AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Uwe Rösler roser de to U19-spillere, der var med mod FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF har de seneste år haft succes med at udvikle talenter, og spillere som Albert Grønbæk og Thomas Kristensen har taget vejen fra ungdomsholdene via førsteholdet til udlandet. 

Hvem bliver så de næste til at gøre det? 

En kandidat er offensivspiller Frederik Emmery. Han debuterede for knap et år siden mod Silkeborg IF som 17-årig, har været inde omkring førsteholdets træningskampe længe og fik søndag sin anden Superliga-kamp mod FC Nordsjælland

Og efter den kamp bragte Uwe Rösler selv den 18-årige offensivspiller på banen, da han blev spurgt ind til angriberkabalen i AGF.  

– Frederik Emmery kom også ind i dag. Han viste noget mod AaB (i en testkamp i landskampspausen), og for mit vedkommende er de kampe vigtige. Det vil jeg gerne fremhæve. Kampene mod AaB, Fredericia, Brabrand og så videre er ekstremt vigtige for mig. 

– Og den måde, Emmery spillede på (mod AaB), er grunden til, at han fik minutter i dag, 

– Han retfærdiggjorde det. Han var ikke lang tid på banen, men havde et godt løb, hvor han viste, hvad han kan. Nu skal han fortsætte, siger AGF-cheftræneren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse. 

Foruden Frederik Emmery var U19-spiller Oskar Haugstrup også på bænken for AGF for første gang, og selvom det ikke blev til spilletid denne gang, roses midtbanespilleren også af Uwe Rösler. 

– Vi havde to midtbanespillere ude (Mikael Anderson og Kristian Arnstad, red.), og Oskar er en, der træner ofte med os. Jeg kan virkelig godt lide ham og hans fodboldhjerne. Han er en tænkende midtbanespiller, der kan gøre, hvad trænerne vil have rent taktisk hurtigt. 

– Han skal arbejde på andre områder, men han er ung. Jeg synes også, at belønningen for at træne godt med os og opretholde en standard i træningen kom ved at være med i dag, hvor vi havde to ude. Jeg synes, han fortjente det, siger cheftræneren. 

Læs også: Uwe Rösler fremhæver trio efter sejr

Både Oskar Haugstrup og Frederik Emmery spiller flittigt for U19-holdet i AGF. Her har sidstnævnte scoret fire mål i 15 kampe i denne sæson.

AGF vandt som bekendt over FC Nordsjælland søndag og skal i aktion igen i næste uge mod Brøndby IF. Tiden må vise, om de to unge spillere er med igen.





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Ipswich er tilbage i Premier League

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

OB – Silkeborg IF

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Manchester United – Liverpool

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Miraklernes tid er ikke forbi