwe Rösler roste den sjællandske modstander for i interviewet med en række medier efter torsdagens AGF-træning.
Men AGF vil ikke bruge det tidlige skifte, hvor norske Kristian Arnstad kom ind, som forklaring på, at fredagens kamp var en af AGF's dårligste i adskillige måneder.
– Jeg siger ikke det her for at bruge det som undskyldning. Men vi havde forberedt os en hel uge med Poulsen på positionen, mens Kristian Arnstad kun havde fået 20 minutter på den sidste dag, fordi han havde spillet så meget med landsholdet, og vi ikke havde ham tilgængelig til et helt træningspas.
– Det er urimeligt for ham, at han kunne havde haft 20 minutters forberedelse, så han får 100 procent sikkert chancen igen. Han er en virkelig god spiller, der stadig har meget at lære og kun er 21 år. Han er så talentfuld, og vi er virkelig glade for, vi kunne trække ham til klubben, siger Uwe Rösler.
Til torsdagens træning var forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard med noget af tiden, mens Jacob Andersen gjorde comeback efter sygdom siden fredagens kamp i Farum, og Uwe Rösler regner med, alle mand ud over Nicolai Poulsen og langtidsskadede folk som Kevin Yakob er klar søndag.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER