Akharraz kan være tabt for Brøndby

Osama Akharraz har kontraktudløb til vinter, og Brøndby har endnu ikke tilbudt ham en ny aftale. Han begynder snart at se sig om efter en ny klub.



Til vinter kan Brøndby risikere at miste ét af de talenter, der er igang med at få sit store gennembrud i Superligaen. Osama Akharraz’ kontrakt med klubben udløber nemlig til nytår, og endnu har Brøndby ikke tilbudt ham en ny aftale.

Osama Akharraz har ellers overbevist med sine præstationer på banen. Han scorede to mål i 4-2 sejren over Ried, og han har allerede spillet flere Superliga-minutter end i hele sidste sæson. Derfor undrer det også den 20-årige offensivspiller, at Brøndby ikke har tilbudt en forlængelse endnu.

– Jeg spiller selvfølgelig for at få en ny kontrakt, for jeg har under et halvt år tilbage, og jeg er også sikker på, at jeg nok skal finde ud af noget, men jeg har ikke snakket kontrakt med Brøndby endnu, og om jeg ender med at blive her eller skifter klub er ikke til at sige. Jeg vil gerne blive i Brøndby, men hvis de ikke kommer med et udspil meget snart, begynder jeg at se mig om efter noget andet, siger Osama Akharraz til tipsbladet.dk.

Da Akharraz har under et halvt år tilbage af kontrakten, er han fri til at diskutere kontrakt med enhver anden klub, uden den klub først skal have lov af Brøndby. Om Osama Akharraz allerede har gjort det, må stå hen i det uvisse, for han ønsker ikke at tale om eventuelt interesserede.

– Jeg er i en situation, hvor jeg er åben for det meste, men jeg vil helst ikke kommentere så meget på det, forklarer Akharraz.

Osama Akharraz har fået chancen på Brøndbys hold i fraværet af skadede Mathias Gehrt og Martin Bernburg, der dog igen er skadesfri. Akharraz har foreløbig spillet fire Superliga-kampe i denne sæson.





LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Fredberg henter italiensk legende

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Tager kontakt om Kamil Grabara 

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’