En forsvarsfejl endte med at blive dyr for Brøndby IF i testkampen mod AGF.
AGF sikrede sig deres første testsejr i januar, da de besejrede Brøndby IF på hjemmebane lørdag eftermiddag.
Det sluttede med en 2-1-sejr til værterne.
Kampens første kasse stod Morten Frendrup ellers for efter knap en halv times spil. Den unge Brøndby-mand modtog bolden på århusianernes banehalvdel og brød igennem værternes forsvar, inden han sendte bolden i kassen fra en skarp vinkel.
De blå-gule holdt føringen indtil pausen, men ikke meget længere. Fem minutter inde i anden halvleg fik sydafrikanske GIft Links nemlig udlignet for AGF.
Casper Højer Nielsen spillede bolden ind til GIft Links, som stod lige uden for Brøndbys felt og med en hård afslutning sente bolden ind forbi Mads Hermansen i gæsternes mål.
Herefter så det længe ud til, at det ville slutte uafgjort, men sådan gik det ikke. Syv minutter før tid gik Brøndby-spillere fejl af hinanden og løb ind i hinanden, hvorfor bolden havnede hos Milan Jevtovic, som havde mere eller mindre frit løb ned mod Brøndbys mål. Efter en skudfinte krøllede serberen så sejrsmålet op i det fjerneste hjørne og straffede altså forsvarsfejlen.
Der blev ikke scoret mere, og AGF sikrede sig deres første sejr i testkampene, efter at de havde spillet uafgjort mod Viborg FF og tabt til FC Midtjylland.
Brøndby IF har nu tabt deres to testkampe. Den første var et nederlag mod Kolding IF.
Se de to holds startopstillinger til kampen herunder:
Sådan starter vi dagens testdyst mod Brøndby IF Følg kampen på AGF TV https://t.co/t5wMHvO3P6 eller på @AgfLive Der er kickoff kl. 14 #ksdh #agfbif pic.twitter.com/iztQXuNEZE
— AGF (@AGFFodbold) January 23, 2021
Om en time tager vi hul på årets anden træningskamp, når modstanderen er AGF
Husk, at du kan se kampen på Brøndby Indefra, hvis du er premium-medlem #AGFBIF pic.twitter.com/LMS8f5bU25
— Brøndby IF (@BrondbyIF) January 23, 2021
Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i AGF, VB og FCN
Læs også:AaB-talent kan udlejes: Træner med i 1. divisionsklub
Læs også:Stopper brød med Superliga-klub: Har interesse fra flere lande
Læs også:FC Nordsjælland snupper talent for næsen af de norske mestre
Læs også:Lars Friis har forladt AGF: Jeg ser ikke korthuset falde fra hinanden
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - Intro-tilbud
Seneste rygter
Liverpool jagter stortalent
Rygtetid: Real Madrid klar til at sælge til United
Forsvarsstjerne til United
Griezmann på vej til storklub
Juventus lokker PSG-profil
Fokus
Bedst og værst: Den blonde troldmand knækkede BIF
FC Midtjylland er nu på førstepladsen efter en 1-0-sejr over Brøndby i de to klubbers topduel. Tipsbladet.dk ser nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk