Ajax-dansker rykkes op: Her er han ikke stjernen

Det danske stortalent Jeppe Kjær går en vigtig sæson i møde i AFC Ajax.



Hvis der ikke sker en regelændring, vil Jeppe Kjær til evig tid kunne kalde sig for den yngste debutant i Superligaens historie. Hans rekord vil maks kunne blive tangeret.

I 2020 debuterede offensivspilleren for AC Horsens på sin 16 års fødselsdag, og som reglerne er lige nu, må man tidligst optræde i Superligaen, fra man er fyldt 16. Jeppe Kjær nåede at spille ni kampe i landets bedste række, før han blev solgt til storklubben AFC Ajax for et tocifret millionbeløb.

Jeppe Kjær har nu tilbragt to år i Amsterdam på Ajax’ U18-hold, men nu er han blevet for gammel, og derfor rykkes han i den kommende sæson op på U21-holdet Jong Ajax, der spiller i Hollands næstbedste række.

– Han skal nu tage skridtet op på Jong Ajax, og det kan godt blive svært for ham. Han var ofte kun reserve på U18-holdet, så det bliver ikke nemt. Han vil også starte som reserve på Jong Ajax i den kommende sæson, men han skal nok få sine chancer, fortæller Thijs Zwagerman, der er redaktør på fanmediet Ajax Showtime, til Tipsbladet.

18-årige Jeppe Kjær spillede i den forgangne sæson 18 kampe og scorede tre mål. Han har spillet flere forskellige positioner på Ajax’ U18-hold, og det er bemærkelsesværdigt, at han blandt andet har huseret som central midtbane.

– Han har både spillet til højre, som 10’er og som 8’er, og jeg synes faktisk, han er bedst central. Han er mere på bolden, og det passer ham godt, for han er teknisk dygtig. Det kunne godt blive fint, men han skal naturligvis forbedre sig defensivt, hvis han skal spille 8’er. Jeg tror dog, at man i Ajax ser ham som højre kant, siger Zwagerman.

Han ved ikke helt, hvad han skal forvente sig af Jeppe Kjær i Ajax.

– Han er et spændende talent med en masse kreativitet og offensive spidskompetencer, men han mangler i mine øjne lige det sidste for at blive en klassisk Ajax-spiller, siger Thijs Zwagerman, der tror, at især én ting har været en udfordring for Jeppe Kjær de seneste to år:

– Jeg tror, at hans helt store udfordring er, at han i Ajax er omgivet af spillere, der har de samme offensive kvaliteter som ham. I Danmark var han noget særligt for sin alder, og han har nok været vant til at være hovedperson, men det er han ikke længere. Nu er der nogle, der er bedre end ham, og det er nok ikke så let at forholde sig til.

Jeppe Kjær har et år tilbage af kontrakten med AFC Ajax. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se en perlerække af Jeppe Kjærs bedste aktioner for AC Horsens. 



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten