AARHUS (Tipsbladet): AGF har de seneste år haft succes med at udvikle talenter, og spillere som Albert Grønbæk og Thomas Kristensen har taget vejen fra ungdomsholdene via førsteholdet til udlandet.
Hvem bliver så de næste til at gøre det?
En kandidat er offensivspiller Frederik Emmery. Han debuterede for knap et år siden mod Silkeborg IF som 17-årig, har været inde omkring førsteholdets træningskampe længe og fik søndag sin anden Superliga-kamp mod FC Nordsjælland.
Og efter den kamp bragte Uwe Rösler selv den 18-årige offensivspiller på banen, da han blev spurgt ind til angriberkabalen i AGF.
– Frederik Emmery kom også ind i dag. Han viste noget mod AaB (i en testkamp i landskampspausen), og for mit vedkommende er de kampe vigtige. Det vil jeg gerne fremhæve. Kampene mod AaB, Fredericia, Brabrand og så videre er ekstremt vigtige for mig.
– Og den måde, Emmery spillede på (mod AaB), er grunden til, at han fik minutter i dag,
– Han retfærdiggjorde det. Han var ikke lang tid på banen, men havde et godt løb, hvor han viste, hvad han kan. Nu skal han fortsætte, siger AGF-cheftræneren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
Foruden Frederik Emmery var U19-spiller Oskar Haugstrup også på bænken for AGF for første gang, og selvom det ikke blev til spilletid denne gang, roses midtbanespilleren også af Uwe Rösler.
– Vi havde to midtbanespillere ude (Mikael Anderson og Kristian Arnstad, red.), og Oskar er en, der træner ofte med os. Jeg kan virkelig godt lide ham og hans fodboldhjerne. Han er en tænkende midtbanespiller, der kan gøre, hvad trænerne vil have rent taktisk hurtigt.
– Han skal arbejde på andre områder, men han er ung. Jeg synes også, at belønningen for at træne godt med os og opretholde en standard i træningen kom ved at være med i dag, hvor vi havde to ude. Jeg synes, han fortjente det, siger cheftræneren.
Læs også: Uwe Rösler fremhæver trio efter sejr
Både Oskar Haugstrup og Frederik Emmery spiller flittigt for U19-holdet i AGF. Her har sidstnævnte scoret fire mål i 15 kampe i denne sæson.
AGF vandt som bekendt over FC Nordsjælland søndag og skal i aktion igen i næste uge mod Brøndby IF. Tiden må vise, om de to unge spillere er med igen.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
– Lidt af en bombe
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide