Air Force One på heden: Så vild er Adam Buksa

FC Midtjylland får tilgang af en sand luftkonge, der i øvrigt minder om Andrea Belotti og Ivan Toney.



Luftalarmerne kommer til at bimle og bamle på heden i den kommende sæson. 

I den forgangne sæson, hvor Thomas Thomasbergs mandskab som bekendt løb med mesterskabet, vandt Cho-Gue sung flest hovedstødsdueller af alle spillere i Superligaen, og snart får sydkoreaneren selskab af en om muligt endnu større luftkonge.

Ifølge Tipsbladets oplysninger køber FC Midtjylland den polske landsholdsspiller Adam Buksa, og ifølge alle de kilder, Tipsbladet har talt med, er han forrygende i disciplinen hovedstød – det fortæller blandt andre den polske journalist Przemyslaw Langier.

Det bakkes op af tørre tal. Tipsbladet har således bedt analysevirksomheden Opta om at kigge nærmere på Buksa, og konklusionen er klar.

– FC Midtjylland får tilgang af en angriber med meget stærke hovedstødsegenskaber. Til gengæld er hans pasningsspil ikke imponerende. 

Foto: Alamy

Opta har taget udgangspunkt i sidste sæson, hvor Adam Buksa var udlejet fra Lens til Antalyaspor og scorede 16 mål i 35 kampe.

Adam Buksa scorede fem mål på hovedstød, og kun Mauro Icardi, Nunu da Costa og den tidligere FC Midtjylland-stjerne Paul Onuachu overgik det antal. Polakken vandt i alt 100 luftdueller i løbet af sæsonen, og det placerer ham på femtepladsen – luftkongen i tyrkisk fodbold var i øvrigt Victor Nelsson med 130 vundne hovedstødsdueller.

I den mere tilfældige afdeling placerer Buksa sig på førstepladsen på et enkelt statistisk nedslag fra sæsonen. Polakken scorede syv udlignende mål for Antalyaspor, og det var markant flest af alle spillere i den tyrkiske liga.

Opta har på baggrund af analysen sammenlignet Adam Buksa med de mange, mange spillere i databasen, og her lyder konklusionen, at der er to spillere fra Europas top fem-ligaer, den kommende FC Midtjylland-stjerne minder en del om som type – Andrea Belotti fra AS Roma og Brentford-stjernen Ivan Toney. 



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Brøndby takker nej til to spillere

Overraskende nyt om Lukas Engel

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk