AGF’er afviser: Overhovedet ikke en tanke

AGF’s midtstopper Jonas Jensen-Abbew satser kraftigt på at undgå skader og blive fast mand i idealopstillingen i år.



ÅRHUS (Tipsbladet): Med store evner følger store forventninger, og dem har AGF’s cheftræner Uwe Rösler til Jonas Jensen-Abbew.

Gennem 2024 har den tyske cheftræner coachet den unge stopper til at bryde linjerne og komme med frem, hvor stopperen skal sin gode forståelse for spillet og fine teknik.

AGF’erne har været tydelige omkring, at ingen kan og skal erstatte Yann Bisseck, der gør det godt for Inter.

Men skal nogen erstatte noget af det overskud, tyskeren gav offensiven i boldbesiddelse, er det Jensen-Abbew, og det har de knoklet med gennem 2024.

Men irriterende skader har bremset stopperen, og det skal meget gerne være anderledes i år.

– Jeg har haft nogle op- og nedture, men overordnet set er jeg tilfreds. Jeg startede godt og fik det ud af det, jeg gerne ville, og så har der været nogle skader, der har sat lidt en bremse for mig. Og vi er i en kæmpe klub med stor konkurrence, så spilletiden har ikke helt været der, hvor jeg selv troede, at den skulle være. Men konkurrencen er god, og jeg kæmper for at få flere minutter, siger Jonas Jensen-Abbew til Tipsbladet.

– Det eneste, der er i mit hoved, det er bare at arbejde sindssygt hårdt. Jeg har arbejdet hårdt i ferien for at komme tilbage i bedst mulig form og være klar til at give den en skalle nu her.

FC Nordsjælland kan bestemt ikke beskyldes for at spille henholdende og defensivt; men som stopper skulle Jonas Jensen-Abbew forsvare og angribe meget anderledes, end han skal i Århus.

Læs Uwe Röslers kommentarer om Jensen-Abbews muligheder og udvikling her

Så stopperen genkender billedet af, at han har haft meget at lære og blive fortrolig med i AGF’s tremandsforsvar.

– Jeg har haft noget tilvænning, det er en lidt anden stil, end jeg har været vant til tidligere. Så der har været nogle fejl, men det er også det, man lærer af. Man skal have troen på, at selv hvis man laver en fejl, har de andre spillere og trænerne stadig troen på én.

Og at spilletiden har været mere begrænset, end han selv og AGF havde troet og håbet efter et dyrt skifte fra FCN for 12 måneder siden får ikke den unge spiller til at ryste på hånden og tænke over hverken en ny transfer eller valget af ‘GF’ for et år siden.

– Det har overhovedet ikke været en tanke. Jeg er overordnet virkelig glad for at være kommet til Århus og til AGF. Jeg håber, at det kan blive endnu bedre, og jeg ser frem til det næste halve år, ligesom resten af staben og spillerne, for vi har en rigtig god trup, og vi har vist det niveau, vi kan nå op på. Kan vi holde det niveau, ser det rigtig godt ud, siger Jonas Jensen-Abbew.

Læs om midtstopperens skifte fra FCN til AGF her

– Atmosfæren i byen omkring forholdet af AGF, det er noget, jeg har kunne mærke fra dag et, at AGF er virkelig noget, man går op i her i Århus. Og det har bare været rart at blive en del af den familie, som det føles at være. Jeg får gode snakke med fansene på gågaden, og det har været dejligt at komme hertil.

Jonas Jensen-Abbew spillede 18 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, som han skiftede til som U/19-spiller fra AB i 2019. Han spillede også en række 1. Divisions-kampe for HB Køge i 2022 og fik i sit første kalenderår i AGF 17 Superliga-kampe, deraf de 13 fra start.

Forsvarsspilleren fylder 23 år til april og tiltrak sig inden transferen til AGF også seriøs opmærksomhed fra andre Superliga-klubber og fra udlandet, blandt andet klubber i Italien.







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

‘De har grinet deres røv i laser’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Glem det, Leicester!

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Nu er han pludselig syg

Mathias Zanka går viralt

Tung torsdagskamp i Porto

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’