AGF’er fik corona-besked 24. december: Fejrede jul med maske og handsker

Mathias Jørgensen havde efter 11 måneder uden sin familie glædet sig til jul, men fik den 24. december besked om, at han var testet positiv for coronavirus.



En positiv coronatest juleaftensdag var lige, hvad der manglede.

Mathias Jørgensen havde i forvejen haft et skrækkeligt 2020. Han havde ikke set sin familie fra januar til december, han havde måttet undvære sin kæreste i et halvt år, han spillede efter egen opfattelse for lidt i New York Red Bulls, og den amerikanske nedlukning betød, at han ofte sad alene i sin lejlighed. Isoleret.

Derfor glædede det ham, at han fik en lejeaftale med AGF i stand i december, så han kunne nå hjem til Danmark i ugerne op til jul. 2020 havde imidlertid et sidste svirp med halen til den uheldige angriber.

Tidligt den 24. december ringede Mathias Jørgensens telefon. Der var svar på hans coronatest, og den var positiv.

Læs også:AGF-lejesvend efter første træning: Er åben for at blive

– Der måtte jeg også lige sige til testerne, at det var en kedelig tidlig julegave, jeg fik den 24. om morgenen. Det skulle man lige omstille sig til inde i hovedet, siger AGF-angriberen med et smil.

– Da jeg sad derovre (i USA, red.), havde jeg ikke set min familie siden januar, så det var lang tid, jeg ikke havde set venner og familie, så jeg glædede mig rigtig meget til at komme hjem og se dem igen efter et langt og forfærdeligt år.

Beskeden gav også familien travlt med at planlægge. Heldigvis bor Mathias Jørgensens forældre ikke langt fra de familiemedlemmer, de skulle have fejret jul med. 

– Jeg holdt det sammen med mine forældre uden resten af familien. Vi sad for os selv lidt spredt ved bordet og spiste. Vi bor heldigvis ikke så langt fra hinanden, så vi kunne slæbe al julemaden ned til de andre, og så kunne vi selv tage resten, og så kunne jeg med gummihandsker og maske på og lidt afstand spise julemad. Bagefter kunne jeg gå ned i stuen, igen med gummihandsker og maske på, og åbne gaver, fortæller han.

Læs også:Superliga-klub ramt af corona-kaos: Flere spillere i isolation

– Det var selvfølgelig en lidt anderledes jul, men på en eller anden måde var det meget rart bare at sidde med mine forældre og slappe af. Der kan godt blive meget snak en juleaften, men det bare at sidde med mine forældre, slappe af og hygge mig var faktisk slet ikke så ringe endda.

Der er som bekendt intet, der er så skidt, at det ikke er godt for noget. Timingen betød, at Mathias Jørgensen var sat ud af spil i en periode, hvor AGF-spillerne alligevel holdt ferie, så han var med igen, da holdet tog hul på træningen i seneste uge.

– Det var med at komme over det hurtigst muligt, og så tænkte jeg bare frem på det her projekt. Hvis man nu skulle rammes, så var det allerede dengang, så jeg kunne stå klar nu her og ikke mistede noget på det, siger han ved indgangen til 2021.

Et år, der forhåbentlig bliver bedre end det foregående.

Læs også:Ny AGF-spiller: Den første tid i klubben var anstrengende
Læs også:AGF’s nye angriber om modtagelse: Det er jeg meget positivt overrasket over
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021


Her er Danmarks oversidder mod Skotland

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Steve Coopers højre hånd afviser

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Hylder ny United-spiller

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Han tog mig på røven!

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Vil købe dansk landsholdsbobler

Forventer friske danskere efter fiasko

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

– Jeg var mega ked af det

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’