Luftalarmerne kommer til at bimle og bamle på heden i den kommende sæson.
I den forgangne sæson, hvor Thomas Thomasbergs mandskab som bekendt løb med mesterskabet, vandt Cho-Gue sung flest hovedstødsdueller af alle spillere i Superligaen, og snart får sydkoreaneren selskab af en om muligt endnu større luftkonge.
Ifølge Tipsbladets oplysninger køber FC Midtjylland den polske landsholdsspiller Adam Buksa, og ifølge alle de kilder, Tipsbladet har talt med, er han forrygende i disciplinen hovedstød – det fortæller blandt andre den polske journalist Przemyslaw Langier.
Det bakkes op af tørre tal. Tipsbladet har således bedt analysevirksomheden Opta om at kigge nærmere på Buksa, og konklusionen er klar.
– FC Midtjylland får tilgang af en angriber med meget stærke hovedstødsegenskaber. Til gengæld er hans pasningsspil ikke imponerende.
Opta har taget udgangspunkt i sidste sæson, hvor Adam Buksa var udlejet fra Lens til Antalyaspor og scorede 16 mål i 35 kampe.
Adam Buksa scorede fem mål på hovedstød, og kun Mauro Icardi, Nunu da Costa og den tidligere FC Midtjylland-stjerne Paul Onuachu overgik det antal. Polakken vandt i alt 100 luftdueller i løbet af sæsonen, og det placerer ham på femtepladsen – luftkongen i tyrkisk fodbold var i øvrigt Victor Nelsson med 130 vundne hovedstødsdueller.
I den mere tilfældige afdeling placerer Buksa sig på førstepladsen på et enkelt statistisk nedslag fra sæsonen. Polakken scorede syv udlignende mål for Antalyaspor, og det var markant flest af alle spillere i den tyrkiske liga.
Opta har på baggrund af analysen sammenlignet Adam Buksa med de mange, mange spillere i databasen, og her lyder konklusionen, at der er to spillere fra Europas top fem-ligaer, den kommende FC Midtjylland-stjerne minder en del om som type – Andrea Belotti fra AS Roma og Brentford-stjernen Ivan Toney.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED