Dame N’Doye er ikke til salg, sagde direktøren i selskabet bag FC København til tipsbladet.dk fredag eftermiddag. Alligevel har den saudiske mesterklub, Al Hilal, ikke opgivet håbet om at få Superligaens topscorer til at skifte tilværelsen i København ud med ufattelige varmegrader og oliemillioner.
Al Hilal har allerede budt flere gange på Dame N’Doye, og forhandlingerne fortsætter, selv om angriberen udadtil ikke er til salg. Lørdag opstod der imidlertid problemer, og dialogen er nu midlertidigt afbrudt. Dog kun for en stund.
– Vi er i handelens sidste fase, men forhandlingerne med FC Københavns sportsdirektør (Carsten V. Jensen, red.) er gået i stå, fordi FCK kræver et meget højt beløb N’Doye. Nu vil vi gøre et sidste forsøg på at nå en løsning, der er tilfredsstillende for alle parter. En løsning, der bringer spilleren til Al Hilal, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til den saudiske avis Al Riyadh.
FC København kan tillade sig at kræve en høj pris for Dame N’Doye, da de danske mestre på ingen måde er tvunget til at sælge. Men Al Hilals tålmodighed varer ikke evigt, advarer Sami Al-Jaber.
– Udover N’Doye har vi mange andre udenlandske angribere på vores liste, så vi har rigeligt med alternativer, bedyrer den saudiske sportsdirektør.
Læs også: Fravælger Drogba for N’Doye
Historierne om, hvilke beløb Al Hilal har budt, og hvilket tal FC København forlanger for Dame N’Doye, har været mange. Talrige danske medier – heriblandt tipsbladet.dk – har fået oplyst, at den arabiske mesterklub i begyndelsen bød 52,2 millioner kroner (syv millioner euro, red.). Et beløb, Sami Al-Jaber senere har kaldt for det rene nonsens. Formentlig af forhandlingsmæssige årsager. Nu toner præsidenten i Al Hilal, Prins Abdulrahman bin Musa’ad, imidlertid rent flag. Via Twitter fortæller præsidenten om størrelsen på Al Hilals bud, om FC Københavns krav, og om en dansk klub, der ikke just har været nem at forhandle med.
– Da nyheden om forhandlingerne kom ud i offentligheden, besværliggjorde det handelen, tror jeg. Den danske klub havde sagt ja til vores tilbud, men snurrede så rundt på en tallerken og sagde nej. Vi bød fire en halv million euro og senere fem millioner. De ville have buddet officielt, og det fik de, men de sendte et svar tilbage med et krav om ti millioner euro, skriver Prins Abdulrahman bin Musa’ad ifølge Al Riyadh.
FC København kræver altså, ifølge præsidenten, ti millioner euro – eller 75 millioner kroner – for klubbens topscorer og største profil. Nu må de kommende dage vise, om københavnerne og Al Hilal finder fælles fodslag. Hvis ikke, leder den saudiske klub videre efter en international topangriber andetsteds.
– Forhandlinger om udenlandske spillere kræver stor indsigt og er aldrig nemme. Det er svært at hente gode spillere til den bedst mulige pris, men hvis forhandlingerne omkring Dame N’Doye går endeligt i vasken, har vi fremragende alternativer i form af andre udenlandske angribere, understreger Prins Abdulrahman bin Musa’ad.
Noget kunne tyde på, at der venter en endog meget spændende uge for FC København, klubbens tilhængere, og ikke mindst Dame N’Doye.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
Revser FC København: ‘Arrogant’
DBU vil granske FIFA-plan
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE