Tidligere Vejle-spiller revser kæk Jon Dahl

Jon Dahl Tomasson var lige kæk nok i sine kommentarer efter det svenske guld, mener AIK-spiller.



Jon Dahl Tomasson var ikke en populær herre hos AIK, der lørdag måtte se sig henvist til andenpladsen i den bedste svenske fodboldrække, Allsvenskan.

Den danske træner førte nemlig Malmö FF til guld, og hvis ikke det var, fordi sydsvenskerne havde spillet europæisk fodbold i efteråret, kunne de have sikret mesterskabet allerede for to måneder siden.

Det sagde Jon Dahl Tomasson i hvert fald efter lørdagens sidste runde, og det vakte harme hos AIK i Stockholm.

– Han snakker efter hver eneste kamp. Der er altid noget med ham, siger den tidligere Vejle Boldklub-spiller Alexander Milosevic, der er fast mand i AIK’s forsvar, ifølge Fotbollskanalen.

Han nævner en episode, hvor Jon Dahl Tomasson ved et pressemøde havde medbragt et print med et foto af en situation, hvor IFK Göteborg fik et straffespark.

Tomassons foto viste, at forseelsen skete uden for feltet, og at der derfor ikke skulle have været straffespark. Milosevic mener, at danskeren burde holde sig fra den slags.

– Han er en god træner, og han har vundet mesterskabet, men han burde stoppe med at tale som en spiller, siger Milosevic.

AIK-sportschef Henrik Jurelius undrer sig også over Jon Dahl Tomassons argumentation.

– Det er klart, at det kræver lidt mere, når man spiller i Europa, men alle vil jo gerne være der, så jeg forstår ikke, hvorfor man klynker over at være i Europa. Det er for mig ubegribeligt, siger Jurelius.

Hos Malmö var den danske anfører, Anders Christiansen, lykkelig efter sidste runde, hvor klubben nøjedes med 0-0 mod Halmstad og vandt mesterskabet på en bedre målscore end AIK.

– Det er fantastisk, siger Anders Christiansen, som kunne se fans invadere banen i Malmø, efter at guldet var i hus.

– Vi har savnet det. Der er så meget tænding. Der skal fejres for to sæsoner i aften. Det er helt magisk, siger Anders Christiansen, der sidste år vandt guld foran tomme tribuner.

/ritzau/





– Ja, der var dialog med Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Langt hen ad vejen har det været forrygende

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FCM-profil drømmer om Manchester City

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Messi-statue fjernes

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup