AGF forærer Sebastian Grønning væk

AGF scorer ingen transfersum på den 25-årige angriber, erfarer Tipsbladet.



AGF siger farvel til Sebastian Grønning, der skifter til OFI Kreta i græsk fodbold, og selvom han havde to og et halvt år tilbage af sin aftale med “De Hviie”, er det ikke en aftale, som århusianerne scorer nogen transfersum på.

Ifølge Tipsbladets oplysninger slipper AGF Sebastian Grønning ganske gratis.

Det er imidlertid uvist, om AGF har scoret en eventuel videresalgsklausul i aftalen eller kan tjene lidt skillinger hist og her, hvis Grønning får succes i efterlønsparadiset Kreta. 

Angriberen kom også til AGF på en fri transfer i sommer, efter at han havde brudt med Suwon Bluewings i Sydkorea, men han faldt aldrig succes i Aarhus. Han har stået bag både Patrick Mortensen, Sigurd Haugen og Jelle Duin i kampen om spilletid, og i efteråret spillede Grønning kun 181 minutter.

Derfor bad han også om et skifte i dette transfervindue, har AGF oplyst i pressemeddelelsen om farvellet. 

– Sebastian Grønning havde en ambition om at eftersætte mere spilletid et andet sted end i AGF. Og det er nu lykkes at finde en god løsning for alle parter, så Sebastian kan fortsætte sin karriere i græsk fodbold.

– Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med Sebastian og vi ønsker ham held og lykke med de nye udfordringer, sagde sportschef i AGF, Stig Inge Bjørnebye, i pressemeddelelsen. 

I Grækenland skal 25-årige Sebastian Grønning hjælpe OFI Kreta med at score mål – noget, de ikke har kunnet i denne sæson. Kun 16 gange i 19 ligakampe har grækerne fået netmaskerne til at blafre. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Medie: De lurer på FCM-profil

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

– Schwartau-handel giver ingen mening

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Åbner for sommertransfer

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Canada – Marokko

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg