AGF forærer Sebastian Grønning væk

AGF scorer ingen transfersum på den 25-årige angriber, erfarer Tipsbladet.



AGF siger farvel til Sebastian Grønning, der skifter til OFI Kreta i græsk fodbold, og selvom han havde to og et halvt år tilbage af sin aftale med “De Hviie”, er det ikke en aftale, som århusianerne scorer nogen transfersum på.

Ifølge Tipsbladets oplysninger slipper AGF Sebastian Grønning ganske gratis.

Det er imidlertid uvist, om AGF har scoret en eventuel videresalgsklausul i aftalen eller kan tjene lidt skillinger hist og her, hvis Grønning får succes i efterlønsparadiset Kreta. 

Angriberen kom også til AGF på en fri transfer i sommer, efter at han havde brudt med Suwon Bluewings i Sydkorea, men han faldt aldrig succes i Aarhus. Han har stået bag både Patrick Mortensen, Sigurd Haugen og Jelle Duin i kampen om spilletid, og i efteråret spillede Grønning kun 181 minutter.

Derfor bad han også om et skifte i dette transfervindue, har AGF oplyst i pressemeddelelsen om farvellet. 

– Sebastian Grønning havde en ambition om at eftersætte mere spilletid et andet sted end i AGF. Og det er nu lykkes at finde en god løsning for alle parter, så Sebastian kan fortsætte sin karriere i græsk fodbold.

– Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med Sebastian og vi ønsker ham held og lykke med de nye udfordringer, sagde sportschef i AGF, Stig Inge Bjørnebye, i pressemeddelelsen. 

I Grækenland skal 25-årige Sebastian Grønning hjælpe OFI Kreta med at score mål – noget, de ikke har kunnet i denne sæson. Kun 16 gange i 19 ligakampe har grækerne fået netmaskerne til at blafre. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dårligt nyt for Isaksen

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Her er Jonas Winds nye klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Spanien – Østrig