Al Hilal: FCK kræver 75 mio. for N’Doye

Forhandlingerne, der kan sende Dame N’Doye til Al Hilal, er gået i stå på grund af FC Københavns priskrav. Nu forsøger sauderne en sidste gang.



Dame N’Doye er ikke til salg, sagde direktøren i selskabet bag FC København til tipsbladet.dk fredag eftermiddag. Alligevel har den saudiske mesterklub, Al Hilal, ikke opgivet håbet om at få Superligaens topscorer til at skifte tilværelsen i København ud med ufattelige varmegrader og oliemillioner.

Al Hilal har allerede budt flere gange på Dame N’Doye, og forhandlingerne fortsætter, selv om angriberen udadtil ikke er til salg. Lørdag opstod der imidlertid problemer, og dialogen er nu midlertidigt afbrudt. Dog kun for en stund.

– Vi er i handelens sidste fase, men forhandlingerne med FC Københavns sportsdirektør (Carsten V. Jensen, red.) er gået i stå, fordi FCK kræver et meget højt beløb N’Doye. Nu vil vi gøre et sidste forsøg på at nå en løsning, der er tilfredsstillende for alle parter. En løsning, der bringer spilleren til Al Hilal, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til den saudiske avis Al Riyadh.

FC København kan tillade sig at kræve en høj pris for Dame N’Doye, da de danske mestre på ingen måde er tvunget til at sælge. Men Al Hilals tålmodighed varer ikke evigt, advarer Sami Al-Jaber.

– Udover N’Doye har vi mange andre udenlandske angribere på vores liste, så vi har rigeligt med alternativer, bedyrer den saudiske sportsdirektør.

Læs også: Fravælger Drogba for N’Doye

Historierne om, hvilke beløb Al Hilal har budt, og hvilket tal FC København forlanger for Dame N’Doye, har været mange. Talrige danske medier – heriblandt tipsbladet.dk – har fået oplyst, at den arabiske mesterklub i begyndelsen bød 52,2 millioner kroner (syv millioner euro, red.). Et beløb, Sami Al-Jaber senere har kaldt for det rene nonsens. Formentlig af forhandlingsmæssige årsager. Nu toner præsidenten i Al Hilal, Prins Abdulrahman bin Musa’ad, imidlertid rent flag. Via Twitter fortæller præsidenten om størrelsen på Al Hilals bud, om FC Københavns krav, og om en dansk klub, der ikke just har været nem at forhandle med.

– Da nyheden om forhandlingerne kom ud i offentligheden, besværliggjorde det handelen, tror jeg. Den danske klub havde sagt ja til vores tilbud, men snurrede så rundt på en tallerken og sagde nej. Vi bød fire en halv million euro og senere fem millioner. De ville have buddet officielt, og det fik de, men de sendte et svar tilbage med et krav om ti millioner euro, skriver Prins Abdulrahman bin Musa’ad ifølge Al Riyadh.

FC København kræver altså, ifølge præsidenten, ti millioner euro – eller 75 millioner kroner – for klubbens topscorer og største profil. Nu må de kommende dage vise, om københavnerne og Al Hilal finder fælles fodslag. Hvis ikke, leder den saudiske klub videre efter en international topangriber andetsteds.

– Forhandlinger om udenlandske spillere kræver stor indsigt og er aldrig nemme. Det er svært at hente gode spillere til den bedst mulige pris, men hvis forhandlingerne omkring Dame N’Doye går endeligt i vasken, har vi fremragende alternativer i form af andre udenlandske angribere, understreger Prins Abdulrahman bin Musa’ad.

Noget kunne tyde på, at der venter en endog meget spændende uge for FC København, klubbens tilhængere, og ikke mindst Dame N’Doye.



Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Andreas Christensen skriver snart under

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Går langt ned i løn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brentford har gjort det igen

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Wrexham slår Premier League-klub

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

– Lange forhandlinger med FC København

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis