AGF kom mandag tilbage på sejrskurs i Superligaen efter to nederlag, da Brøndby blev slået med 3-1 på hjemmebane.
En udvisning til Brøndbys unge Morten Frendrup lige efter pausen blev udslagsgivende for kampen, da der på det tidspunkt stod 1-1.
Det lykkedes nemlig AGF i kampens slutfase med to hurtige mål at lukke kampen, efter en periode hvor Brøndby trods undertallet var det bedste hold.
Sejren sender AGF op på fjerdepladsen med 18 point, mens Brøndby grundet en dårligere målscore end Sønderjyske rykker ned på tredjepladsen med 21 point.
Efter en start med et utal af fejlafleveringer var det ud af det blå, at AGF pludselig bragte sig foran efter 36 minutters spil.
Et smukt indlæg fra venstrebacken Casper Højer fandt sydafrikanske Gift Links, som med en hård inderside sendte AGF på sejrskurs.
Det lykkedes dog Brøndby at udligne lige før pausen med et bizart mål, hvor AGF-målmand Kamil Grabara og AGF-angriber Patrick Mortensen ikke så gode ud.
Storspillende Jesper Lindstrøm slog et hjørnespark ind tæt under mål for Brøndby, og da svenske Simon Hedlund let screenede Grabara, gik bolden i mål via Hedlunds læg.
Anden halvleg var knapt nok gået i gang, da Frendrup modtog sit andet gule kort efter en tackling og blev sendt i bad.
Der skulle dog gå lidt tid, før AGF fik udnyttet overtallet.
Først i det 78. minut blev hjemmeholdet farlige, og det resulterede i en scoring af AGF-topscorer Patrick Mortensen, der drejede rundt på en tallerken og tæskede sit hold på 2-1.
Bare to minutter senere slukkede unge Albert Grønbæk så Brøndbys håb om point, da han afsluttede en perfekt AGF-kontra med målet til 3-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
AVIS
