ÅRHUS (Tipsbladet): Med store evner følger store forventninger, og dem har AGF’s cheftræner Uwe Rösler til Jonas Jensen-Abbew.
Gennem 2024 har den tyske cheftræner coachet den unge stopper til at bryde linjerne og komme med frem, hvor stopperen skal sin gode forståelse for spillet og fine teknik.
AGF’erne har været tydelige omkring, at ingen kan og skal erstatte Yann Bisseck, der gør det godt for Inter.
Men skal nogen erstatte noget af det overskud, tyskeren gav offensiven i boldbesiddelse, er det Jensen-Abbew, og det har de knoklet med gennem 2024.
Men irriterende skader har bremset stopperen, og det skal meget gerne være anderledes i år.
– Jeg har haft nogle op- og nedture, men overordnet set er jeg tilfreds. Jeg startede godt og fik det ud af det, jeg gerne ville, og så har der været nogle skader, der har sat lidt en bremse for mig. Og vi er i en kæmpe klub med stor konkurrence, så spilletiden har ikke helt været der, hvor jeg selv troede, at den skulle være. Men konkurrencen er god, og jeg kæmper for at få flere minutter, siger Jonas Jensen-Abbew til Tipsbladet.
– Det eneste, der er i mit hoved, det er bare at arbejde sindssygt hårdt. Jeg har arbejdet hårdt i ferien for at komme tilbage i bedst mulig form og være klar til at give den en skalle nu her.

FC Nordsjælland kan bestemt ikke beskyldes for at spille henholdende og defensivt; men som stopper skulle Jonas Jensen-Abbew forsvare og angribe meget anderledes, end han skal i Århus.
Læs Uwe Röslers kommentarer om Jensen-Abbews muligheder og udvikling her
Så stopperen genkender billedet af, at han har haft meget at lære og blive fortrolig med i AGF’s tremandsforsvar.
– Jeg har haft noget tilvænning, det er en lidt anden stil, end jeg har været vant til tidligere. Så der har været nogle fejl, men det er også det, man lærer af. Man skal have troen på, at selv hvis man laver en fejl, har de andre spillere og trænerne stadig troen på én.
Og at spilletiden har været mere begrænset, end han selv og AGF havde troet og håbet efter et dyrt skifte fra FCN for 12 måneder siden får ikke den unge spiller til at ryste på hånden og tænke over hverken en ny transfer eller valget af ‘GF’ for et år siden.
– Det har overhovedet ikke været en tanke. Jeg er overordnet virkelig glad for at være kommet til Århus og til AGF. Jeg håber, at det kan blive endnu bedre, og jeg ser frem til det næste halve år, ligesom resten af staben og spillerne, for vi har en rigtig god trup, og vi har vist det niveau, vi kan nå op på. Kan vi holde det niveau, ser det rigtig godt ud, siger Jonas Jensen-Abbew.
Læs om midtstopperens skifte fra FCN til AGF her
– Atmosfæren i byen omkring forholdet af AGF, det er noget, jeg har kunne mærke fra dag et, at AGF er virkelig noget, man går op i her i Århus. Og det har bare været rart at blive en del af den familie, som det føles at være. Jeg får gode snakke med fansene på gågaden, og det har været dejligt at komme hertil.
Jonas Jensen-Abbew spillede 18 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, som han skiftede til som U/19-spiller fra AB i 2019. Han spillede også en række 1. Divisions-kampe for HB Køge i 2022 og fik i sit første kalenderår i AGF 17 Superliga-kampe, deraf de 13 fra start.
Forsvarsspilleren fylder 23 år til april og tiltrak sig inden transferen til AGF også seriøs opmærksomhed fra andre Superliga-klubber og fra udlandet, blandt andet klubber i Italien.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Mathias Zanka går viralt
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER