Akharraz kan være tabt for Brøndby

Osama Akharraz har kontraktudløb til vinter, og Brøndby har endnu ikke tilbudt ham en ny aftale. Han begynder snart at se sig om efter en ny klub.



Til vinter kan Brøndby risikere at miste ét af de talenter, der er igang med at få sit store gennembrud i Superligaen. Osama Akharraz’ kontrakt med klubben udløber nemlig til nytår, og endnu har Brøndby ikke tilbudt ham en ny aftale.

Osama Akharraz har ellers overbevist med sine præstationer på banen. Han scorede to mål i 4-2 sejren over Ried, og han har allerede spillet flere Superliga-minutter end i hele sidste sæson. Derfor undrer det også den 20-årige offensivspiller, at Brøndby ikke har tilbudt en forlængelse endnu.

– Jeg spiller selvfølgelig for at få en ny kontrakt, for jeg har under et halvt år tilbage, og jeg er også sikker på, at jeg nok skal finde ud af noget, men jeg har ikke snakket kontrakt med Brøndby endnu, og om jeg ender med at blive her eller skifter klub er ikke til at sige. Jeg vil gerne blive i Brøndby, men hvis de ikke kommer med et udspil meget snart, begynder jeg at se mig om efter noget andet, siger Osama Akharraz til tipsbladet.dk.

Da Akharraz har under et halvt år tilbage af kontrakten, er han fri til at diskutere kontrakt med enhver anden klub, uden den klub først skal have lov af Brøndby. Om Osama Akharraz allerede har gjort det, må stå hen i det uvisse, for han ønsker ikke at tale om eventuelt interesserede.

– Jeg er i en situation, hvor jeg er åben for det meste, men jeg vil helst ikke kommentere så meget på det, forklarer Akharraz.

Osama Akharraz har fået chancen på Brøndbys hold i fraværet af skadede Mathias Gehrt og Martin Bernburg, der dog igen er skadesfri. Akharraz har foreløbig spillet fire Superliga-kampe i denne sæson.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Manchester City vinder FA Cup

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC København – Randers FC

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC Fredericia – Silkeborg IF

Celtic er mester efter vildt drama



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel