Akharraz kan være tabt for Brøndby

Osama Akharraz har kontraktudløb til vinter, og Brøndby har endnu ikke tilbudt ham en ny aftale. Han begynder snart at se sig om efter en ny klub.



Til vinter kan Brøndby risikere at miste ét af de talenter, der er igang med at få sit store gennembrud i Superligaen. Osama Akharraz’ kontrakt med klubben udløber nemlig til nytår, og endnu har Brøndby ikke tilbudt ham en ny aftale.

Osama Akharraz har ellers overbevist med sine præstationer på banen. Han scorede to mål i 4-2 sejren over Ried, og han har allerede spillet flere Superliga-minutter end i hele sidste sæson. Derfor undrer det også den 20-årige offensivspiller, at Brøndby ikke har tilbudt en forlængelse endnu.

– Jeg spiller selvfølgelig for at få en ny kontrakt, for jeg har under et halvt år tilbage, og jeg er også sikker på, at jeg nok skal finde ud af noget, men jeg har ikke snakket kontrakt med Brøndby endnu, og om jeg ender med at blive her eller skifter klub er ikke til at sige. Jeg vil gerne blive i Brøndby, men hvis de ikke kommer med et udspil meget snart, begynder jeg at se mig om efter noget andet, siger Osama Akharraz til tipsbladet.dk.

Da Akharraz har under et halvt år tilbage af kontrakten, er han fri til at diskutere kontrakt med enhver anden klub, uden den klub først skal have lov af Brøndby. Om Osama Akharraz allerede har gjort det, må stå hen i det uvisse, for han ønsker ikke at tale om eventuelt interesserede.

– Jeg er i en situation, hvor jeg er åben for det meste, men jeg vil helst ikke kommentere så meget på det, forklarer Akharraz.

Osama Akharraz har fået chancen på Brøndbys hold i fraværet af skadede Mathias Gehrt og Martin Bernburg, der dog igen er skadesfri. Akharraz har foreløbig spillet fire Superliga-kampe i denne sæson.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

De vil hente Andreas Maxsø

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK