AGF – Silkeborg IF

AGF buldrer derudaf med den ene storsejr efter den anden, men søndag eftermiddag venter en svær opgave, når rækkens nummer tre, Silkeborg, gæster Ceres Park.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
Smilene bliver bredere og bredere i Smilets By for hver spillerunde, der går.

AGF buldrer nemlig derudaf med den ene fantastiske præstation efter den anden og er nu oppe på fem sejre i rap og en aktuel andenplads i Superligaen.

Det er efterhånden svært at genkende det AGF-mandskab, som havde ry for at spille en anelse kedeligt og henholdende i seneste sæson, for sjældent har ‘’De Hvii’e’’ spillet så fremragende, offensiv fodbold.

Den nye offensive tilgang er da også til at aflæse i resultaterne med minimum fire scoringer i fire af de seneste fem ligakampe, og det er endda uden at gå på kompromis med den stærke defensiv.

Landskampspausen kom måske lige ubelejligt for de formstærke aarhusianerne, men omvendt var det nok ikke helt tosset med et lille hvil og tid til genopladning af batterierne hos de spillere, som Rösler trækker store veksler på uge efter uge.

Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland.

Silkeborg IF:
Foruden AGF er Silkeborg Superliga-sæsonens hidtil største, positive overraskelse.

Inden seneste spillerunde toppede Kent Nielsens tropper højst overraskende rækken efter fire sejre på stribe over henholdsvis Viborg, Randers, FC Nordsjælland og Vejle, men stimen fik sin ende hjemme på JYSK Park mod FC Midtjylland.

Tonni Adamsen fandt ellers vej til netmaskerne igen, igen, og er nu oppe på syv scoringer i de seneste fire kampe, men lige lidt hjalp det mod de stærke gæster, som vandt klart og fortjent.

Det skal dog ikke tage noget fra den formidable sæsonstart, hvor Kent Nielsen og co. på trods af et hav af skader og fire europæiske kampe, har formået at holde fanen højt i Superligaen.

Spørgsmålet er bare, om de også kan blive ved med at levere på så høj en klinge som i sæsonens indledning?

Vigtige Thordarson og Alexander Lind drog tidligere på sommeren videre i karrieren, og på transfervinduets sidste dag skiftede midtbaneprofilen Mark Brink til FC Nordsjælland.

Silkeborg må formentlig fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge, som alle sad ude med skader inden landskampspausen.

Og så udgik Younes Bakiz med en skade mod FC Midtjylland, hvorfor der skal holdes øje med status på den offensive profil.

Til gengæld peger pilen mod, at Pelle Mattsson snart kan være klar igen.

Karantæner:
AGF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Mattsson, Larsen, Freundlich, – Andersen, Orazov – Adamsen

Dom:
Hvis ellers ikke landskampspausen har fået hjemmeholdet helt ud af flowet, er det svært ikke at se deres vej i søndagens kamp mod Silkeborg.

AGF er nemlig fyr og flamme med fem sejre i streg, og en offensiv, som bugner af selvtillid.

Målene virker til at kunne komme fra alle ledder og kanter, og selvom Silkeborg råder over en brandvarm målscorer i Tonni Adamsen, er det næppe nok til at ryste ‘’De Hvii’e’’.

3-1 til AGF.

Spilforslag:
AGF vinder til odds 1.63 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Første gang nogensinde for Eriksen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Stor overraskelse til FCM-træning

Henter 16-årig i FC København

Vil gøre det onde ved Brøndby

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Froholdt-video trækker overskrifter

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det er en frustration for os alle

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Leeds kan lege med mod Man City

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’