AGF – Silkeborg IF

AGF buldrer derudaf med den ene storsejr efter den anden, men søndag eftermiddag venter en svær opgave, når rækkens nummer tre, Silkeborg, gæster Ceres Park.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
Smilene bliver bredere og bredere i Smilets By for hver spillerunde, der går.

AGF buldrer nemlig derudaf med den ene fantastiske præstation efter den anden og er nu oppe på fem sejre i rap og en aktuel andenplads i Superligaen.

Det er efterhånden svært at genkende det AGF-mandskab, som havde ry for at spille en anelse kedeligt og henholdende i seneste sæson, for sjældent har ‘’De Hvii’e’’ spillet så fremragende, offensiv fodbold.

Den nye offensive tilgang er da også til at aflæse i resultaterne med minimum fire scoringer i fire af de seneste fem ligakampe, og det er endda uden at gå på kompromis med den stærke defensiv.

Landskampspausen kom måske lige ubelejligt for de formstærke aarhusianerne, men omvendt var det nok ikke helt tosset med et lille hvil og tid til genopladning af batterierne hos de spillere, som Rösler trækker store veksler på uge efter uge.

Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland.

Silkeborg IF:
Foruden AGF er Silkeborg Superliga-sæsonens hidtil største, positive overraskelse.

Inden seneste spillerunde toppede Kent Nielsens tropper højst overraskende rækken efter fire sejre på stribe over henholdsvis Viborg, Randers, FC Nordsjælland og Vejle, men stimen fik sin ende hjemme på JYSK Park mod FC Midtjylland.

Tonni Adamsen fandt ellers vej til netmaskerne igen, igen, og er nu oppe på syv scoringer i de seneste fire kampe, men lige lidt hjalp det mod de stærke gæster, som vandt klart og fortjent.

Det skal dog ikke tage noget fra den formidable sæsonstart, hvor Kent Nielsen og co. på trods af et hav af skader og fire europæiske kampe, har formået at holde fanen højt i Superligaen.

Spørgsmålet er bare, om de også kan blive ved med at levere på så høj en klinge som i sæsonens indledning?

Vigtige Thordarson og Alexander Lind drog tidligere på sommeren videre i karrieren, og på transfervinduets sidste dag skiftede midtbaneprofilen Mark Brink til FC Nordsjælland.

Silkeborg må formentlig fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge, som alle sad ude med skader inden landskampspausen.

Og så udgik Younes Bakiz med en skade mod FC Midtjylland, hvorfor der skal holdes øje med status på den offensive profil.

Til gengæld peger pilen mod, at Pelle Mattsson snart kan være klar igen.

Karantæner:
AGF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Mattsson, Larsen, Freundlich, – Andersen, Orazov – Adamsen

Dom:
Hvis ellers ikke landskampspausen har fået hjemmeholdet helt ud af flowet, er det svært ikke at se deres vej i søndagens kamp mod Silkeborg.

AGF er nemlig fyr og flamme med fem sejre i streg, og en offensiv, som bugner af selvtillid.

Målene virker til at kunne komme fra alle ledder og kanter, og selvom Silkeborg råder over en brandvarm målscorer i Tonni Adamsen, er det næppe nok til at ryste ‘’De Hvii’e’’.

3-1 til AGF.

Spilforslag:
AGF vinder til odds 1.63 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Brøndby bekræfter salg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Manchester United rasende

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Hård kritik af FC København-stjerne

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Aldrig set før

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

– Overdrevet og unuanceret

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder