Dame N’Doye er ikke til salg, sagde direktøren i selskabet bag FC København til tipsbladet.dk fredag eftermiddag. Alligevel har den saudiske mesterklub, Al Hilal, ikke opgivet håbet om at få Superligaens topscorer til at skifte tilværelsen i København ud med ufattelige varmegrader og oliemillioner.
Al Hilal har allerede budt flere gange på Dame N’Doye, og forhandlingerne fortsætter, selv om angriberen udadtil ikke er til salg. Lørdag opstod der imidlertid problemer, og dialogen er nu midlertidigt afbrudt. Dog kun for en stund.
– Vi er i handelens sidste fase, men forhandlingerne med FC Københavns sportsdirektør (Carsten V. Jensen, red.) er gået i stå, fordi FCK kræver et meget højt beløb N’Doye. Nu vil vi gøre et sidste forsøg på at nå en løsning, der er tilfredsstillende for alle parter. En løsning, der bringer spilleren til Al Hilal, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til den saudiske avis Al Riyadh.
FC København kan tillade sig at kræve en høj pris for Dame N’Doye, da de danske mestre på ingen måde er tvunget til at sælge. Men Al Hilals tålmodighed varer ikke evigt, advarer Sami Al-Jaber.
– Udover N’Doye har vi mange andre udenlandske angribere på vores liste, så vi har rigeligt med alternativer, bedyrer den saudiske sportsdirektør.
Læs også: Fravælger Drogba for N’Doye
Historierne om, hvilke beløb Al Hilal har budt, og hvilket tal FC København forlanger for Dame N’Doye, har været mange. Talrige danske medier – heriblandt tipsbladet.dk – har fået oplyst, at den arabiske mesterklub i begyndelsen bød 52,2 millioner kroner (syv millioner euro, red.). Et beløb, Sami Al-Jaber senere har kaldt for det rene nonsens. Formentlig af forhandlingsmæssige årsager. Nu toner præsidenten i Al Hilal, Prins Abdulrahman bin Musa’ad, imidlertid rent flag. Via Twitter fortæller præsidenten om størrelsen på Al Hilals bud, om FC Københavns krav, og om en dansk klub, der ikke just har været nem at forhandle med.
– Da nyheden om forhandlingerne kom ud i offentligheden, besværliggjorde det handelen, tror jeg. Den danske klub havde sagt ja til vores tilbud, men snurrede så rundt på en tallerken og sagde nej. Vi bød fire en halv million euro og senere fem millioner. De ville have buddet officielt, og det fik de, men de sendte et svar tilbage med et krav om ti millioner euro, skriver Prins Abdulrahman bin Musa’ad ifølge Al Riyadh.
FC København kræver altså, ifølge præsidenten, ti millioner euro – eller 75 millioner kroner – for klubbens topscorer og største profil. Nu må de kommende dage vise, om københavnerne og Al Hilal finder fælles fodslag. Hvis ikke, leder den saudiske klub videre efter en international topangriber andetsteds.
– Forhandlinger om udenlandske spillere kræver stor indsigt og er aldrig nemme. Det er svært at hente gode spillere til den bedst mulige pris, men hvis forhandlingerne omkring Dame N’Doye går endeligt i vasken, har vi fremragende alternativer i form af andre udenlandske angribere, understreger Prins Abdulrahman bin Musa’ad.
Noget kunne tyde på, at der venter en endog meget spændende uge for FC København, klubbens tilhængere, og ikke mindst Dame N’Doye.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER