Ahlmann finder trøst i gamle skader

Jakob Ahlmann er ude de næste mange måneder med en korsbåndsskade, men han har kæmpet sig tilbage fra skader før, og det hjælper ham lidt forud for operationen i morgen.



Det var noget af en chokmelding, de danske mestre fra AaB kom med her til morgen. Angriberen Lukas Spalvis og backen Jakob Ahlmann er ude resten af efteråret, og måske også i dele af foråret med korsbåndsskader.

Surt show for de to AaB’ere, der begge er kommet ind i landsholdsvarmen hos henholdsvis Litauen og Danmark, men Ahlmann prøver at finde trøst i sin skadeshistorik. Han ved, han kan kæmpe sig tilbage.

– Jeg har været ude i to gange syv måneder på grund af meniskoperationer, da jeg var 15-16 år, og jeg var ude ti måneder med lyskeproblemer, da jeg var omkring 19. Jeg har bevist før, at jeg kan komme tilbage, og det hjælper mig måske lidt, men lige nu har et comeback så lange udsigter, at det er meget svært at overskue det hele, siger Jakob Ahlmann til tipsbladet.dk og fortæller, at han skal opereres i sit knæ i morgen i Aarhus.

Jakob Ahlmanns knæskade opstod i sæsonens anden kamp mod FC Midtjylland, hvor han dog spillede kampen til ende. Siden sad han over mod Dinamo Zagreb og OB, inden han følte sig nogenlunde klar og tog med til Zagreb for at spille returkampen. Her var han så ikke helt klar nok og blev siet fra truppen før startfløjt, og da AaB så trænede på Hornevej dagen efter, gik det galt.

– Set i bakspejlet var det godt, jeg ikke spillede i Zagreb, for så var det nok sket der. Jeg ved ikke præcis, om skaden opstod helt mod FC Midtjylland, eller om korsbåndet kun blev revet halvt over der. Vi fik det i hvert fald ikke scannet efter Midtjylland-kampen, og det har nok været en kombination af de to hændelser, der har gjort det.

– Det er ufattelig hårdt lige nu. Det kunne nærmest ikke komme på et værre tidspunkt, for der venter et spændende europæisk gruppespil, og jeg havde også sat næsen op efter at skulle med på landsholdet igen. Det er en lang rejse, Spalvis og jeg skal på nu, og der er ingen tvivl om, at vi kommer til at se meget til hinanden de kommende måneder. Vi kommer til at bruge hinanden så godt, vi kan, og det bliver rart at have én at sidde på cyklen med i den lange genoptræningsfase, siger Ahlmann.

Jakob Ahlmann efterlader nu et tomrum på AaB’s venstre back, hvor unge Jakob Blåbjerg godt nok har gjort det godt, og hvor højre backen Patrick Kristensen også kan rykke over, når Henrik Dalsgaard snart er helt klar igen.

– De er begge dygtige backs. Patrick har vist før, at han kan spille den plads, og Blåbjerg har gjort det godt. De er dygtige begge to, men det bliver op til AaB at finde ud af, hvad der skal ske med den position. Jeg koncentrerer mig om at komme tilbage. Så må vi se efter jul. Jeg håber at komme tilbage i foråret, og planen er, at vi skal nærme os, når forårssæsonen starter.



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Overvejer Mathias Jensen-køb

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Fælder dom over Højlund

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Du har udstråling som tagpap

Magisk aften for FC København-stjerne

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Henter dansker – får god pakke

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

– Et frygteligt scenarie

– Det bliver en lang skade

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale