ÅRHUS (Tipsbladet): Med store evner følger store forventninger, og dem har AGF’s cheftræner Uwe Rösler til Jonas Jensen-Abbew.
Gennem 2024 har den tyske cheftræner coachet den unge stopper til at bryde linjerne og komme med frem, hvor stopperen skal sin gode forståelse for spillet og fine teknik.
AGF’erne har været tydelige omkring, at ingen kan og skal erstatte Yann Bisseck, der gør det godt for Inter.
Men skal nogen erstatte noget af det overskud, tyskeren gav offensiven i boldbesiddelse, er det Jensen-Abbew, og det har de knoklet med gennem 2024.
Men irriterende skader har bremset stopperen, og det skal meget gerne være anderledes i år.
– Jeg har haft nogle op- og nedture, men overordnet set er jeg tilfreds. Jeg startede godt og fik det ud af det, jeg gerne ville, og så har der været nogle skader, der har sat lidt en bremse for mig. Og vi er i en kæmpe klub med stor konkurrence, så spilletiden har ikke helt været der, hvor jeg selv troede, at den skulle være. Men konkurrencen er god, og jeg kæmper for at få flere minutter, siger Jonas Jensen-Abbew til Tipsbladet.
– Det eneste, der er i mit hoved, det er bare at arbejde sindssygt hårdt. Jeg har arbejdet hårdt i ferien for at komme tilbage i bedst mulig form og være klar til at give den en skalle nu her.

FC Nordsjælland kan bestemt ikke beskyldes for at spille henholdende og defensivt; men som stopper skulle Jonas Jensen-Abbew forsvare og angribe meget anderledes, end han skal i Århus.
Læs Uwe Röslers kommentarer om Jensen-Abbews muligheder og udvikling her
Så stopperen genkender billedet af, at han har haft meget at lære og blive fortrolig med i AGF’s tremandsforsvar.
– Jeg har haft noget tilvænning, det er en lidt anden stil, end jeg har været vant til tidligere. Så der har været nogle fejl, men det er også det, man lærer af. Man skal have troen på, at selv hvis man laver en fejl, har de andre spillere og trænerne stadig troen på én.
Og at spilletiden har været mere begrænset, end han selv og AGF havde troet og håbet efter et dyrt skifte fra FCN for 12 måneder siden får ikke den unge spiller til at ryste på hånden og tænke over hverken en ny transfer eller valget af ‘GF’ for et år siden.
– Det har overhovedet ikke været en tanke. Jeg er overordnet virkelig glad for at være kommet til Århus og til AGF. Jeg håber, at det kan blive endnu bedre, og jeg ser frem til det næste halve år, ligesom resten af staben og spillerne, for vi har en rigtig god trup, og vi har vist det niveau, vi kan nå op på. Kan vi holde det niveau, ser det rigtig godt ud, siger Jonas Jensen-Abbew.
Læs om midtstopperens skifte fra FCN til AGF her
– Atmosfæren i byen omkring forholdet af AGF, det er noget, jeg har kunne mærke fra dag et, at AGF er virkelig noget, man går op i her i Århus. Og det har bare været rart at blive en del af den familie, som det føles at være. Jeg får gode snakke med fansene på gågaden, og det har været dejligt at komme hertil.
Jonas Jensen-Abbew spillede 18 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, som han skiftede til som U/19-spiller fra AB i 2019. Han spillede også en række 1. Divisions-kampe for HB Køge i 2022 og fik i sit første kalenderår i AGF 17 Superliga-kampe, deraf de 13 fra start.
Forsvarsspilleren fylder 23 år til april og tiltrak sig inden transferen til AGF også seriøs opmærksomhed fra andre Superliga-klubber og fra udlandet, blandt andet klubber i Italien.
LIVE
LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..