Dame N’Doye er ikke til salg, sagde direktøren i selskabet bag FC København til tipsbladet.dk fredag eftermiddag. Alligevel har den saudiske mesterklub, Al Hilal, ikke opgivet håbet om at få Superligaens topscorer til at skifte tilværelsen i København ud med ufattelige varmegrader og oliemillioner.
Al Hilal har allerede budt flere gange på Dame N’Doye, og forhandlingerne fortsætter, selv om angriberen udadtil ikke er til salg. Lørdag opstod der imidlertid problemer, og dialogen er nu midlertidigt afbrudt. Dog kun for en stund.
– Vi er i handelens sidste fase, men forhandlingerne med FC Københavns sportsdirektør (Carsten V. Jensen, red.) er gået i stå, fordi FCK kræver et meget højt beløb N’Doye. Nu vil vi gøre et sidste forsøg på at nå en løsning, der er tilfredsstillende for alle parter. En løsning, der bringer spilleren til Al Hilal, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til den saudiske avis Al Riyadh.
FC København kan tillade sig at kræve en høj pris for Dame N’Doye, da de danske mestre på ingen måde er tvunget til at sælge. Men Al Hilals tålmodighed varer ikke evigt, advarer Sami Al-Jaber.
– Udover N’Doye har vi mange andre udenlandske angribere på vores liste, så vi har rigeligt med alternativer, bedyrer den saudiske sportsdirektør.
Læs også: Fravælger Drogba for N’Doye
Historierne om, hvilke beløb Al Hilal har budt, og hvilket tal FC København forlanger for Dame N’Doye, har været mange. Talrige danske medier – heriblandt tipsbladet.dk – har fået oplyst, at den arabiske mesterklub i begyndelsen bød 52,2 millioner kroner (syv millioner euro, red.). Et beløb, Sami Al-Jaber senere har kaldt for det rene nonsens. Formentlig af forhandlingsmæssige årsager. Nu toner præsidenten i Al Hilal, Prins Abdulrahman bin Musa’ad, imidlertid rent flag. Via Twitter fortæller præsidenten om størrelsen på Al Hilals bud, om FC Københavns krav, og om en dansk klub, der ikke just har været nem at forhandle med.
– Da nyheden om forhandlingerne kom ud i offentligheden, besværliggjorde det handelen, tror jeg. Den danske klub havde sagt ja til vores tilbud, men snurrede så rundt på en tallerken og sagde nej. Vi bød fire en halv million euro og senere fem millioner. De ville have buddet officielt, og det fik de, men de sendte et svar tilbage med et krav om ti millioner euro, skriver Prins Abdulrahman bin Musa’ad ifølge Al Riyadh.
FC København kræver altså, ifølge præsidenten, ti millioner euro – eller 75 millioner kroner – for klubbens topscorer og største profil. Nu må de kommende dage vise, om københavnerne og Al Hilal finder fælles fodslag. Hvis ikke, leder den saudiske klub videre efter en international topangriber andetsteds.
– Forhandlinger om udenlandske spillere kræver stor indsigt og er aldrig nemme. Det er svært at hente gode spillere til den bedst mulige pris, men hvis forhandlingerne omkring Dame N’Doye går endeligt i vasken, har vi fremragende alternativer i form af andre udenlandske angribere, understreger Prins Abdulrahman bin Musa’ad.
Noget kunne tyde på, at der venter en endog meget spændende uge for FC København, klubbens tilhængere, og ikke mindst Dame N’Doye.
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE