Jon Dahl Tomasson var ikke en populær herre hos AIK, der lørdag måtte se sig henvist til andenpladsen i den bedste svenske fodboldrække, Allsvenskan.
Den danske træner førte nemlig Malmö FF til guld, og hvis ikke det var, fordi sydsvenskerne havde spillet europæisk fodbold i efteråret, kunne de have sikret mesterskabet allerede for to måneder siden.
Det sagde Jon Dahl Tomasson i hvert fald efter lørdagens sidste runde, og det vakte harme hos AIK i Stockholm.
– Han snakker efter hver eneste kamp. Der er altid noget med ham, siger den tidligere Vejle Boldklub-spiller Alexander Milosevic, der er fast mand i AIK’s forsvar, ifølge Fotbollskanalen.
Han nævner en episode, hvor Jon Dahl Tomasson ved et pressemøde havde medbragt et print med et foto af en situation, hvor IFK Göteborg fik et straffespark.
Tomassons foto viste, at forseelsen skete uden for feltet, og at der derfor ikke skulle have været straffespark. Milosevic mener, at danskeren burde holde sig fra den slags.
– Han er en god træner, og han har vundet mesterskabet, men han burde stoppe med at tale som en spiller, siger Milosevic.
AIK-sportschef Henrik Jurelius undrer sig også over Jon Dahl Tomassons argumentation.
– Det er klart, at det kræver lidt mere, når man spiller i Europa, men alle vil jo gerne være der, så jeg forstår ikke, hvorfor man klynker over at være i Europa. Det er for mig ubegribeligt, siger Jurelius.
Hos Malmö var den danske anfører, Anders Christiansen, lykkelig efter sidste runde, hvor klubben nøjedes med 0-0 mod Halmstad og vandt mesterskabet på en bedre målscore end AIK.
– Det er fantastisk, siger Anders Christiansen, som kunne se fans invadere banen i Malmø, efter at guldet var i hus.
– Vi har savnet det. Der er så meget tænding. Der skal fejres for to sæsoner i aften. Det er helt magisk, siger Anders Christiansen, der sidste år vandt guld foran tomme tribuner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
EKSKLUSIVT
