ÅRHUS (Tipsbladet): Med store evner følger store forventninger, og dem har AGF’s cheftræner Uwe Rösler til Jonas Jensen-Abbew.
Gennem 2024 har den tyske cheftræner coachet den unge stopper til at bryde linjerne og komme med frem, hvor stopperen skal sin gode forståelse for spillet og fine teknik.
AGF’erne har været tydelige omkring, at ingen kan og skal erstatte Yann Bisseck, der gør det godt for Inter.
Men skal nogen erstatte noget af det overskud, tyskeren gav offensiven i boldbesiddelse, er det Jensen-Abbew, og det har de knoklet med gennem 2024.
Men irriterende skader har bremset stopperen, og det skal meget gerne være anderledes i år.
– Jeg har haft nogle op- og nedture, men overordnet set er jeg tilfreds. Jeg startede godt og fik det ud af det, jeg gerne ville, og så har der været nogle skader, der har sat lidt en bremse for mig. Og vi er i en kæmpe klub med stor konkurrence, så spilletiden har ikke helt været der, hvor jeg selv troede, at den skulle være. Men konkurrencen er god, og jeg kæmper for at få flere minutter, siger Jonas Jensen-Abbew til Tipsbladet.
– Det eneste, der er i mit hoved, det er bare at arbejde sindssygt hårdt. Jeg har arbejdet hårdt i ferien for at komme tilbage i bedst mulig form og være klar til at give den en skalle nu her.

FC Nordsjælland kan bestemt ikke beskyldes for at spille henholdende og defensivt; men som stopper skulle Jonas Jensen-Abbew forsvare og angribe meget anderledes, end han skal i Århus.
Læs Uwe Röslers kommentarer om Jensen-Abbews muligheder og udvikling her
Så stopperen genkender billedet af, at han har haft meget at lære og blive fortrolig med i AGF’s tremandsforsvar.
– Jeg har haft noget tilvænning, det er en lidt anden stil, end jeg har været vant til tidligere. Så der har været nogle fejl, men det er også det, man lærer af. Man skal have troen på, at selv hvis man laver en fejl, har de andre spillere og trænerne stadig troen på én.
Og at spilletiden har været mere begrænset, end han selv og AGF havde troet og håbet efter et dyrt skifte fra FCN for 12 måneder siden får ikke den unge spiller til at ryste på hånden og tænke over hverken en ny transfer eller valget af ‘GF’ for et år siden.
– Det har overhovedet ikke været en tanke. Jeg er overordnet virkelig glad for at være kommet til Århus og til AGF. Jeg håber, at det kan blive endnu bedre, og jeg ser frem til det næste halve år, ligesom resten af staben og spillerne, for vi har en rigtig god trup, og vi har vist det niveau, vi kan nå op på. Kan vi holde det niveau, ser det rigtig godt ud, siger Jonas Jensen-Abbew.
Læs om midtstopperens skifte fra FCN til AGF her
– Atmosfæren i byen omkring forholdet af AGF, det er noget, jeg har kunne mærke fra dag et, at AGF er virkelig noget, man går op i her i Århus. Og det har bare været rart at blive en del af den familie, som det føles at være. Jeg får gode snakke med fansene på gågaden, og det har været dejligt at komme hertil.
Jonas Jensen-Abbew spillede 18 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, som han skiftede til som U/19-spiller fra AB i 2019. Han spillede også en række 1. Divisions-kampe for HB Køge i 2022 og fik i sit første kalenderår i AGF 17 Superliga-kampe, deraf de 13 fra start.
Forsvarsspilleren fylder 23 år til april og tiltrak sig inden transferen til AGF også seriøs opmærksomhed fra andre Superliga-klubber og fra udlandet, blandt andet klubber i Italien.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’