Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AGF:
Smilene bliver bredere og bredere i Smilets By for hver spillerunde, der går.
AGF buldrer nemlig derudaf med den ene fantastiske præstation efter den anden og er nu oppe på fem sejre i rap og en aktuel andenplads i Superligaen.
Det er efterhånden svært at genkende det AGF-mandskab, som havde ry for at spille en anelse kedeligt og henholdende i seneste sæson, for sjældent har ‘’De Hvii’e’’ spillet så fremragende, offensiv fodbold.
Den nye offensive tilgang er da også til at aflæse i resultaterne med minimum fire scoringer i fire af de seneste fem ligakampe, og det er endda uden at gå på kompromis med den stærke defensiv.
Landskampspausen kom måske lige ubelejligt for de formstærke aarhusianerne, men omvendt var det nok ikke helt tosset med et lille hvil og tid til genopladning af batterierne hos de spillere, som Rösler trækker store veksler på uge efter uge.
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland.
Silkeborg IF:
Foruden AGF er Silkeborg Superliga-sæsonens hidtil største, positive overraskelse.
Inden seneste spillerunde toppede Kent Nielsens tropper højst overraskende rækken efter fire sejre på stribe over henholdsvis Viborg, Randers, FC Nordsjælland og Vejle, men stimen fik sin ende hjemme på JYSK Park mod FC Midtjylland.
Tonni Adamsen fandt ellers vej til netmaskerne igen, igen, og er nu oppe på syv scoringer i de seneste fire kampe, men lige lidt hjalp det mod de stærke gæster, som vandt klart og fortjent.
Det skal dog ikke tage noget fra den formidable sæsonstart, hvor Kent Nielsen og co. på trods af et hav af skader og fire europæiske kampe, har formået at holde fanen højt i Superligaen.
Spørgsmålet er bare, om de også kan blive ved med at levere på så høj en klinge som i sæsonens indledning?
Vigtige Thordarson og Alexander Lind drog tidligere på sommeren videre i karrieren, og på transfervinduets sidste dag skiftede midtbaneprofilen Mark Brink til FC Nordsjælland.
Silkeborg må formentlig fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge, som alle sad ude med skader inden landskampspausen.
Og så udgik Younes Bakiz med en skade mod FC Midtjylland, hvorfor der skal holdes øje med status på den offensive profil.
Til gengæld peger pilen mod, at Pelle Mattsson snart kan være klar igen.
Karantæner:
AGF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Mattsson, Larsen, Freundlich, – Andersen, Orazov – Adamsen
Dom:
Hvis ellers ikke landskampspausen har fået hjemmeholdet helt ud af flowet, er det svært ikke at se deres vej i søndagens kamp mod Silkeborg.
AGF er nemlig fyr og flamme med fem sejre i streg, og en offensiv, som bugner af selvtillid.
Målene virker til at kunne komme fra alle ledder og kanter, og selvom Silkeborg råder over en brandvarm målscorer i Tonni Adamsen, er det næppe nok til at ryste ‘’De Hvii’e’’.
3-1 til AGF.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 1.63 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Stjernetransfer på plads alligevel
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER