Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AGF:
Smilene bliver bredere og bredere i Smilets By for hver spillerunde, der går.
AGF buldrer nemlig derudaf med den ene fantastiske præstation efter den anden og er nu oppe på fem sejre i rap og en aktuel andenplads i Superligaen.
Det er efterhånden svært at genkende det AGF-mandskab, som havde ry for at spille en anelse kedeligt og henholdende i seneste sæson, for sjældent har ‘’De Hvii’e’’ spillet så fremragende, offensiv fodbold.
Den nye offensive tilgang er da også til at aflæse i resultaterne med minimum fire scoringer i fire af de seneste fem ligakampe, og det er endda uden at gå på kompromis med den stærke defensiv.
Landskampspausen kom måske lige ubelejligt for de formstærke aarhusianerne, men omvendt var det nok ikke helt tosset med et lille hvil og tid til genopladning af batterierne hos de spillere, som Rösler trækker store veksler på uge efter uge.
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland.
Silkeborg IF:
Foruden AGF er Silkeborg Superliga-sæsonens hidtil største, positive overraskelse.
Inden seneste spillerunde toppede Kent Nielsens tropper højst overraskende rækken efter fire sejre på stribe over henholdsvis Viborg, Randers, FC Nordsjælland og Vejle, men stimen fik sin ende hjemme på JYSK Park mod FC Midtjylland.
Tonni Adamsen fandt ellers vej til netmaskerne igen, igen, og er nu oppe på syv scoringer i de seneste fire kampe, men lige lidt hjalp det mod de stærke gæster, som vandt klart og fortjent.
Det skal dog ikke tage noget fra den formidable sæsonstart, hvor Kent Nielsen og co. på trods af et hav af skader og fire europæiske kampe, har formået at holde fanen højt i Superligaen.
Spørgsmålet er bare, om de også kan blive ved med at levere på så høj en klinge som i sæsonens indledning?
Vigtige Thordarson og Alexander Lind drog tidligere på sommeren videre i karrieren, og på transfervinduets sidste dag skiftede midtbaneprofilen Mark Brink til FC Nordsjælland.
Silkeborg må formentlig fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge, som alle sad ude med skader inden landskampspausen.
Og så udgik Younes Bakiz med en skade mod FC Midtjylland, hvorfor der skal holdes øje med status på den offensive profil.
Til gengæld peger pilen mod, at Pelle Mattsson snart kan være klar igen.
Karantæner:
AGF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Mattsson, Larsen, Freundlich, – Andersen, Orazov – Adamsen
Dom:
Hvis ellers ikke landskampspausen har fået hjemmeholdet helt ud af flowet, er det svært ikke at se deres vej i søndagens kamp mod Silkeborg.
AGF er nemlig fyr og flamme med fem sejre i streg, og en offensiv, som bugner af selvtillid.
Målene virker til at kunne komme fra alle ledder og kanter, og selvom Silkeborg råder over en brandvarm målscorer i Tonni Adamsen, er det næppe nok til at ryste ‘’De Hvii’e’’.
3-1 til AGF.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 1.63 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
HELT VILDT
‘De går amok!’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Ikke set i 30 år
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Stjernetransfer på plads alligevel
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED