AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Uwe Rösler roser de to U19-spillere, der var med mod FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF har de seneste år haft succes med at udvikle talenter, og spillere som Albert Grønbæk og Thomas Kristensen har taget vejen fra ungdomsholdene via førsteholdet til udlandet. 

Hvem bliver så de næste til at gøre det? 

En kandidat er offensivspiller Frederik Emmery. Han debuterede for knap et år siden mod Silkeborg IF som 17-årig, har været inde omkring førsteholdets træningskampe længe og fik søndag sin anden Superliga-kamp mod FC Nordsjælland

Og efter den kamp bragte Uwe Rösler selv den 18-årige offensivspiller på banen, da han blev spurgt ind til angriberkabalen i AGF.  

– Frederik Emmery kom også ind i dag. Han viste noget mod AaB (i en testkamp i landskampspausen), og for mit vedkommende er de kampe vigtige. Det vil jeg gerne fremhæve. Kampene mod AaB, Fredericia, Brabrand og så videre er ekstremt vigtige for mig. 

– Og den måde, Emmery spillede på (mod AaB), er grunden til, at han fik minutter i dag, 

– Han retfærdiggjorde det. Han var ikke lang tid på banen, men havde et godt løb, hvor han viste, hvad han kan. Nu skal han fortsætte, siger AGF-cheftræneren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse. 

Foruden Frederik Emmery var U19-spiller Oskar Haugstrup også på bænken for AGF for første gang, og selvom det ikke blev til spilletid denne gang, roses midtbanespilleren også af Uwe Rösler. 

– Vi havde to midtbanespillere ude (Mikael Anderson og Kristian Arnstad, red.), og Oskar er en, der træner ofte med os. Jeg kan virkelig godt lide ham og hans fodboldhjerne. Han er en tænkende midtbanespiller, der kan gøre, hvad trænerne vil have rent taktisk hurtigt. 

– Han skal arbejde på andre områder, men han er ung. Jeg synes også, at belønningen for at træne godt med os og opretholde en standard i træningen kom ved at være med i dag, hvor vi havde to ude. Jeg synes, han fortjente det, siger cheftræneren. 

Læs også: Uwe Rösler fremhæver trio efter sejr

Både Oskar Haugstrup og Frederik Emmery spiller flittigt for U19-holdet i AGF. Her har sidstnævnte scoret fire mål i 15 kampe i denne sæson.

AGF vandt som bekendt over FC Nordsjælland søndag og skal i aktion igen i næste uge mod Brøndby IF. Tiden må vise, om de to unge spillere er med igen.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’