Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AGF:
Smilene bliver bredere og bredere i Smilets By for hver spillerunde, der går.
AGF buldrer nemlig derudaf med den ene fantastiske præstation efter den anden og er nu oppe på fem sejre i rap og en aktuel andenplads i Superligaen.
Det er efterhånden svært at genkende det AGF-mandskab, som havde ry for at spille en anelse kedeligt og henholdende i seneste sæson, for sjældent har ‘’De Hvii’e’’ spillet så fremragende, offensiv fodbold.
Den nye offensive tilgang er da også til at aflæse i resultaterne med minimum fire scoringer i fire af de seneste fem ligakampe, og det er endda uden at gå på kompromis med den stærke defensiv.
Landskampspausen kom måske lige ubelejligt for de formstærke aarhusianerne, men omvendt var det nok ikke helt tosset med et lille hvil og tid til genopladning af batterierne hos de spillere, som Rösler trækker store veksler på uge efter uge.
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland.
Silkeborg IF:
Foruden AGF er Silkeborg Superliga-sæsonens hidtil største, positive overraskelse.
Inden seneste spillerunde toppede Kent Nielsens tropper højst overraskende rækken efter fire sejre på stribe over henholdsvis Viborg, Randers, FC Nordsjælland og Vejle, men stimen fik sin ende hjemme på JYSK Park mod FC Midtjylland.
Tonni Adamsen fandt ellers vej til netmaskerne igen, igen, og er nu oppe på syv scoringer i de seneste fire kampe, men lige lidt hjalp det mod de stærke gæster, som vandt klart og fortjent.
Det skal dog ikke tage noget fra den formidable sæsonstart, hvor Kent Nielsen og co. på trods af et hav af skader og fire europæiske kampe, har formået at holde fanen højt i Superligaen.
Spørgsmålet er bare, om de også kan blive ved med at levere på så høj en klinge som i sæsonens indledning?
Vigtige Thordarson og Alexander Lind drog tidligere på sommeren videre i karrieren, og på transfervinduets sidste dag skiftede midtbaneprofilen Mark Brink til FC Nordsjælland.
Silkeborg må formentlig fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge, som alle sad ude med skader inden landskampspausen.
Og så udgik Younes Bakiz med en skade mod FC Midtjylland, hvorfor der skal holdes øje med status på den offensive profil.
Til gengæld peger pilen mod, at Pelle Mattsson snart kan være klar igen.
Karantæner:
AGF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Mattsson, Larsen, Freundlich, – Andersen, Orazov – Adamsen
Dom:
Hvis ellers ikke landskampspausen har fået hjemmeholdet helt ud af flowet, er det svært ikke at se deres vej i søndagens kamp mod Silkeborg.
AGF er nemlig fyr og flamme med fem sejre i streg, og en offensiv, som bugner af selvtillid.
Målene virker til at kunne komme fra alle ledder og kanter, og selvom Silkeborg råder over en brandvarm målscorer i Tonni Adamsen, er det næppe nok til at ryste ‘’De Hvii’e’’.
3-1 til AGF.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 1.63 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Belgien – Senegal
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT