ÅRHUS (Tipsbladet): Med store evner følger store forventninger, og dem har AGF’s cheftræner Uwe Rösler til Jonas Jensen-Abbew.
Gennem 2024 har den tyske cheftræner coachet den unge stopper til at bryde linjerne og komme med frem, hvor stopperen skal sin gode forståelse for spillet og fine teknik.
AGF’erne har været tydelige omkring, at ingen kan og skal erstatte Yann Bisseck, der gør det godt for Inter.
Men skal nogen erstatte noget af det overskud, tyskeren gav offensiven i boldbesiddelse, er det Jensen-Abbew, og det har de knoklet med gennem 2024.
Men irriterende skader har bremset stopperen, og det skal meget gerne være anderledes i år.
– Jeg har haft nogle op- og nedture, men overordnet set er jeg tilfreds. Jeg startede godt og fik det ud af det, jeg gerne ville, og så har der været nogle skader, der har sat lidt en bremse for mig. Og vi er i en kæmpe klub med stor konkurrence, så spilletiden har ikke helt været der, hvor jeg selv troede, at den skulle være. Men konkurrencen er god, og jeg kæmper for at få flere minutter, siger Jonas Jensen-Abbew til Tipsbladet.
– Det eneste, der er i mit hoved, det er bare at arbejde sindssygt hårdt. Jeg har arbejdet hårdt i ferien for at komme tilbage i bedst mulig form og være klar til at give den en skalle nu her.

FC Nordsjælland kan bestemt ikke beskyldes for at spille henholdende og defensivt; men som stopper skulle Jonas Jensen-Abbew forsvare og angribe meget anderledes, end han skal i Århus.
Læs Uwe Röslers kommentarer om Jensen-Abbews muligheder og udvikling her
Så stopperen genkender billedet af, at han har haft meget at lære og blive fortrolig med i AGF’s tremandsforsvar.
– Jeg har haft noget tilvænning, det er en lidt anden stil, end jeg har været vant til tidligere. Så der har været nogle fejl, men det er også det, man lærer af. Man skal have troen på, at selv hvis man laver en fejl, har de andre spillere og trænerne stadig troen på én.
Og at spilletiden har været mere begrænset, end han selv og AGF havde troet og håbet efter et dyrt skifte fra FCN for 12 måneder siden får ikke den unge spiller til at ryste på hånden og tænke over hverken en ny transfer eller valget af ‘GF’ for et år siden.
– Det har overhovedet ikke været en tanke. Jeg er overordnet virkelig glad for at være kommet til Århus og til AGF. Jeg håber, at det kan blive endnu bedre, og jeg ser frem til det næste halve år, ligesom resten af staben og spillerne, for vi har en rigtig god trup, og vi har vist det niveau, vi kan nå op på. Kan vi holde det niveau, ser det rigtig godt ud, siger Jonas Jensen-Abbew.
Læs om midtstopperens skifte fra FCN til AGF her
– Atmosfæren i byen omkring forholdet af AGF, det er noget, jeg har kunne mærke fra dag et, at AGF er virkelig noget, man går op i her i Århus. Og det har bare været rart at blive en del af den familie, som det føles at være. Jeg får gode snakke med fansene på gågaden, og det har været dejligt at komme hertil.
Jonas Jensen-Abbew spillede 18 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, som han skiftede til som U/19-spiller fra AB i 2019. Han spillede også en række 1. Divisions-kampe for HB Køge i 2022 og fik i sit første kalenderår i AGF 17 Superliga-kampe, deraf de 13 fra start.
Forsvarsspilleren fylder 23 år til april og tiltrak sig inden transferen til AGF også seriøs opmærksomhed fra andre Superliga-klubber og fra udlandet, blandt andet klubber i Italien.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie