Akharraz kan være tabt for Brøndby

Osama Akharraz har kontraktudløb til vinter, og Brøndby har endnu ikke tilbudt ham en ny aftale. Han begynder snart at se sig om efter en ny klub.



Til vinter kan Brøndby risikere at miste ét af de talenter, der er igang med at få sit store gennembrud i Superligaen. Osama Akharraz’ kontrakt med klubben udløber nemlig til nytår, og endnu har Brøndby ikke tilbudt ham en ny aftale.

Osama Akharraz har ellers overbevist med sine præstationer på banen. Han scorede to mål i 4-2 sejren over Ried, og han har allerede spillet flere Superliga-minutter end i hele sidste sæson. Derfor undrer det også den 20-årige offensivspiller, at Brøndby ikke har tilbudt en forlængelse endnu.

– Jeg spiller selvfølgelig for at få en ny kontrakt, for jeg har under et halvt år tilbage, og jeg er også sikker på, at jeg nok skal finde ud af noget, men jeg har ikke snakket kontrakt med Brøndby endnu, og om jeg ender med at blive her eller skifter klub er ikke til at sige. Jeg vil gerne blive i Brøndby, men hvis de ikke kommer med et udspil meget snart, begynder jeg at se mig om efter noget andet, siger Osama Akharraz til tipsbladet.dk.

Da Akharraz har under et halvt år tilbage af kontrakten, er han fri til at diskutere kontrakt med enhver anden klub, uden den klub først skal have lov af Brøndby. Om Osama Akharraz allerede har gjort det, må stå hen i det uvisse, for han ønsker ikke at tale om eventuelt interesserede.

– Jeg er i en situation, hvor jeg er åben for det meste, men jeg vil helst ikke kommentere så meget på det, forklarer Akharraz.

Osama Akharraz har fået chancen på Brøndbys hold i fraværet af skadede Mathias Gehrt og Martin Bernburg, der dog igen er skadesfri. Akharraz har foreløbig spillet fire Superliga-kampe i denne sæson.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salah sender særlig besked

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Så er det officielt

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag