Kampfakta:
Kampstart: Mandag den 19. august klokken 19:00
Spillested: Ceres Park, Aarhus, Danmark
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF
Smilene er ekstra store for tiden i Smilets By.
Den årlige festuge nærmer sig med stormskridt, og byens Superligahold leverer varen på banen. Hvad kan man egentlig ønske sig mere af livet?
Der er købt nydeligt ind med Wahlstedt til målet, Dalsgaard i midterforsvaret og Gyamfi til forreste linje.
Indtil videre er det dog kun Henrik Dalsgaard, der har bidt sig fast på holdet, for både keeper Jesper Hansen, og de to offensive, Patrick Mortensen og Tobias Bech, har leveret stort indtil videre.
Hansen har holdt buret rent i de seneste to kampe, og af holdets otte mål i sæsonen har Mortensen og Bech scoret i alt seks fordelt ligeligt med tre til hver.
Med AaB ude og FC Nordsjælland hjemme i de kommende kampe er det ikke utænkeligt, de kravler tættere på toppen frem mod landskampspausen i september.
Uwe Rösler kan glæde sig over at have en uændret trup til opgøret, udover at Peter Bjur naturligvis ikke er en del af den, da han er skiftet klub.
Vejle Boldklub
Fire kampe og nul point er rigtig skidt for Vejle Boldklub.
Historien har været den samme i meget lang tid. De spiller godt med og er tæt på point, men så ender det med et nederlag på præcis ét mål.
Undtagen når de spiller mod FC Midtjylland, der slog vejlenserne 2-0. Vejle Boldklub har indkasseret otte mål i deres første fire kampe.
Måske kan de alligevel godt mærke, at de har mistet Trott i målet og Albentosa i det centrale forsvar.
På rygtebørsen er German Onugkha på blokken hos tyske Mainz, og hvis Bo Henriksen og Co. beslutter sig for at hente russeren, går tingene fra skidt til værre hos Vejle.
De har mødt Randers, Brøndby, FCN og FCM, og det er vel ingen katastrofe, at de stadig er uden sejr.
Efter denne kamp i Aarhus venter en hjemmekamp mod Silkeborg og en udekamp i Lyngby. Dé kræver point, hvis håbet skal vare ved i Nørreskoven.
Karantæner:
AGF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Bejimo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Mortensen, Bech
Vejle Boldklub (3-4-2-1): Vekic – Velkov, Van Bruggen, Provstgaard – Hujber, Hetemi, Barry, Colina – Gammelgaard, Emmanouilidis – Onugha
Dom:
AGF er klar favorit i dette opgør.
De to hold mødtes i 2014 i 1. division, og her vandt Vejle for seneste gang i Aarhus. Sejren lød på 1-0. AGF vandt dog sæsonens anden 1. divisions-duel i Aarhus med 4-0.
Siden har de mødtes seks gange på AGFs hjemmebane i Superligaen. Fire sejre til værterne og to uafgjorte. Kun én gang af de fire sejre har AGF vundet med mere end ét mål.
De seneste tre kampe i Aarhus er endt 1-0, 0-0 og 1-0.
Denne gang vinder aarhusianerne med mindst to overskydende mål. 2-0.
Spilforslag:
AGF -1,5 til odds 2,80 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TRANSFER