AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Uwe Rösler roser de to U19-spillere, der var med mod FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF har de seneste år haft succes med at udvikle talenter, og spillere som Albert Grønbæk og Thomas Kristensen har taget vejen fra ungdomsholdene via førsteholdet til udlandet. 

Hvem bliver så de næste til at gøre det? 

En kandidat er offensivspiller Frederik Emmery. Han debuterede for knap et år siden mod Silkeborg IF som 17-årig, har været inde omkring førsteholdets træningskampe længe og fik søndag sin anden Superliga-kamp mod FC Nordsjælland

Og efter den kamp bragte Uwe Rösler selv den 18-årige offensivspiller på banen, da han blev spurgt ind til angriberkabalen i AGF.  

– Frederik Emmery kom også ind i dag. Han viste noget mod AaB (i en testkamp i landskampspausen), og for mit vedkommende er de kampe vigtige. Det vil jeg gerne fremhæve. Kampene mod AaB, Fredericia, Brabrand og så videre er ekstremt vigtige for mig. 

– Og den måde, Emmery spillede på (mod AaB), er grunden til, at han fik minutter i dag, 

– Han retfærdiggjorde det. Han var ikke lang tid på banen, men havde et godt løb, hvor han viste, hvad han kan. Nu skal han fortsætte, siger AGF-cheftræneren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse. 

Foruden Frederik Emmery var U19-spiller Oskar Haugstrup også på bænken for AGF for første gang, og selvom det ikke blev til spilletid denne gang, roses midtbanespilleren også af Uwe Rösler. 

– Vi havde to midtbanespillere ude (Mikael Anderson og Kristian Arnstad, red.), og Oskar er en, der træner ofte med os. Jeg kan virkelig godt lide ham og hans fodboldhjerne. Han er en tænkende midtbanespiller, der kan gøre, hvad trænerne vil have rent taktisk hurtigt. 

– Han skal arbejde på andre områder, men han er ung. Jeg synes også, at belønningen for at træne godt med os og opretholde en standard i træningen kom ved at være med i dag, hvor vi havde to ude. Jeg synes, han fortjente det, siger cheftræneren. 

Læs også: Uwe Rösler fremhæver trio efter sejr

Både Oskar Haugstrup og Frederik Emmery spiller flittigt for U19-holdet i AGF. Her har sidstnævnte scoret fire mål i 15 kampe i denne sæson.

AGF vandt som bekendt over FC Nordsjælland søndag og skal i aktion igen i næste uge mod Brøndby IF. Tiden må vise, om de to unge spillere er med igen.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Arsenal – Fulham

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

– Vi har alle fejlet

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’