Til vinter kan Brøndby risikere at miste ét af de talenter, der er igang med at få sit store gennembrud i Superligaen. Osama Akharraz’ kontrakt med klubben udløber nemlig til nytår, og endnu har Brøndby ikke tilbudt ham en ny aftale.
Osama Akharraz har ellers overbevist med sine præstationer på banen. Han scorede to mål i 4-2 sejren over Ried, og han har allerede spillet flere Superliga-minutter end i hele sidste sæson. Derfor undrer det også den 20-årige offensivspiller, at Brøndby ikke har tilbudt en forlængelse endnu.
– Jeg spiller selvfølgelig for at få en ny kontrakt, for jeg har under et halvt år tilbage, og jeg er også sikker på, at jeg nok skal finde ud af noget, men jeg har ikke snakket kontrakt med Brøndby endnu, og om jeg ender med at blive her eller skifter klub er ikke til at sige. Jeg vil gerne blive i Brøndby, men hvis de ikke kommer med et udspil meget snart, begynder jeg at se mig om efter noget andet, siger Osama Akharraz til tipsbladet.dk.
Da Akharraz har under et halvt år tilbage af kontrakten, er han fri til at diskutere kontrakt med enhver anden klub, uden den klub først skal have lov af Brøndby. Om Osama Akharraz allerede har gjort det, må stå hen i det uvisse, for han ønsker ikke at tale om eventuelt interesserede.
– Jeg er i en situation, hvor jeg er åben for det meste, men jeg vil helst ikke kommentere så meget på det, forklarer Akharraz.
Osama Akharraz har fået chancen på Brøndbys hold i fraværet af skadede Mathias Gehrt og Martin Bernburg, der dog igen er skadesfri. Akharraz har foreløbig spillet fire Superliga-kampe i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE