AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Uwe Rösler roser de to U19-spillere, der var med mod FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF har de seneste år haft succes med at udvikle talenter, og spillere som Albert Grønbæk og Thomas Kristensen har taget vejen fra ungdomsholdene via førsteholdet til udlandet. 

Hvem bliver så de næste til at gøre det? 

En kandidat er offensivspiller Frederik Emmery. Han debuterede for knap et år siden mod Silkeborg IF som 17-årig, har været inde omkring førsteholdets træningskampe længe og fik søndag sin anden Superliga-kamp mod FC Nordsjælland

Og efter den kamp bragte Uwe Rösler selv den 18-årige offensivspiller på banen, da han blev spurgt ind til angriberkabalen i AGF.  

– Frederik Emmery kom også ind i dag. Han viste noget mod AaB (i en testkamp i landskampspausen), og for mit vedkommende er de kampe vigtige. Det vil jeg gerne fremhæve. Kampene mod AaB, Fredericia, Brabrand og så videre er ekstremt vigtige for mig. 

– Og den måde, Emmery spillede på (mod AaB), er grunden til, at han fik minutter i dag, 

– Han retfærdiggjorde det. Han var ikke lang tid på banen, men havde et godt løb, hvor han viste, hvad han kan. Nu skal han fortsætte, siger AGF-cheftræneren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse. 

Foruden Frederik Emmery var U19-spiller Oskar Haugstrup også på bænken for AGF for første gang, og selvom det ikke blev til spilletid denne gang, roses midtbanespilleren også af Uwe Rösler. 

– Vi havde to midtbanespillere ude (Mikael Anderson og Kristian Arnstad, red.), og Oskar er en, der træner ofte med os. Jeg kan virkelig godt lide ham og hans fodboldhjerne. Han er en tænkende midtbanespiller, der kan gøre, hvad trænerne vil have rent taktisk hurtigt. 

– Han skal arbejde på andre områder, men han er ung. Jeg synes også, at belønningen for at træne godt med os og opretholde en standard i træningen kom ved at være med i dag, hvor vi havde to ude. Jeg synes, han fortjente det, siger cheftræneren. 

Læs også: Uwe Rösler fremhæver trio efter sejr

Både Oskar Haugstrup og Frederik Emmery spiller flittigt for U19-holdet i AGF. Her har sidstnævnte scoret fire mål i 15 kampe i denne sæson.

AGF vandt som bekendt over FC Nordsjælland søndag og skal i aktion igen i næste uge mod Brøndby IF. Tiden må vise, om de to unge spillere er med igen.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Atletico Madrid – Arsenal

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Bo Svensson svært utilfreds

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker