Air Force One på heden: Så vild er Adam Buksa

FC Midtjylland får tilgang af en sand luftkonge, der i øvrigt minder om Andrea Belotti og Ivan Toney.



Luftalarmerne kommer til at bimle og bamle på heden i den kommende sæson. 

I den forgangne sæson, hvor Thomas Thomasbergs mandskab som bekendt løb med mesterskabet, vandt Cho-Gue sung flest hovedstødsdueller af alle spillere i Superligaen, og snart får sydkoreaneren selskab af en om muligt endnu større luftkonge.

Ifølge Tipsbladets oplysninger køber FC Midtjylland den polske landsholdsspiller Adam Buksa, og ifølge alle de kilder, Tipsbladet har talt med, er han forrygende i disciplinen hovedstød – det fortæller blandt andre den polske journalist Przemyslaw Langier.

Det bakkes op af tørre tal. Tipsbladet har således bedt analysevirksomheden Opta om at kigge nærmere på Buksa, og konklusionen er klar.

– FC Midtjylland får tilgang af en angriber med meget stærke hovedstødsegenskaber. Til gengæld er hans pasningsspil ikke imponerende. 

Foto: Alamy

Opta har taget udgangspunkt i sidste sæson, hvor Adam Buksa var udlejet fra Lens til Antalyaspor og scorede 16 mål i 35 kampe.

Adam Buksa scorede fem mål på hovedstød, og kun Mauro Icardi, Nunu da Costa og den tidligere FC Midtjylland-stjerne Paul Onuachu overgik det antal. Polakken vandt i alt 100 luftdueller i løbet af sæsonen, og det placerer ham på femtepladsen – luftkongen i tyrkisk fodbold var i øvrigt Victor Nelsson med 130 vundne hovedstødsdueller.

I den mere tilfældige afdeling placerer Buksa sig på førstepladsen på et enkelt statistisk nedslag fra sæsonen. Polakken scorede syv udlignende mål for Antalyaspor, og det var markant flest af alle spillere i den tyrkiske liga.

Opta har på baggrund af analysen sammenlignet Adam Buksa med de mange, mange spillere i databasen, og her lyder konklusionen, at der er to spillere fra Europas top fem-ligaer, den kommende FC Midtjylland-stjerne minder en del om som type – Andrea Belotti fra AS Roma og Brentford-stjernen Ivan Toney. 



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Raser over dansk stjerne

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Klart ønske fra Ruben Amorim

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Benhård transfermelding

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Magisk aften for FC København-stjerne

Eriksen med kontant udmelding

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Det er til dumpekarakter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Han peger på Simon Kjær

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand