AGF kom mandag tilbage på sejrskurs i Superligaen efter to nederlag, da Brøndby blev slået med 3-1 på hjemmebane.
En udvisning til Brøndbys unge Morten Frendrup lige efter pausen blev udslagsgivende for kampen, da der på det tidspunkt stod 1-1.
Det lykkedes nemlig AGF i kampens slutfase med to hurtige mål at lukke kampen, efter en periode hvor Brøndby trods undertallet var det bedste hold.
Sejren sender AGF op på fjerdepladsen med 18 point, mens Brøndby grundet en dårligere målscore end Sønderjyske rykker ned på tredjepladsen med 21 point.
Efter en start med et utal af fejlafleveringer var det ud af det blå, at AGF pludselig bragte sig foran efter 36 minutters spil.
Et smukt indlæg fra venstrebacken Casper Højer fandt sydafrikanske Gift Links, som med en hård inderside sendte AGF på sejrskurs.
Det lykkedes dog Brøndby at udligne lige før pausen med et bizart mål, hvor AGF-målmand Kamil Grabara og AGF-angriber Patrick Mortensen ikke så gode ud.
Storspillende Jesper Lindstrøm slog et hjørnespark ind tæt under mål for Brøndby, og da svenske Simon Hedlund let screenede Grabara, gik bolden i mål via Hedlunds læg.
Anden halvleg var knapt nok gået i gang, da Frendrup modtog sit andet gule kort efter en tackling og blev sendt i bad.
Der skulle dog gå lidt tid, før AGF fik udnyttet overtallet.
Først i det 78. minut blev hjemmeholdet farlige, og det resulterede i en scoring af AGF-topscorer Patrick Mortensen, der drejede rundt på en tallerken og tæskede sit hold på 2-1.
Bare to minutter senere slukkede unge Albert Grønbæk så Brøndbys håb om point, da han afsluttede en perfekt AGF-kontra med målet til 3-1.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Bekymring om Lionel Messi før VM
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TIPSBLADET SPECIAL
