Dame N’Doye er ikke til salg, sagde direktøren i selskabet bag FC København til tipsbladet.dk fredag eftermiddag. Alligevel har den saudiske mesterklub, Al Hilal, ikke opgivet håbet om at få Superligaens topscorer til at skifte tilværelsen i København ud med ufattelige varmegrader og oliemillioner.
Al Hilal har allerede budt flere gange på Dame N’Doye, og forhandlingerne fortsætter, selv om angriberen udadtil ikke er til salg. Lørdag opstod der imidlertid problemer, og dialogen er nu midlertidigt afbrudt. Dog kun for en stund.
– Vi er i handelens sidste fase, men forhandlingerne med FC Københavns sportsdirektør (Carsten V. Jensen, red.) er gået i stå, fordi FCK kræver et meget højt beløb N’Doye. Nu vil vi gøre et sidste forsøg på at nå en løsning, der er tilfredsstillende for alle parter. En løsning, der bringer spilleren til Al Hilal, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til den saudiske avis Al Riyadh.
FC København kan tillade sig at kræve en høj pris for Dame N’Doye, da de danske mestre på ingen måde er tvunget til at sælge. Men Al Hilals tålmodighed varer ikke evigt, advarer Sami Al-Jaber.
– Udover N’Doye har vi mange andre udenlandske angribere på vores liste, så vi har rigeligt med alternativer, bedyrer den saudiske sportsdirektør.
Læs også: Fravælger Drogba for N’Doye
Historierne om, hvilke beløb Al Hilal har budt, og hvilket tal FC København forlanger for Dame N’Doye, har været mange. Talrige danske medier – heriblandt tipsbladet.dk – har fået oplyst, at den arabiske mesterklub i begyndelsen bød 52,2 millioner kroner (syv millioner euro, red.). Et beløb, Sami Al-Jaber senere har kaldt for det rene nonsens. Formentlig af forhandlingsmæssige årsager. Nu toner præsidenten i Al Hilal, Prins Abdulrahman bin Musa’ad, imidlertid rent flag. Via Twitter fortæller præsidenten om størrelsen på Al Hilals bud, om FC Københavns krav, og om en dansk klub, der ikke just har været nem at forhandle med.
– Da nyheden om forhandlingerne kom ud i offentligheden, besværliggjorde det handelen, tror jeg. Den danske klub havde sagt ja til vores tilbud, men snurrede så rundt på en tallerken og sagde nej. Vi bød fire en halv million euro og senere fem millioner. De ville have buddet officielt, og det fik de, men de sendte et svar tilbage med et krav om ti millioner euro, skriver Prins Abdulrahman bin Musa’ad ifølge Al Riyadh.
FC København kræver altså, ifølge præsidenten, ti millioner euro – eller 75 millioner kroner – for klubbens topscorer og største profil. Nu må de kommende dage vise, om københavnerne og Al Hilal finder fælles fodslag. Hvis ikke, leder den saudiske klub videre efter en international topangriber andetsteds.
– Forhandlinger om udenlandske spillere kræver stor indsigt og er aldrig nemme. Det er svært at hente gode spillere til den bedst mulige pris, men hvis forhandlingerne omkring Dame N’Doye går endeligt i vasken, har vi fremragende alternativer i form af andre udenlandske angribere, understreger Prins Abdulrahman bin Musa’ad.
Noget kunne tyde på, at der venter en endog meget spændende uge for FC København, klubbens tilhængere, og ikke mindst Dame N’Doye.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT